Filmowe spotkania po raz dwunasty

1
Tomasz Kot w filmie "Fotograf". Foto: materiały producenta

17 października ruszają XII Paczkowskie Spotkania Filmowe. Na co warto wybrać się do kina, a co można sobie darować?

W sobotę 17 października rusza kolejna edycja Paczkowskich Spotkań Filmowych. Filmowa impreza, odbywająca się już po raz dwunasty, przez pierwsze pięć lat promowana była jako „Spotkanie z kinem czeskim” i prezentowano na niej wyłącznie filmy naszych sąsiadów z południa. W 2009 roku forma PFF po raz pierwszy uległa zmianie – oprócz dzieł czeskiej kinematografii, publiczność mogła obejrzeć również filmy wyprodukowane w innych krajach. W tym roku będzie podobnie – na dużym ekranie zobaczymy pięć produkcji z Polski, Hiszpanii, Danii i Szwecji.

Na co warto wybrać się do kina? Pierwszego dnia imprezy godzien uwagi jest ubiegłoroczny film pt. „Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka, autora bardzo dobrze przyjętej „Małej Moskwy” i „80 milionów”. Choć nie jest to hit na miarę dwóch poprzednich, to warto go zobaczyć chociażby dlatego, że powstał w koprodukcji polsko-rosyjskiej, co nie jest ostatnio częstym zjawiskiem. Thriller, którego akcja rozgrywa się we współczesnej Moskwie, opowiada o nieuchwytnym mordercy, który na miejscu zbrodni pozostawia kartoniki z numerami. Tropy śledczych prowadzą do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam w latach 70. Film zebrał całkiem przyzwoite recenzje.

W niedzielę, w drugim dniu imprezy szczególnie warto wybrać się na „Polowanie” – dramat produkcji duńsko-szwedzkiej nagrodzony Złotą Palmą w Cannes dla najlepszego aktora i Europejską Nagrodą Filmową dla najlepszego scenarzysty roku. Chwytający za gardło i wywołujący ogromne poczucie niesprawiedliwości film opowiada o losach nauczyciela z prowincji, którego życie zmienia się w piekło w wyniku kłamstwa małoletniej podopiecznej, która oskarża go o molestowanie seksualne. Film w angażujący widza sposób ukazuje okrutną ludzką naturę – mężczyzna szybko staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry, nie bacząc na brak dowodów uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. W roli głównej świetny Mads Mikkelsen, znany m.in. jako oponent Jamesa Bonda w „Casino Royale”. Zdecydowanie propozycja warta polecenia, choć nastrajająca niezbyt optymistycznie.

Godna uwagi jest również „Druga szansa” autorstwa duńskiego duetu Susanne Bier i Andersa Thomasa Jensena znanych m.in. z bardzo dobrze przyjętych „Braci”. Najkrócej film można streścić stwierdzając, że jest on opowieścią o złu niedającym możliwości wyboru, sytuacjach, w których żadna decyzja nie jest dobra, ale za to każda odcina drogę powrotną.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa malarstwa Leszka Żegalskiego, której wernisaż odbędzie się dzień wcześniej, 16 października w Domu Plastyka. Część prac prezentowanych będzie także w kinie. Niewątpliwą atrakcją pierwszego dnia Festiwalu będzie również koncert zespołu ART MUSIC TRIO, który na scenie Kina „Kopernik” zaprezentuje znane utwory filmowe. Bezpłatne wejściówki na wszystkie filmy można odbierać w Ośrodku Kultury i Rekreacji.

„FOTOGRAF” (17 października, godz. 17.00) – thriller, kryminał, reż. Waldemar Krzystek, Polska, 2014, 107 min, obsada – Tomasz Kot, Sonia Bohasiewicz, Agata Buzek, Tatyana Arntgolts, Aleksander Beluer

Film opowiada historię seryjnego mordercy działającego we współczesnej Moskwie. Nieuchwytny sprawca zostawia na miejscu zbrodni, wzorem techników policyjnych, kartoniki z numerami. Śledczy trafiają na trop prowadzący do byłego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy, do mrocznych wydarzeń z lat 70. W dochodzeniu bierze udział młoda milicjantka Natasza, jedyna dotychczas osoba, która rozmawiała osobiście z tytułowym „Fotografem” i… przeżyła.

„10 000 km” (17 października, godz. 19.00) – melodramat, reż. Carlos Marques- Marcet, Hiszpania, 2014, 99 min, w rolach głównych- Natalia Tena, David Verdaguer

Oni – oboje piękni i młodzi, razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia Alex dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności – widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera. To poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. 10.000 kilometrów w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.

„DRUGA SZANSA” (18 października, godz. 17.00) – dramat, reż. Susanne Bier, Dania, 2015, 105 min

Film opowiada o dwóch detektywach Andreasie (Nikolaj Coster-Waldau) i Simonie (Ulrich Thomsen), a zarazem najlepszych kolegach, którzy prowadzą całkowicie odmienny tryb życia. Simon – świeżo upieczony rozwodnik spędza większość czasu na upijaniu się w lokalnym klubie nocnym, podczas gdy Andreas wiedzie poukładane życie z piękną żoną i synem. Pewnego dnia policjanci zostają wezwani do patologicznej rodziny. Prócz odurzonych narkotykami i kłócących się rodziców w szafie znajdują płaczącego chłopca. Wkrótce rutynowa interwencja przeradza się w otwarty konflikt pomiędzy funkcjonariuszami.

„POLOWANIE” (18 października, godz. 19.00) – dramat obyczajowy, reż. Thomas Vinterberg, Dania, Szwecja, 2012, 115min, obsada- Mads Mikkelsen, Thomas Vinterberg, Thomas Bo Larsen, Alexandra Rapaport, Annika Wedderkopp

Niewinne kłamstwo małoletniej podopiecznej zmienia w piekło życie nauczyciela z prowincji. Mężczyzna staje się celem nagonki lokalnej społeczności, która z góry uznaje go winnym i postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.

PACZKOWSKI FESTYWAL FILMOWY2015

1 KOMENTARZ

  1. Właściwie, przez cały rok czekam aby pójść do paczkowskiego kina na seanse,na dobre filmy.
    Szkoda tylko,ze to raz w roku. Kiedyś to byłooooooooo!!!!!!

Leave a Reply