Ponad 100 strażaków z powiatu nyskiego, Wrocławia i Jesenika trenowało swoje umiejętności na Zbiorniku Kozielno. 

Wczorajsze ćwiczenia pod kryptonimem “Woda. Kozielno 2013” miały charakter głównie przeciwpowodziowy. Szkolenie odbyło się z udziałem grupy nurkowej i specjalistycznego sprzętu, który znalazł się na wyposażeniu paczkowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (m.in. pompa dużej wydajności, łódź ewakuacyjna), zakupionego w tym roku ze środków starostwa w związku z utworzeniem magazynu przeciwpowodziowego.

W szkoleniu wzięły udział jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu nyskiego, płetwonurkowie z Komendy Miejskiej we Wrocławiu oraz gościnnie jednostka z czeskiego Jesenika.

Strażacy ćwiczyli m.in. ewakuację ludzi odciętych przez powódź (transport pozorantów z wyspy na jeziorze), poszukiwanie osoby, która utonęła, działanie nurków z użyciem sonaru, działanie grupy wysokościowej na zaporze, przepompowywanie wody przy użyciu pomp dużej wydajności, podnoszenie wałów przy użyciu zapór przenośnych napełnianych wodą czy zabezpieczanie przebić hydraulicznych.

Głównym celem szkolenia było przećwiczenie różnych scenariuszy na wypadek wystąpienia powodzi i podtopień, zgranie jednostek ochotniczych z zawodowymi oraz przetestowanie nowo zakupionego sprzętu. Ćwiczeniom przyglądali się studenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Leave a Reply