Brosig w Kamienicy

0

ChórW najbliższą niedzielę 17 czerwca w kościele pw. św. Jerzego w Kamienicy odbędzie się kolejny koncert jubileuszowej, dziesiątej edycji Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”.

W najbliższą niedzielę 17 czerwca w kościele pw. św. Jerzego w Kamienicy odbędzie się kolejny koncert jubileuszowej, dziesiątej edycji Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”.

Tym razem wielbiciele muzyki klasycznej będą mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu Zespołu Kameralnego “Santarello” pod dyr. Iwony Bańskiej. Katowicki chór mieszany, oprócz tradycyjnego wykonania jednego utworu autorstwa patrona festiwalu, zaśpiewa kompozycje m.in. Wacława z Szamotuł uważanego za najwybitniejszego polskiego kompozytora przed Chopinem oraz – ciekawostka – dwie pieśni afrykańskie.

Koncert poprowadzi jak zwykle, tworzący wspaniałą atmosferę, niezastąpiony Jacek Woleński barwnie poszerzający zapowiedzi kolejnych utworów m.in. o historie ich powstania, losy twórców, czy opisy instrumentów muzycznych.

Początek koncertu o godz. 16.00. Kolejne zaplanowano na 15 lipca w Trzeboszowicach i 12 sierpnia w Gościcach. Koncert finałowy odbędzie się 9 września w paczkowskim Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty.

Organizowany od 2002 roku przez Ośrodek Kultury i Rekreacji Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga to impreza cykliczna, odbywająca się od maja do października w kościołach dekanatu, którą wieńczy koncert finałowy w Paczkowie. Tegoroczna edycja Festiwalu jest współfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Nysie. Honorowy patronat nad imprezą objął Ordynariusz Opolski Ksiądz Arcybiskup Andrzej Czaja.

Moritz Brosig urodził się 15 października 1815 roku w Lisich Kątach. Był twórcą muzyki sakralnej o własnym profilu, komponował chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki przeszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, a także prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga były znane i cenione w niemieckojęzycznej części Europy II połowy XIX wieku i wykonywane na całym kontynencie.

 

Program koncertu:

M. Brosig – Dirigatur oratio mea
Josquin des Pres – Ave vera Virginitas
Wacław z Szamotuł – Już się zmierzka
Antonio Lotti – Miserere
Quirino Gasparini – Adoramus te, Christe
Giuseppe de Marzi – Signore della cime,
Dymitr Bortniański – Tiebie Pajom
Nikolai Kedrow – Pater noster
Ernani Aguiar – Salmo 150
2 pieśni afrykańskie
– Siyahamba
– Halleluya! Pelo tsa rona 

 

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply