W ubiegłym miesiącu zlikwidowano oddział reumatologiczny przy paczkowskim szpitalu. W niedługim czasie podobny los ma spotkać Dom Dziecka.

Do niedawna Szpital im. Jana Pawła II funkcjonował w oparciu o dwa oddziały: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz Odział Reumatologiczny. Niestety wraz z początkiem kwietnia paczkowska reumatologia przeszła do historii. Oddział w połowie ubiegłego miesiąca przeniesiono do Głuchołaz – by, zdaniem osób decyzyjnych, ratować tamtejszy szpital. W odnowionych salach podczas dwutygodniowych turnusów będzie mogło się tam leczyć 20 pacjentów.

Wraz z likwidacją oddziału funkcjonującego przy paczkowskim szpitalu do ZOZ w Głuchołazach mają trafić środki finansowe w kwocie ok. 900 tys. zł z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecnie w szpitalu w Paczkowie pozostaje jedynie liczący ok. 60 łóżek ZOL posiadający kontrakt z NFZ do 2022 r.

Niestety najprawdopodobniej to nie koniec likwidacji w Paczkowie. Okazuje się, że kolejny może być Dom Dziecka. Jak wynika z zapowiedzi władz, placówka ma przestać istnieć w ciągu najbliższych dwóch lat. Mają go zastąpić rodzinne domy dziecka funkcjonujące w cały powiecie.

Dom Dziecka i reumatologia to kolejne instytucje zarządzane przez powiat, które znikają z mapy Paczkowa. Wcześniej zlikwidowane zostały m.in. filia Powiatowego Urzędu Pracy, czy Dom Plastyka, który przejęła potem gmina. Podobny los spotkał też Niepubliczne Gimnazjum i Liceum Stowarzyszeniowe, któremu wypowiedziano umowę najmu budynku przy ul. Kościelnej, co w rezultacie doprowadziło do jego likwidacji.

64 KOMENTARZE

 1. Prewentorium można sobie kupić „Paczków, Wyjątkowy obiekt po byłym sanatorium
  Obiekt na sprzedaż Paczków, 4 999 000 zł
  Powierzchnia 2 344.00 m²
  Cena za metr 2 133 zł
  Księga wieczysta jest
  Powierzchnia działki 8341400 m²
  Łyknął ktoś za grosze a chce sprzedać z dużym zyskiem.
  Tak się zastanawiam czy płacą choć za to podatki – bo chyba nie są zwolnieni z niego!!!!!!!!

 2. Chciałbym zauważyć, że zastępowanie domów dziecka przez domy rodzinne to ogólnie uznany trend polityki demograficznej, która jest prowadzona w Polsce od wielu lat.
  Pozdrawiam Mieszkańców Paczkowa

  • To przez Burmistrza, przez jego porównanie Pana Starosty do jednego z dziadków z „Loży Szyderców z Mapetów” – Pan Burmistrz ma tupet, żeby o takim porównaniu mówić w Radiu Nysa. Niedługo zamkną następną szkołę średnią. Ale, jakby ktoś w naszym kierunku kierował takie porównania to zrobilibyśmy to samo.

 3. A ja nadal nie rozumiem dlaczego aktualny burmistrz został burmistrzem. Wszystko pozamykaja, nic tam już nie będzie. Jak kiedyś chciałam i lubiłam odwiedzać Paczków a teraz nie mam ochoty.. piękny ryneczek paczkowski został zdemolowany.. z zadluzeniem Paczkowa tez jest grubo

 4. Co Wy od niego chcecie? … opiekę medyczna w swieta zalatwil ! , karetka zostala w Paczkowie , wiatraki stoja , rynek remontowany, szkoly termomodernizacje przechodza , kanalizacja w kazdej gminnej wiosce, skwer z ziemi i napisem Paczkow zagospodarowal ! CO WY OD NIEGO CHCECIE ! … jak tak dalej pojdzie to wchlonie nas Zloty Stok, bo ten „GWIAZDOR” i 'POPULISTA” doprowadzi cały Paczków do bankructwa!!! gdzie obietnice wyborcze???…

 5. a tak na marginesie jak ludzie „srali” do szamba tak dalej sraja!!! BRAWO TY – ale kanalizacja moze poczekac- a deptak musi byc zrobiony bo ludzie widza!…

  • przypominam po raz kolejny Kamienica cyt.”sra” dalej do rzeki a kanalizacji dalej nie ma kupa płynie do Paczowa

 6. Problem polega na tym, że z Panem Burmistrzem nikt nie chce rozmawiać, nikt nie chce współpracować. Ale jak można współpracować, jak Pan Burmistrz jest zawsze najmądrzejszy i najpiękniejszy, a na dodatek wszystkich obraża. W swoich wypowiedziach porównuje Pana Starostę i Pana Dyrektora ZOZ-u do „Loży szyderców z muppetów”, a więc łysych, dziadków beż zębów. Pracownicy szpitala już wiedzą, że Pan Burmistrz tym obrażaniem doprowadził do upadku naszego szpitala, a w przyszłym roku najprawdopodobniej do likwidacji Zespołu Szkół na ulicy Kołłątaja. Przez Pana Burmistrza Paczków w powiecie jest skończony.

 7. Proponuję posłuchać audycji „gość radia nysa” ze starostą z bodaj 4-go kwietnia. Tam są wszystkie odpowiedzi dlaczego nie ma reumatologii i co z domem dziecka. Obrażać można wszystkich i wszędzie ale sięgnąć po odrobinę informacji już trudniej.

  • Proponuję wysłuchać wszystkich wystąpień Naszego Pana Burmistrza i Pana Starosty, Pana Dyrektora ZOZ -u, Pana Prezesa Agencji Rozwoju Nysy i wielu innych osób wypowiadających się na temat Paczkowa- oni wszyscy kłamią. Prawdę mówi tylko jeden Pan – Nasz Burmistrz. Ja mu wierzę, w 2014 roku chodził od domu do domu obiecywał miejsca pracy i co – i je stworzył i to mnóstwo, obiecywał na wsiach domy chleba, restauracje – i co – i są, obiecywał zagospodarowanie terenu przy jeziorze w Kozielnie – i co – jest pięknie, obiecywał paczkowską strefę ekonomiczną – i co – i jest już wielu inwestorów, obiecywał nowe remizy strażackie, np. w Starym Paczkowie – i co – i stają aż trzy. Tylko jeden mówi prawdę.

    • Jeszcze nie ma, ale Pan Burmistrz ma już wszystko załatwione i ja mu wierzę – jak obiecał to ją wybuduje, a nawet dwie. I jeszcze w Starym będzie gaz, kanalizacja, remont Gościnca – czytałem Nowiny Nyskie i tak mówiła Pani sołtys. Trzymam kciuki i im wierzę.

    • Te wiaty to najwieksza głupota. Slowom i obietnicom Pana Burmistrza w 2014 wielu ludzi zaufało, niewielu spodziewalo się, że tak aktualny bedzie temat, który jest tytułem artykułu -Paczkow w likwidacji, ale tak niestety jest. Nikt się z Paczkowem już nie liczy, np. powiat na remont dróg w 2018 przeznaczyl ok. 70 milionów – niestety, ani złotówki na Gminę Paczkow. Pan Burmistrz nawet przez Radio Nysa zaprasza do rozmowy. Niestety nikt nie chce z nim ani teraz, ani w przyszlosci już rozmawiać.

 8. Na szczęście wybory tuż tuż, i mam nadzieje, że ludzie otworzą oczy i zagłosują na kogoś innego, i komuś innemu zaufają. Ludzie na rynku którzy mają własne jakieś sklepy tez narzekają! Nie ma ruchu takiego jak zawsze przez to co się dzieje na rynku. Nie chce się nikomu wychodzić z domu, nie ma gdzie aut parkować a nie wspomnę już o dziurach po deszczu.. jak to mówią „zasypane do pierwszego deszczu”

  • Zadłużenie nie jest wcale duże – to dopiero „przedwiośnie” – prawdziwe inwestycje dopiero się rozpoczną – Paczkowska strefa ekonomiczna, budynek na ulicy Kościelnej, strzelnica w Lisich Kątach, być może kanalizacja w całej Gminie.

  • Na koniec grudnia 2018 roku zadlużenie gminy wzrośnie o 127,8% z 9,13 mln zł do 20,8 mln zł. W tym roku deficyt budżetu gminy wyniesie 11,69mln zł czyli 21,3 % dochodów. Dla porównania deficyt budżetu państwa to poniżej 5%.
   Tak więc, w 2019 rok nowe wladze gminy obejmą władzę z długiem w wysokości 20,8 mln. zl czyli ok. 37,8% przewidywanych dochodów budzetowych czyli co trzecia złotowka dochodu przyszlego budzetu powinna pójśc na spłatę zadłużenia, nie wspominając o odsetkach.
   Chyba za dużo liczb :)

 9. w Paczkowie niema dobrego gospodarza wstyd żeby cofał się do tyłu niedługo do internisty bedzie trzeba jechać do Nysy robi sie wiocha zabita dechami sory przecież będzie nowy rynek haha .

 10. Szanowni Mieszkańcy Paczkowa,
  nie jestem głęboko wprowadzony w lokalną politykę inwestycyjną, jednak bywam w Waszym pięknym mieście od dłuższego czasu i już od pierwszego wejrzenia zostałem oczarowany pięknym rynkiem, dzięki któremu zrozumiałem, że szczytne miano polskiego Carcassonne wcale nie jest nad wyraz. Jednocześnie uderzył mnie kontrast pięknej architektury i zaniedbania w jakim się znalazła. Przechodząc do rzeczy….
  Inwestycje są główną drogą osiągania rozwoju gospodarczego, a architektura Paczkowa jest największym atutem turystycznym jakie Wasze piękne miasto posiada. Chciałbym zauważyć, że zadłużenie budżetów samorządowych, to norma we współczesnej Polsce i często świadczy nie o barku finansowej zaradności lokalnych władz, ale o dynamice polityki inwestycyjnej jaką prowadzą.
  Podsumowując: Inwestycje = Turyści = Pieniądze. Trzymam kciuki, aby to równanie objawiło się jak najszybciej w Waszym pięknym mieście.
  Pozdrawiam Mieszkańców Paczkowa

   • Szanowny miette,
    na Googlu widziałem i w lepszym Polskim Carcassone nie byłem. No nie bądźmy małostkowi w doszukiwaniu się różnic :) No jakby te mury domknąć do pełnego obwodu byłoby lepiej, no ale wiadomo jak to jest. Nie można mieć wszystkiego, ale raczej Czech nie nadjedzie od południa przynajmniej…. puki co.
    Pozdrawiam Mieszkańców Paczkowa

    • Faktycznie jak nie będziemy małostkowi to możemy taką nazwę przyjąć. I tak samo mozna Nysę nazwać „Wenecją Północy” a Warszawę nazwać „Paryżem Wschowniej Europy”. To taka perelowska forma dowartościowania.

  • Doskonale Panie burmistrzu Pan napisał. Pisząc o inwestycjach nasuwają mi się dwie, które Gmina zrealizowała od 2014 roku – to drogi w Wilamowej, a raczej ścieżka zdrowia – nie mogą tu wyminąć się dwa samochody, nie pisząc już o ciężkim sprzęcie i droga w Ujeźdzcu – tu jak popada to żeby przejść na drugą jej stronę to trzeba mieć gumowce – TAKIE MAMY INWESTYCJE. Aż boję się o zakończenie słynnej płyty rynku, to w niektórych miejscach kopie się po 6 razy i z tego wzwględu coraz więcej zamyka się sklepów.

   • Szanowny Piotrze,
    jeszcze nie kandydowałem, ale dziękuję za wiarę w moje możliwości. Chociaż chyba nie czułbym się dobrze w tej roli. Może kiedyś… Jeśli kiedyś się wprowadzę do Paczkowa na stałe, to pomyślę. Nie udaję burmistrza… czy kogoś kto udaje, że nie jest burmistrzem, ale po prostu dzielę się przemyśleniami, bo zamierzam Wasze piękne miasto odwiedzać przez najbliższe parę dekad regularnie i jego los nie jest mi obojętny.
    Co do mojej wypowiedzi.
    Wydaje mi się, że szanse na rozwój gospodarczy Paczkowa można upatrywać w turystyce, a ta jest zależna od wrażeń jakie niesie z sobą architektura Waszego miasta. Stąd wydatki na ten cel wydają mi się zasadne.
    Co do dróg to przykro mi słyszeć rozczarowanie. Aż sam się przyjrzę mając po drodze. Przynajmniej szybciej trzeba będzie ją wymienić :)
    Pozdrawiam Mieszkańców Paczkowa

    • Panie PaczkowianinSercem, jeśli się dobrze domyślam jest Pan z Otmuchowa proszę u siebie zobaczyć jakie Otmuchów ma zaplecze jeśli chodzi o turystykę, tj.: restauracje, hotele zabytki, zagospodarowanie linii brzegowej jeziora i co Otmuchów żyje z turystyki? Co Pan chciałby w Paczkowie tym turystą zaproponować żeby tu min. na 1 dobę zostali. Zwiedzania z przewodnikiem na 1 godzinę. Ludzie obudźcie się jakie życie z turystyki. Akurat ja z turystyki żyję i znam się na tym gdyby nie inne źródła dochodu to niech mi Pan wierzy z zarobków „Nici”. Niech Pan u siebie w Otmuchowie powie ,że w Paczkowie władza mówi o życiu z turystyki to Pana śmiechem zabiją, głupot większych nie słyszałam. Najbardziej mnie śmieszą ludzie, którzy powyjeżdżali za granicę i tam zapieprzają a mam takie koleżanki tu matki rodziny pozostawiały żeby na chleb zarobić i wypisują „Brawo jak pięknie ten nasz Rynek będzie wyglądał, to nasze miasteczko” a ja sie pytam i co z tego a kto tu z młodych zostanie a gdzie ich dzieci będą pracować uczyć się? AAAAA! z turystów będą żyć! Przewodnikami zostaną będą Niemców oprowadzać!

 11. Ale wodzu napisał przemówienie! napisales inwestycje=turysci=pieniądze a zobacz co zrobiłeś z rynkiem! inwestycje=PLAJTA ! Ale co tam- otworzysz sklepik na dole w urzędzie dla turystów jak wszystko padnie!wyjdź na spacer i zobacz co narobiłaś- do wynajęcia, na sprzedaż!

  • Szanowny Kierowco,
   mnóstwo ludzi przyjeżdża do Paczkowa już teraz. Przyjeżdżają zobaczyć unikalne miejsce. Wiem, że przyjeżdżają, bo regularnie sprawdzam miejsca noclegowe w Paczkowie od długiego czasu i wiem jak trudno jest je zarezerwować bez wyprzedzenia. Turystyka jest niewątpliwie lukratywną gałęzią gospodarki. Sądzę, że Paczków może z niej czerpać duże zyski.
   Problem wyludnienia Paczkowa naprawdę nie wydaje mi się konsekwencją aktualnej polityki. Jest pewnie związany w dużej mierze z powszechną migracją młodych ludzi do większych miast i jest procesem wykraczającym poza sprawowanie władzy przez wybrane samorządy. Przyznaję jednak, że 7500 mieszkańców mnie zaskoczyło, gdy sprawdziłem te dane.
   Pozdrawiam Mieszkańców Paczkowa
   P.S. Ja naprawdę nie jestem i nie chcę być burmistrzem. Chociaż cylinder to bardzo szykowne nakrycie głowy.

   • DROGI PACZKOWIANINIESERCEM
    Przeczytaj dokładnie tytuł artykułu „Paczków w likwidacji” – to naprawdę może być unikatowe miejsce. Piękne miejsce bez mieszańców, miasto bezludne. Już w niedalekiej przyszłości możesz nie mieć problemów z miejscem noclegowym – przenocujesz w pierwszym lepszym pustostanie. Spójrz na rynek – już niedługo będzie można będzie powiedzieć pół sklepów zamkniętych, a to jeszcze rok robót. Super organizacja – w niektórych miejscach kopią po 6 razy – to jest możliwe tylko w Paczkowie. Mieszkam w Paczkowie od urodzenia, i takiego dziadostwa jak ostatnio jeszcze nigdy nie było. Możesz się jedynie cieszyć, że jesteś dla Tej miejscowości jedynie turystą, a nie mieszkańcem. Burmistrz turystom nie podniesie podatków – duże większe podatki będą musieli płacić coraz biedniejsi mieszkańcy Paczkowa.

   • Niestety, tutaj muszę oponować. Ja chciałam zostać w Paczkowie, wróciłam z większego miasta, zaczęłam się angażować w różnego typu kulturalne przedsięwzięcia, ale niektórzy zaczęli się bać o swoje stanowiska tak, jak ja bym na nie się zapatrywała. Zostałam więc oczerniona, zaczęto odsuwać mnie od tego, co robiłam, jako wolontariuszka i zatrudniono kogoś spoza Paczkowa, tłumacząc mi, że nagle stałam się persona non grata. Próbowałam pracować, ale wciąż rzucano mi pod nogi kłody. Moje wnioski. Nic się nie zmieni na lepsze, bo ludzie w Paczkowie mają bardzo trudną mentalność, powiedziałabym, że są po prostu zawistni, małostkowi i złośliwi. Oczywiście, wiem, że takie generalizowanie jest krzywdzące dla niektórych, ale z przykrością stwierdzam, że jednostek innego pokroju jest w Paczkowie niewiele. Ze strony władzy Paczkowa słyszałam tylko odmowy, choć wrzeszczące osoby dostawały, co chciały, a ja nie, bo byłam po prostu kulturalna. Wyjechałam, jest mi dobrze. Szkoda miasta, które swoim urokiem zachwyca, ale bez zmiany mentalności nic nie dadzą remonty (to widać choćby po liczbie psich odchodów wszędzie, gdzie popadnie, czy pobitych oświetleniach przy murach). Nie będzie o ten nowy wizerunek po remoncie dbał zwykły Kowalski. Ludzie nie rozumieją, co mają, a jak zamknie się kolejne instytucje, to kto tutaj faktycznie zostanie? Pogłębi się tylko rozkład.

 12. Wybory niedługo, mam gotowca dla kandydata, który poważnie myśli o objęciu Ratusz.
  1. Wykorzystując bliskość granicy z Republiką Czeską, wykorzystując wielowiekowe doświadczenie naszych Sąsiadów w tym zakresie wybudujemy stocznię marynarki wojennej. Zbyt na Słowacji, Węgrzech i Szwajcarii mamy zapewniony.
  2. Nie przebierając w słowach i środkach sprowadzimy z Jersey City na paczkowski rynek Pomnik Ofiar Katynia, czyniąc w ten sposób rynek alternatywą dla Exchange Place.
  3. Stworzymy atrakcyjną ofertę dla C. Ronaldo w celu pozyskania go dla Sparty.
  4. W ramach poprawy warunków funkcjonowania służby zdrowia, każdy Paczkowianin otrzyma raz w roku talon do dowolnie wybranej apteki na bezpłatną rolkę przylepca i trzy tabletki przeciwko bólowi głowy.
  Sukces murowany, w Paczkowie to kupią!

 13. ludzie, ogarnijcie się!!! Jak się nic nie robi – jest źle, jak się robi – też źle!
  Jest remont, rynek to teren budowy, ale i tak widać ogromny trud organizacyjny aby jak najmniej było
  niedogodności dla mieszkańców.Życzmy Burmistrzowi sukcesów, dajmy ludziom pracować.

 14. Jak zawsze „KIEŁBASA WYBORCZA” obecnego burmistrza i Jjgo Rady Gminy . Liczy się stołek a nie ludzkie problemy.

 15. Niech Pan burmistrz w końcu wezmie się za Straż miejską i to rozpieprzy będą pieniądze na inne potrzebne rzeczy.NIEROBY JEŻDŻĄ W KOŁO RYNKU SAMOCHODEM A JAK POTRZEBNA INTERWENCJA TO ICH NIE MA !!!!

 16. W naszej gminie wszystko znika! w mojej miejscowości Gościce w maju 2016 roku,Pan Burmistrz zamknął świetlicę wiejską.Decyzję uzasadnił ekspertyzą inspektora nadzoru budowlanego, w której były przedstawione usterki i , które należało usunąć.Niestety Pan Burmistrz nie znalazł środków na remont świetlicy kwoty 50 000 tyś natomiast na inne cele znalazł miliony.Tak naprawdę decyzja o zamknięciu świetlicy ma drugie dno,to jest zemsta na sołtysie, który mieszka w tym budynku.Tą swoją decyzją ukarał wszystkich mieszkańców, tak nie postępuje gospodarz, któremu zależy na dobru wszystkich mieszkańców. Zbliżają się wybory samorządowe a Pan Burmistrz spodziewa się reelekcji ale mieszkańcy mają dobrą pamięć jemu i radnemu tego nie zapomną.

 17. Tak czytam te wasze wypowiedzi i podziwiam tych, którzy wreszcie mówią co myślą!
  Tych, którzy nie dali zamydlić sobie oczu remontowaniem parków czy rynku!
  Mam nadzieję, że w końcu odczytaliście tak jak ja to POZERSTWO i nic więcej.
  Mam nadzieję, że tak jak ja się przekonaliście na własnej skórze, jak wygląda praca TEGO PANA.
  Pokazywanie ile się robi to jedno, a pomoc ludziom to drugie. Prawie można się popłakać ze śmiechu, czytając wypowiedzieć jednej osoby: nie chcecie z nim rozmawiać. Otóż drogi/a Panie/i my z nim rozmawialiśmy i to nie raz! Staraliśmy się dojść do porozumienia, ale się nie da. Ten Pan ma w tyle pomoc mi czy innej osobie. Nie chce słuchać, nie chce pomagać. Jeżeli by już miał coś zrobić to tylko przy kamerze, żeby widzieli, że coś zrobił. I te wszystkie wypowiedzi jego przydupasków i osób, które mają korzyści z jego pracy powiem: mam nadzieję, że to się skończy, BO LUDZIE WRESZCIE ZACZYNAJĄ WIDZIEĆ JEGO PRAWDZIWĄ TWARZ!
  Niedługo wybory i bardzo dobrze, może wreszcie opamiętają się Ci, którzy tak są w niego wpatrzeni. I tak już spora część zrozumiała to mnie bardzo cieszy.
  Poza tym to ciekawe jak to było z jego LADY?
  Jak z tym Bankiem i pieniędzmi? Chętnie dowiemy się prawdy
  Jeżeli jest to prawda co mówią to zastanówcie się kto was reprezentuje!
  Śmierdzi to nie sądzicie? jak tu ufać takim co? Zastanówcie się ludzie!
  Przydupaski jego zawsze będą bronić, nie przeszkadza mi to – świadczy to tylko o was.

  Nie komentuj sam tych postów, proszę 'cię’.
  Czekamy na wytłumaczenie, dlaczego jego LADY nie pracuje już w tym Banku?

Leave a Reply