Główna / Nieskategoryzowane / Ejszyszki – nowe miasto partnerskie Paczkowa
Paczków zawarł umowę partnerską z litewskimi Ejszyszkami. Foto: UM Paczków

Ejszyszki – nowe miasto partnerskie Paczkowa

Paczków podpisał umowę partnerską z litewską gminą Ejszyszki.

 

 

24 czerwca w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Paczkowie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której zostało odnowione porozumienie o współpracy z Einbeckiem oraz zostało zawarte nowe porozumienie o współpracy partnerskiej z Gminą Ejszyszki na Litwie.

Przez 25 lat współpraca z niemieckim partnerem opierała się głównie na wymianie młodzieży i wspólnych projektach kulturalnych i sportowych. Władze obu samorządów poprzez podpisanie aktu odnowienia umowy partnerskiej wyraziły chęć kontynuowania współpracy.

W dalszej części sesji zostało zawarte porozumienie o współpracy partnerskiej między Gminą Paczków a Gminą Ejszyszki na Litwie. Ejszyszki to miasto liczące ponad 3000 mieszkańców, z czego aż 83 % stanowią Polacy. Położone jest na wysoczyźnie Podlasko- Białoruskiej nad Wersoką.

Strony porozumienia, zgodnie z podpisaną umową, mają dążyć do bezpośredniej wymiany kontaktów i doświadczeń w działalności samorządowej oraz w dziedzinach kultury, sztuki, sportu, turystyki, edukacji patriotycznej młodzieży oraz szkolnictwa i gospodarki, w duchu zrozumienia i poszanowania tradycji, i kultur obu narodów, rozwijając współpracę między instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami i kościołami obu miast.

Wśród gości, którzy wzięli udział w uroczystej sesji znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządu Einbecku, instytucji kultury i stowarzyszeń, delegacja z gminy Ejszyszki, poseł Rajmund Miller oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Bogusław Wierdak.

Zwieńczeniem sesji było posadzenie „drzew partnerstwa” na skwerze przy ul. Narutowicza.

3 komentarze

  1. Chciał bym widzieć jak będzie z pieleniem tego ”kopca” i jak on będzie wyglądał po kilku większych opadach deszczu

  2. Zły system ii sama kopuła nie wystarczą są ładniejsze miejsca ,no tylko to powierzchowna tożsamość ,a duchowa i inteluktualna bez kultury osobistej.

  3. Tora, Tora, Tora! Kure..wo , Kure..wo, Kurwe..wo ! Zawracanie tyłka byle czym, słaby i ograniczony naród pożywka dla mocarzy.

Dodaj komentarz

x

Check Also

Jarmark Świąteczny w obiektywie Kingi Rajfur

    Foto: Kinga Rajfur    

Google+