Jutro wybory. Jak głosować?

0

Sala obrad Sejmu RP

Już w najbliższą niedzielę w wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy przez czteroletnią kadencję będą podejmować najważniejsze decyzje w państwie.

Sala obrad Sejmu RPJuż w najbliższą niedzielę w wyborach parlamentarnych wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy przez czteroletnią kadencję będą podejmować najważniejsze decyzje w państwie.

Lokale wyborcze czynne będą od godz. 7.00 do 21.00. Wyborcy otrzymają dwie karty do głosowania. Jedna z nich (kolor biały) to wykaz kandydatów do Sejmu, a druga (kolor żółty) do Senatu. Poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym nazwisku każdy z nas będzie mógł oddać 1 głos na posła i 1 głos na senatora.

W wyborach do Sejmu, w okręgu nr 21, który obejmuje całe województwo opolskie do zdobycia jest 12 mandatów. Posłów wybierzemy spośród 204 kandydatów zarejestrowanych na 9 listach. Wybory do Sejmu odbywają się według ordynacji proporcjonalnej, zgodnie z którą podział mandatów między komitety wyborcze dokonywany jest odpowiednio (proporcjonalnie) do liczby głosów zebranych przez każdy z nich w skali całego kraju. Oznacza to, że w praktyce głosujemy na listę.

Wśród ubiegających się o mandat posła znalazło się także dwoje paczkowian: Teresa Karol z Polskiego Stronnictwa Ludowego – obecna wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Opolskiego oraz  aktualny burmistrz Paczkowa – Bogdan Wyczałkowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Wykaz kandydatów do Sejmu

W wyborach do Senatu Gmina Paczków wchodzi w skład okręgu wyborczego nr 51 obejmującego powiaty brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski, prudnicki. O mandat senatora ubiega się w nim 6 kandydatów. Członków izby wyższej parlamentu wybieramy w jednomandatowych okręgach wyborczych zgodnie z ordynacją większościową. Oznacza to, że wymienione powiaty, podobnie jak każdy z pozostałych 99 okręgów, będą miały jednego przedstawiciela w Senacie, a w poszczególnych okręgach wygrają kandydaci, którzy otrzymają największą liczbę głosów. 

Wykaz kandydatów do Senatu

Należy pamiętać, że podstawowym warunkiem udziału w wyborach jest posiadanie przy sobie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Przypominamy również, iż od północy zaczęła obowiązywać cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania czyli do godz. 21 w niedzielę. Przez ten czas nie wolno prowadzić czynnej agitacji na rzecz poszczególnych kandydatów. Zasada ta obowiązuje również w Internecie i dotyczy także komentarzy. Wszelkie wpisy, mające znamiona agitacji stanowią naruszenie ciszy wyborczej, za co grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

 

Pamiętaj!

Otrzymasz dwie karty do głosowania. Jedna z nich (kolor biały) to wykaz kandydatów do Sejmu, a druga (kolor żółty) do Senatu. Poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym nazwisku każdy z nas będzie mógł oddać 1 głos na posła i 1 głos na senatora.

{loadposition adsense1}

Leave a Reply