Już w najbliższą niedzielę kolejny koncert w ramach tegorocznego Festiwalu im. Moritza Brosiga.

Przed nami czwarty koncert organizowany w ramach szesnastej edycji Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”.

Tym razem festiwal przeniesie się do Dziewiętlic. W najbliższą niedzielę 26 sierpnia o godz. 16.00 w tamtejszym kościele pw. Św Marii Magdaleny wystąpią Tomasz Bonikowski – organy, Łukasz Kostka – baryton oraz Adrian Janus – baryton. Wstęp jak zawsze – bezpłatny.

Tomasz Bonikowski – organista. Urodzony w Opolu absolwent katowickiej Akademii Muzycznej /organy/ u prof. Juliana Gembalskiego, gry na klawesynie u prof. Marka Toporowskiego oraz kompozycji w klasie prof. Aleksandra Lasonia. Studiuje również filozofię na Uniwersytecie Śląskim. Laureat licznych konkursów zarówno w dziedzinie gry na organach, jak m.in: II Międzynarodowy Konkurs Organowy „W kręgu europejskich organów barokowych” w Katowicach, Międzynarodowy Konkurs Organowy „Organiści Młodej Europy” w Bardzie Śląskim, III Ogólnopolski Konkurs Harmoniczny im. Franciszka Wesołowskiego w Łodzi, I Ogólnopolski Konkurs Organowy i Kompozytorski w Bielsku-Białej w kategorii wykonawczej, III Konkurs Młodych Organistów w Krakowie.

Adrian Janus – baryton. Ukończył PSM w Kielcach w klasie klarnetu dr Mariusza Barszcza. Absolwent wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach u dr hab. ks. Pawła Sobierajskiego. Ukończył kursy mistrzowskie u prof. Bogdana Makala i dr hab. Jarosława Bręka. Śpiewał również koncerty w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”, XVIII Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie, czy Festiwalu Muzyki Pasyjnej w Gliwickiej Katedrze. W swoim repertuarze ma zarówno muzykę dawną (partie solowe w dziełach G. G. Gorczyckiego), klasyczną: Figaro w „Weselu Figara”, romantyczną: partia basowa w „Małej Mszy Uroczystej” G. Rossiniego, a także współczesną: „Sonety miłosne” T. Bairda, „Msza kreolska” A. Ramireza, czy też „Rosengarten” Z. Bargielskiego.

Łukasz Kostka – baryton. Absolwent studiów I stopnia w klasie gitary prof. zw. Aliny Gruszki oraz studiów licencjackich w klasie śpiewu solowego dr Adama Szerszenia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończył kurs wokalny prof. Bogdana Makala. Partner wielu projektów artystycznych organizowanych w różnych miejscach w Polsce.: rola Siódmego Chama w spektaklu „Ubu Król” K. Pendereckiego realizowanego w Operze Śląskiej w Bytomiu, rola Hrabiego Almavivy w spektaklu studenckim”Wesele Figara”W.A.Mozarta, rola Zygmusia i Kelnera w spektaklu „Bodo Cafe” w reżyserii Magdaleny Gnatowskiej, aktor-wokalista „Kino Paradiso” w reżyserii Magdaleny Gnatowskiej czy rola Porucznika UB w spektaklu musicalowym „Karol” w reżyserii Krzysztofa Korwin-Piotrowskiego, solista koncertów muzyki dawnej. G.G.Gorczyckiego. Wykonawca recitali solowych i zespołowych z towarzyszeniem orkiestry oraz fortepianu w całej Polsce. Uczestnik wymian artystycznych (zarówno wokalnych jak i instrumentalnych), festiwali w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Macedonii oraz Polsce gdzie zdobył wiele osiągnięć na szczeblu ogólnopolskim jak i międzynarodowym: w Sanoku, Krakowie, Lublinie, Warszawie. Jest wykonawcą muzyki klasycznej, musicalowej oraz rozrywkowej. Współpracował z wieloma osobami i instytucjami ze świata muzyki i teatru m.in. z orkiestrą kameralną AUKSO, Janiną Niesobską, Waldemarem Zawodzińskim, Jerzym Dybałem, z orkiestrą kameralną AUKSO,Teatrem Rozrywki w Chorzowie, NOSPRem, Filharmonią Śląską, Operą Śląską czy Operą Wrocławską.

4 KOMENTARZE

  1. W krzewieniu duchowej patologi to ten Polski system jest doskonały, ale dał się złapać , sidełka patologiczne zastawiają na mądrych ludzi , a głupków promują.

Leave a Reply