Stań kiedy zawyją syreny!

8
Przed nami kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Foto: IPN

Jutro mija 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Gdy zawyją syreny, minutą ciszy oddajmy hołd bohaterom, którzy walczyli o Naszą Wolność!

Jutro, 1 sierpnia o godzinie 17:00 wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w naszej gminie na około minutę uruchomią syreny alarmowe. Uczcimy w ten sposób 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – największego zrywu powstańczego okupowanej Europy. Już tradycyjnie, na pamiątkę wydarzeń z 1944 r. i w odpowiedzi na apel prezydent miasta stołecznego Warszawy dźwięk syren zabrzmi w całej Polsce.

Minutą ciszy oddajmy hołd bohaterom! Gdziekolwiek będziemy, zatrzymajmy się na moment, oderwijmy od pracy i uczcijmy pamięć żołnierzy Podziemia poległych w walce o Wolną Polskę.

Powstanie Warszawskie, wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Początkowo zakładano, że walki w stolicy będą trwały kilka dni, tj. do nadejścia Armii Czerwonej, ale przed 8 sierpnia Stalin, ignorując apele m.in. premiera rządu RP, wydał rozkaz o wstrzymaniu działań w rejonie Warszawy. Przesądziło to o klęsce powstania, które w rezultacie nie osiągnęło celów wojskowych, ani politycznych, ale dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość. Trwający 63 dni heroiczny zryw wyzwoleńczy pokazał światu, że Naród Polski nigdy nie utracił ducha walki i pragnął odzyskać Wolność za wszelką cenę.

8 KOMENTARZE

 1. Jaki tu porządek… Aż nie dowierzam. Prosiłem sporadycznie przez dobre półtora roku, o włączenie Facebookowej wtyczki lecz nigdy nie zostałem wysłuchany. Stało się to o czym pisałem tak dawno temu, a nawet z jeszcze większą skalą niż przewidywałem. Jak widzimy, teraz nie znajdzie się na tyle "odważny" aby pisać dalej swoim wulgarnym, obelżywym językiem podpisany swoim imieniem i nazwiskiem. Za co wielki plus dla właściciela strony (fakt faktem, po bardzo bardzo długim czasie oczekiwania na tą zmianę, ale liczy się czyn dokonany). Teraz trzeba liczyć na to, że te niekulturalne osoby nie zaczną zakładać fikcyjnych kont na facebooku i z powrotem bezkarnie zaśmiecać forum. Niemniej jednak, podoba mi się ta zmiana. Może w końcu dyskusja w komentarzach nabierze jakiegoś poziomu, a ludzie zaczną z przyjemnością wchodzić na Paczków24. Chwała Powstańcom.

 2. Dzisiaj – 1 sierpnia – obchodzimy 70 rocznicę POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, wystąpienia zbrojnego przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Ten zryw niepodległościowy był brzemienny w skutkach – ok. 16 tys. powstańców zginęło, 6. tys. odniosło rany, 17 tys. dostało się do niewoli, z czego większość do Polski nie wróciła. 200 tys. cywilnych mieszkańców miasta wymordowano, 70 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych, 165 tys. na roboty do Rzeszy, 350 tys. wypędzono, a stolicę Polski obrócono w perzynę. W tym dniu oddajemy należną pamięć pomordowanym, bohaterom, polskim patriotom.

  Niestety, dużo jeszcze wody upłynie zanim świat zrozumie tragedię Polaków i rolę Polski podczas II wojny światowej. Jeśli kiedykolwiek zrozumie.

  … "Dwa lata temu profesor amerykański, kiedy dowiedział się w czasie konferencji w Nowym Jorku, że siedzi obok niego profesor z Polski (mój kolega) wstał i powiedział, że koło Polaka z Polski on siedzieć nie będzie, bo myśmy wymordowali Żydów… " cyt. Prof. Witold Kieżun

  Poniżej link do ciekawego wywiadu z uczestnikiem Powstania Warszawskiego prof. Witoldem Kieżunem.

  Polecam

  http://historia.wp.pl/strona,2,title,Prof-Witold-Kiezun-dla-WP-PL-wiekszosc-moich-studentow-uwaza-Polakow-za-nazistow,wid,16753214,wiadomosc.html

 3. You might be really a outstanding web marketer. The site loading speed is definitely remarkable. It seems that you are executing any kind of exclusive secret. On top of that, A contents usually are must-see. you might have executed an awesome action within this issue!

 4. I’m not sure where you’re getting your info, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.

Leave a Reply