Główna / Nieskategoryzowane / Ejszyszki – nowe miasto partnerskie Paczkowa
Paczków zawarł umowę partnerską z litewskimi Ejszyszkami. Foto: UM Paczków

Ejszyszki – nowe miasto partnerskie Paczkowa

Paczków podpisał umowę partnerską z litewską gminą Ejszyszki.

 

 

24 czerwca w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Paczkowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której zostało odnowione porozumienie o współpracy z Einbeckiem oraz zostało zawarte nowe porozumienie o współpracy partnerskiej z Gminą Ejszyszki na Litwie.

Przez 25 lat współpraca z niemieckim partnerem opierała się głównie na wymianie młodzieży i wspólnych projektach kulturalnych i sportowych. Władze obu samorządów poprzez podpisanie aktu odnowienia umowy partnerskiej wyraziły chęć kontynuowania współpracy.

W dalszej części sesji zostało zawarte porozumienie o współpracy partnerskiej między Gminą Paczków a Gminą Ejszyszki na Litwie. Ejszyszki to miasto liczące ponad 3000 mieszkańców, z czego aż 83 % stanowią Polacy. Położone jest na wysoczyźnie Podlasko- Białoruskiej nad Wersoką.

Strony porozumienia, zgodnie z podpisaną umową, mają dążyć do bezpośredniej wymiany kontaktów i doświadczeń w działalności samorządowej oraz w dziedzinach kultury, sztuki, sportu, turystyki, edukacji patriotycznej młodzieży oraz szkolnictwa i gospodarki, w duchu zrozumienia i poszanowania tradycji, i kultur obu narodów, rozwijając współpracę między instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami i kościołami obu miast.

Wśród gości, którzy wzięli udział w uroczystej sesji znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządu Einbecku, instytucji kultury i stowarzyszeń, delegacja z gminy Ejszyszki, poseł Rajmund Miller oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Bogusław Wierdak.

Zwieńczeniem sesji było posadzenie „drzew partnerstwa” na skwerze przy ul. Narutowicza.

Jeden komentarz

  1. Chciał bym widzieć jak będzie z pieleniem tego ”kopca” i jak on będzie wyglądał po kilku większych opadach deszczu

Dodaj komentarz

x

Check Also

Pozbądź się gratów!

Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych wraz z Urzędem Miejskim organizują kolejną akcję wywozu odpadów wielkogabarytowych.

Google+