W paczkowskim ratuszu wręczono medale Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie.

W miniony czwartek w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego odbyła się uroczystość wręczenia medali Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Tym razem wyróżniono w ten sposób 3 pary z terenu naszej gminy.

Nadawane przez prezydenta na wniosek wojewody odznaczenia powędrowały do Państwa Albiny i Mieczysława Kwaśny (56 rocznica), Marii i Jerzego Makos (53 rocznica) oraz Haliny i Władysława Mrozek (52 rocznica).

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to cywilne odznaczenie państwowe ustanowione jako nagroda dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek wojewody za pośrednictwem Urzędu Stanu Cywilnego miejsca zameldowania Jubilatów. Aby zainicjować procedurę nadania Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, należy dokonać zgłoszenia jubileuszu w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce zameldowania.

Foto: UM Paczków

3 KOMENTARZE

  1. Czy jest to sprawiedliwe ? Moi rodzice nie dostali medalu na 55 lat pozycia malzenskiego ! Czy trzeba byc pisowcem , zeby sobie na to zasluzyc ?Rodzice mieszkali w Paczkowie od 1948 roku ! Jacy to paczkowianie , po 1980 roku ?

Leave a Reply