Siostry józefitki świętowały 70-lecie przybycia do Paczkowa.

Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa obchodziło w minioną sobotę 70-lecie przybycia do naszego miasta. Pierwsza zapisana w kronikach wzmianka o obecności sióstr w Paczkowie figuruje pod datą 06.06.1948 r. Od lat dom zakonny przy ul Wojska Polskiego zajmowany jest przez siostry seniorki Prowincji Wrocławskiej zgromadzenia.

Głównym punktem jubileuszowych obchodów była uroczysta msza dziękczynna za 70 lat pobytu i pracy na paczkowskiej ziemi odprawiona w kościele parafialnym św. Jana Ewangelisty. W uroczystościach wzieli udział ks. Biskup Pomocniczy Paweł Stobrawa, proboszcz Jarosław Ostrowski wraz z kapłanami współpracującymi, przedstawiciele władz miejskich, oświaty oraz instytucji gminnych.

Część artystyczna obchodów zorganizowana została w Ośrodku Kultury i Rekreacji, gdzie uczniowie szkół podstawowych nr 2 i 3 w Paczkowie wystawili uroczystą akademię, podczas której przybliżyli postać założyciela zgromadzenia, św. Zygmunta Gorazdowskiego.

Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa to żeńskie zgromadzenie zakonne, które zostało założone w XIX wieku w celu niesienia pomocy ubogim. Od swojego powstania zakon niósł posługę cierpiącym w szpitalach, sierocińcach, ochronkach oraz w domach prywatnych. Obecnie zgromadzenie liczy ok. 500 sióstr w dwóch prowincjach w Polsce oraz trzech delegaturach zagranicznych na Ukrainie, w Afryce oraz w Brazylii.

Foto: UM Paczków

 

2 KOMENTARZE

  1. Siostrunie nic nie wprowadzające do społeczności poza swoimi rytuałami ,kult zamkniętej ,babskie nieroby , które boją się życia na własną rękę.

Leave a Reply