Twórca sukcesów paczkowskiej siatkówki żeńskiej i wieloletni nauczyciel LO Paczków wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gminy.

W miniony czwartek w ratuszowej sali posiedzeń odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której nadano kolejny tytuł Honorowego Obywatela Gminy. W założeniu lokalnych władz, 8 marca każdego roku, w rocznicę nadania aktu lokacyjnego Paczkowa, tytuł honorowego obywatela będzie wędrował do jednej, zasłużonej dla gminy osoby.

Tym razem tytuł postanowiono przyznać panu Władysławowi Dorowi w uznaniu za wieloletnią, rzetelną pracę, zaangażowanie oraz osobisty wkład w tworzenie i rozwój kultury fizycznej w naszej gminie.

W czwartkowych uroczystościach oprócz przedstawicieli władz gminy i Urzędu Miejskiego wzięli udział m.in. córka pana Władysława Dora pani Marta Dor-Szczepankiewicz z mężem i córką, Wiceprezes Opolskiego Związku Piłki Siatkowej pan Przemysław Cygler, emerytowani nauczyciele paczkowskiego liceum oraz obecna dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie Zespołu Szkół w Paczkowie, a także byłe zawodniczki MKS Paczków.

Władysław Dor urodził się 15 czerwca 1934 r. w Kozowej Brzeżany w powiecie tarnopolskim. Jako piętnastolatek zadebiutował w drużynie Związkowca Otmuchów. W latach 1953-1954 występował w Spójni Otmuchów. W latach 1956-1958 był grającym trenerem Sparty Paczków. Jako uniwersalny zawodnik grał z powodzeniem na bramce i w polu. W 1954 r. rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym w Paczkowie. W tym samym roku ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W 1960 r. jako KS „Sparta” została zgłoszona do rozgrywek klasy „A” szkolna drużyna siatkarek LO Paczków. W 1961 r. powołano do życia międzyszkolną ligę siatkówki. W lidze tej siatkarki Pana Władysława Dora zajęły w 1961 r. piąte miejsce na 14 startujących drużyn. Jako MKS w 1962 r. zdobyto mistrzostwo województwa opolskiego młodziczek. Od tego czasu można mówić o nieprzerwanym paśmie sukcesów i osiągnięć paczkowskiej żeńskiej siatkówki. Wychowane przez W. Dora siatkarki odnosiły wiele sukcesów na arenie krajowej. Występowały w reprezentacji Polski juniorek i seniorek. Niektóre z ich osiągnięć to: brązowy medal w II Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1972 r. i w 1985 r., pierwsze miejsce w Lidze Okręgowej w 1969 r., brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorek w 1971 i 1985 r., Mistrzostwo Polski Szkolnego Związku Sportowego w 1970 r., brązowe medale Mistrzostw Polski SZS w 1966 i w 1967 r., dwudziestokrotne Mistrzostwo Województwa w kategoriach młodzieżowych, czterokrotny udział w finałach Mistrzostw Polski Juniorek, zdobycie Pucharu Ziem Zachodnich, reprezentowanie barw Polski przez wychowanki: L. Kostkę, I. Kocznorowską, E. Błaszczyk, T. Osiak, A. Kurowską, E. Chudy, I. Trębacz, czy drugie miejsce w reprezentacji Opolszczyzny w Pucharze Ziem Nadodrzańskich w 1968 r.

Laudację na cześć W. Dora wygłosił Jarosław Soszek, nauczyciel wychowania fizycznego w ZS Paczków. Po jednogłośnym głosowaniu nad przyjęciem uchwały w sprawie nadania tytułu nastąpiło odsłonięcie pamiątkowego zdjęcia Władysława Dora na ścianie sali posiedzeń. Niespodzianką było nagranie z przemówieniem pana Władysława Dora, który ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Akademię zamknął występ taneczny zaprezentowanych przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Paczkowie.

Foto: UM Paczków

3 KOMENTARZE

  1. Władysław Złoty (z francuskiego d’Or). Zasługuje na złoto. Przy okazji nalezy przypomnieć jego żone (Alicję ?) nauczycielkę język polskiego. Wspaniałe malżenstwo paczkowskich nauczycieli, wychowaców wielu roczników paczkowian. Wielki szacunek dla obojga.

Leave a Reply