Festiwal w 200. rocznicę urodzin kompozytora

0
13. Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga

Znamy program tegorocznego festiwalu im. Moritza Brosiga.

Przed nami kolejna odsłona muzycznej wizytówki Paczkowa, czyli Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”. Trzynasta edycja imprezy rozpocznie się w niedzielę 3 maja koncertem w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lisich Kątach. Trzeciomajową inaugurację uświetnią Joanna Bortel – alt, Joanna Zawartko-Kołodziej – sopran, Magdalena Wachowska – mezzosopran oraz Halina Mansarlińska – fortepian.

Tegoroczna odsłona festiwalu, przypadająca w 200.rocznicę urodzin Moritza Brosiga składać się będzie z pięciu koncertów z udziałem zespołów i solistów. Tym razem festiwal wraca do korzeni, bowiem oferta wzbogacona została o sierpniowy koncert po stronie czeskiej – w Javorniku, gdzie w kościele pw. Św. Trójcy zabrzmi muzyka organowa.

Honorowy patronat nad imprezą objął tradycyjnie Ordynariusz Opolski Ksiądz Biskup Andrzej Czaja, a kierownictwem artystycznym i prowadzeniem koncertów zajmie się Jacek Woleński – znany konferansjer i dziennikarz muzyczny, stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Radia Piekary. Imprezie patronuje także Starostwo Powiatowe w Nysie.

[box type=”info” ]Moritz Brosig urodził się 15 października 1815 roku w Lisich Kątach. Był twórcą muzyki sakralnej o własnym profilu, komponował chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki przeszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, a także prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga były znane i cenione w niemieckojęzycznej części Europy II połowy XIX wieku i wykonywane na całym kontynencie.[/box]

13. Paczkowski Festiwal im. Moritza Brosiga

Leave a Reply