Koncert w Lisich Kątach zainauguruje tegoroczną edycję festiwalu im. Moritza Brosiga.

Jak co roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, w Lisich Kątach odbędzie się koncert inaugurujący kolejną edycję Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”.

Tym razem, w kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w rodzinnej miejscowości kompozytora, wielbiciele muzyki klasycznej będą mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Via Quartet – czwórki młodych muzyków, których połączyła muzyka i wspólne zamiłowanie do występowania przed publicznością. Zespół tworzą: Gabriela Michalak – I skrzypce, Magdalena Różycka – II skrzypce, Fryderyk Stefankiewicz – wiolonczela oraz Michał Kubarski – akordeon. W repertuarze zespołu znajdują się utwory klasyczne przetranskrybowane na kwartet, specjalnie zaaranżowane kompozycje takich kompozytorów jak Leonard Cohen, Astor Piazzola jak również opracowania ludowej muzyki macedońskiej. Początek koncertu o godz. 13.30.

Gabriela Kubarska – absolwentka OSM im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Krystyny Jureckiej. Tegoroczna dyplomantka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Marka Mosia. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach skrzypcowych i kameralnych u wybitnych artystów m.in. Paolo Zordanazzo, Jakuba Jakowicza, Bartosza Bryły, Naomi Oliphant, Apollon Musagète Quartet. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Wystąpiła w wielu koncertach organizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, Katowicach, Filharmonię Gdańską, Śląską, Podlaską, Dolnośląską, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Fundację ‘Muzyczna Klasa BGŻ’, której jest stypendystką. Jest laureatką licznych konkursów w kraju i za granicą, m. in. II miejsce w Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym – Poznań, I miejsce w VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Instrumentalistów pt. „Krok do Mistrzostwa”- Ełk, III miejsce w XVI Festiwalu Młodych Instrumentalistów – Kraków, II miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie ‘Talenty dla Europy’ im. Bohdana Warchala – Dolny Kubin, Słowacja, III miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA w kategorii skrzypce oraz I miejsce w kategorii zespół kameralny – Warszawa, II miejsce na Europejskim Konkursie Muzycznym Citta di Filadelfia we Włoszech w kategorii instrumenty smyczkowe oraz III miejsce w kategorii zespół kameralny. Występowała jako solistka z orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego oraz z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą prof. Tomasza Bugaja. Bierze udział w licznych koncertach edukacyjnych organizowanych przez Filharmonię Śląską im. H. M. Góreckiego.

Magdalena Różycka – Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu w klasie skrzypiec mgr Jacka Siemka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Rolanda Baldiniego. Stypendystka Prezesa Rady Ministrów (2012) oraz dwukrotnie Powiatu Tarnogórskiego (2013, 2015). Wraz z Czortet Quartet laureatka pierwszej nagrody na 5. Międzynarodowym Konkursie „Giovani Musicisti – Citta di Treviso” w Treviso we Włoszech. Brała udział w wielu projektach orkiestrowych oraz kursach muzycznych, zarówno w Polsce (Młoda Filharmonia Aukso), jak i za granicą (Internationale Junge Orchesterakademie w Niemczech, Internationale Musiktage w Bad Leonfelden w Austrii). Od 2015 roku studentka Zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Fryderyk Stefankiewicz – absolwent PSM I i II stopnia im. St. Moniuszki w Zabrzu w klasie wiolonczeli mgr Bogny Szwajger. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr. hab. Piotra Janosika, prof. AM. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem m.in. Pawła Głombika i Tomasza Strahla w trakcie Kursów Mistrzowskich w Busku-Zdroju oraz Zimowej Akademii Muzyki Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Aktywnie koncertuje jako kameralista i muzyk orkiestrowy w Polsce oraz za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Włochy). Wraz z Akademicką Orkiestrą Symfoniczną koncertował pod batutą takich dyrygentów jak Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Michał Klauza czy Tadeusz Wojciechowski. Od 2016r. współtworzy Kwartet Psinco, z którym w 2017r. zdobył I nagrodę na 9. Międzynarodowym Konkursie „Giovani Musicisti – Citta di Treviso” w Treviso we Włoszech.

Michał Kubarski – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu dr hab. Marka Andryska. Od najmłodszych lat występuje zarówno w solo jak i w zespołach o różnym składzie instrumentalnym. Zdobywał laury na konkursach ogólnopolskich jak i podczas festiwali międzynarodowych. W swoim dorobku artystycznym Michał posiada takie osiągnięcia jak: I miejsce w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Coup Jeneusse” w Bratysławie (2003, Słowacja); V miejsce w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Klingenthal (2006, Niemcy); I miejsce i GRAND PRIX w kat. A, Prezentacje muzyki akordeonowej „harmonia viva” (2006 Wrocław); Srebrny medal w kategorii do lat 15-tu, Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Castelfidardo (2007, Włochy); I miejsce w kat. IV do lat 18, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Akordeonowej (2010, Przemyśl); I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Akordeonu Szkół Muzycznych II st. w roku szkolnym 2009/2010; I miejsce w kat. Studenckiej, XIX Festiwal Muzyki Akordeonowej (2013, Mława); I miejsce w kat. Studenckiej, Festiwal muzyki akordeonowej (2014, Wiedeń), III miejsce w kat. Studenckiej podczas XVI Konfrontacje Akordeonowe w Gorlicach. Michał otrzymał również Stypendium „Agrafki Muzycznej” organizowanej przez Fundację J&S Pro Bono Poloniae (2007/2008), Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz dzieci (2010/2011), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010/2011), Stypendium Rektora AM w Katowicach w latach 2013/2014 i 2014/2015 oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2014/2015). Wielokrotnie występował z towarzyszeniem orkiestr pod batutą takich dyrygentów jak: Szymon Bywalec, Jan Wincenty Hawel czy Sławomir Chrzanowski. Od trzech lat współpracuje z Filharmonią Śląską im. H. M. Góreckiego w Katowicach. Michał rozwija swoje umiejętności grając na akordeonie PIGINI od ponad dziesięciu lat i jest pasjonatem instrumentów tej marki.

Tegoroczny festiwal składać się będzie z czterech koncertów w kościołach w Lisich Kątach, Paczkowie, Kamienicy oraz w Dziewiętlicach. Piąty, finałowy koncert, pn. Wieczór z „Wesołą wdówką” odbędzie się w sali Ośrodka Kultury i  Rekreacji w Paczkowie.

Honorowy patronat nad imprezą objął tradycyjnie Ordynariusz Opolski Ksiądz Biskup Andrzej Czaja, a kierownictwo artystyczne i prowadzenie koncertów Pan Jacek Woleński – znany konferansjer i dziennikarz muzyczny.

Foto i opisy: materiały organizatora

 

1 KOMENTARZ

  1. a jasne niech I wiesniaki z lisich troszke kultury lizna,hahhaha a po takim koncercie to I te gwiazdy z lisich nogi porozkladaja ze bum dzietny bedzie nie z tej ziemi hahhah.moze pola I te inne stare gwiazdy sie zalapia z minami skwaszonymi

Leave a Reply