Co dalej z Famadem? Znamy plany firmy [zdjęcia]

7
Famad się rozbudowuje. Na zdjęciu nowy obiekt produkcyjno-administracyjny

Robotnicy burzą kolejne obiekty Famadu, a wśród mieszkańców krąży pogłoska, że fabryka „zwija się” w związku z budową centrum handlowego. Postanowiliśmy odwiedzić firmę i sprawdzić jak jest naprawdę.

„Na terenie należącym do niedawna do fabryki FAMAD powstaje centrum handlowe” – informacja podana przez nas przed dwoma tygodniami dla wielu oznaczała jedno: fabryka idzie do likwidacji. Przecież burzone są jej hale!

Jak jest naprawdę? Okazuje się, że nic z tych rzeczy. Firma nie tylko nie zaprzestaje działalności, ale wręcz się rozwija. Kilka dni temu odwiedziliśmy fabrykę, by porozmawiać z jej prezesem, panem Mieczysławem Fludrem.

Wbrew powszechnemu przekonaniu,  działka sprzedana inwestorowi pod budowę centrum handlowego to jedynie fragment nieruchomości należącej do firmy. Do niedawna Famad funkcjonował na powierzchni 3,6 hektara, z czego sprzedane zostały zaledwie 72 ary. Jak poinformował nas prezes Fluder, zastrzyk gotówki ze sprzedaży gruntu pozwolił przyśpieszyć i w części sfinansować pewne planowane od dawna przedsięwzięcia.

Nowe inwestycje mają być częścią zmian, jakie zarząd planuje wdrożyć w życie, by firma stała się bardziej konkurencyjna, rentowna, dostosowana do potrzeb rynku i przyjazna dla pracowników. Prezes podkreśla także, że Famad przygotowywany jest obecnie do tzw. „zmiany pokoleniowej”. W opracowaniu scenariusza zmian paczkowskiemu zakładowi pomagała jedna z firm doradczych z Warszawy.

Co prawda burzone są obecnie najbardziej kojarzone z zakładem hale, jednak Famad to nie tylko budynki położone u zbiegu ulic Kopernika i Sienkiewicza. W głębi placu zlokalizowane są pozostałe obiekty zakładu, do których obecnie została przeniesiona cała produkcja. Zdaniem prezesa, firmie wyjdzie to tylko na dobre. Jak twierdzi, eksploatacja starych, niemodernizowanych i niedostosowanych do dzisiejszych realiów hal, generowała ogromne koszty związane m.in. z ich ogrzewaniem. Uciążliwe ze względów organizacyjnych było także rozrzucenie obiektów na dużej powierzchni.

Niedługo ma się to zmienić. Famad realizuje obecnie swoją największą inwestycję od lat: budowę nowej hali. Nowoczesny, dwukondygnacyjny obiekt, wznoszony na fundamentach niedokończonego budynku z lat 80-tych, na parterze ma mieścić halę obróbki mechanicznej. Górne piętro zarezerwowano na pomieszczenia biurowe dla administracji firmy, która przeniesie się z budynku zlokalizowanego przy ul. Wojska Polskiego. Poprawić mają się również warunki bytowe pracowników firmy, bowiem w budynku powstaje wygodne zaplecze socjalne z szatniami, prysznicami, sanitariatami oraz kuchnią.

Plany wybiegają jednak jeszcze dalej: docelowo, wszystkie pozostałe hale mają zostać połączone tak, aby można się było pomiędzy nimi przemieszczać nie wychodząc na zewnątrz. W niedalekiej przyszłości planowana jest także zmiana lokalizacji wjazdu na teren zakładu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, główna brama wjazdowa na teren fabryki zostanie przeniesiona z ul. Wojska Polskiego na ul. Kopernika, gdzie powstać ma nowy budynek recepcji oraz parking.

Wcześniej firma zainwestowała m.in. w wymianę przestarzałego i niewydajnego kotła parowego opalanego węglem na ogrzewanie gazowe. Jak podkreśla prezes, dla firmy ta inwestycja nie oznacza wielkich oszczędności, jednak uzyskano spory efekt prośrodowiskowy. Zmniejszyła się także uciążliwość dla mieszkańców związana z emisją dymu. Stopniowo modernizowany jest również posiadany park maszynowy. Firma planuje także zakup nowych oraz dalszą modernizację posiadanych maszyn. Wkrótce Famad ma wybudować także własną stację transformatorową.

A czym dzisiaj zajmuje się zakład? Fabryka “FAMAD” Sp. z o.o. posiada niemal 70-letnią tradycję w produkcji maszyn i urządzeń przemysłowych. Obecnie firma jest jednym z czołowych krajowych producentów urządzeń stosowanych w procesie produkcyjnym związanym z technologią klejenia, obróbki i uszlachetniania drewna. Produkty paczkowskiej fabryki to m.in. maszyny i urządzenia dla przemysłu meblarskiego i drzewnego, urządzenia stosowane w automatyzacji operacji załadowczo-rozładunkowych w liniach produkcyjnych, a także maszyny i urządzenia przygotowywane na specjalne zamówienie klientów.

Jak podkreśla prezes Fluder, niemal każdy produkt Famadu jest niepowtarzalny i dostosowany do indywidualnych potrzeb zamawiającego w oparciu o nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Mało kto wie, że Famad przygotowywał ciągi technologiczne m.in. dla zakładów meblarskich produkujących meble dla sieci IKEA, czy dla czołowych producentów stolarki drzwiowej.

Firma ma na swoim koncie takie wyróżnienia jak Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, Gazelę Biznesu, przyznawaną przez dziennik Puls Biznesu dla najbardziej dynamicznie rozwijających się firm, czy nagrodę za najlepszy produkt Opolszczyzny. A zatem? Pogłoski o rychłym końcu Famadu chyba można włożyć między bajki. Nam nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć firmie dalszego rozwoju i kolejnych nagród.

[ads1]

7 KOMENTARZE

Leave a Reply