Problem uzależnień to wciąż paląca kwestia w polskim społeczeństwie. Każdego roku rośnie liczba osób, które dołączają do grona ofiar używek -alkohol, narkotyki, leki i inne substancje odurzające niszczą życie całych rodzin. Podobne przypadki, jak wszędzie, zdarzają się także w naszym mieście. Aby zapobiegać zgubnym skutkom nałogu należy zacząć od uświadamiania osób potencjalnie najbardziej narażonych na uleganie zgubnym pokusom, a do takich należą niewątpliwie ludzie młodzi. Tropem tym podąża Biblioteka Publiczna, która dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wzbogaciła swoje zbiory o kilka ciekawych pozycji książkowych z zakresu profilaktyki uzależnień, skierowanych głównie do młodzieży.
Mądra książka pokazująca jakim zagrożeniem są narkotyki i alkohol, jak radzić sobie z problemami wieku dojrzewania bez pomocy chemicznych „przyjaciół”, w sposób szczególny przemawia do wyobraźni młodych ludzi i może wywrzeć o wiele bardziej wartościowy wpływ niż setki moralizujących pouczeń, dlatego warto przyjrzeć się nowozakupionym pozycjom zgłębiającym omawiany temat. Pełna lista wraz z opisami w rozwinięciu.
Krystyna Karwicka, Andrzej Ochremiak
My, rodzice dzieci z Dworca Centralnego
Wiele jest książek o narkomanii. Są relacje samych narkomanów i książki o jej przyczynach pisane przez psychologów, radzące, jak postępować z dziećmi, by nie uzależniły się, jak postępować z tymi, które już zaczęły brać. Nie było jednak do tej pory książki, która pokazywałaby rodziny narkomanów, bezradne, bezsilne, zrozpaczone, cierpiące, walczące, choć tak często przegrywające walkę o swoje dzieci. Pierwsza część książki składa się z autentycznych rozmów z rodzinami narkomanów, druga – to rozmowa współautorów. Część trzecia i czwarta zawierają omówienie podstawowych pojęć związanych z uzależnieniem i narkomanią oraz adresy instytucji i organizacji, do których można się zwrócić o pomoc.
Wiele osób takich jak Marie bagatelizuje zagrożenie związane z zażywaniem tzw. Party drugs. Autorka, opisując prawdziwą historię dziewczyny zmagającej się z uzależnieniem od narkotyków, bardzo sugestywnie opisała mechanizm nieświadomego popadania w nałóg.
„Dziesięć lat temu żyłam w topieli. Teraz, kiedy zrozumiałam, że być może sięgam kresu, zaczęłam się ratować. Mój organizm się zestarzał i powrót z zaświatów stawał się trudniejszy.” – Barbara Rosiek.
Główną bohaterką, a zarazem narratorką opowieści jest nastoletnia Sofia. Jako czternastolatka uciekła z pozbawionego rodzinnego ciepła domu i przez dwa lata żyła na ulicy. Jej dzień powszedni to ciągła walka z głodem, zimnem, samotnością i rozpaczą….
Wstrząsająca, znakomicie napisana opowieść dla młodzieży i rodziców, nie zawsze poświęcających wystarczająco dużo uwagi swoim dzieciom.
Kometa stara się być na widoku. Ma nadzieję, że Jacek pojawi się ponownie. Chce, aby o nią zabiegał, aby ją kochał, aby mogła go przyciągać i odpychać. Kontynuacja bestsellera `Hera moja miłość`.
Książka wprowadza czytelnika w brutalny świat nałogu – świat rządzący się swoimi prawami, gdzie ciało staje się towarem, za który można kupić upragnioną działkę – świat pozbawiony miłości i zrozumienia.
Prawdziwa historia, której autorka opowiada, jak, jako dwunastoletnia dziewczynka sięgnęła po haszysz, a rok później po heroinę.
Kontrowersyjna, szokująca powieść dla dorastającej młodzieży. Opisuje losy pary czternastolatków, którzy mając dość stagnacji i małomiasteczkowego życia, postanawiają wyjechać do Bostonu. Tam trafiają do środowiska narkomanów, sami szybko popadają w nałóg. Zaczynają się kradzieże, prostytucja… Poruszająca historia opisywana z perspektywy różnych narratorów, ukazująca różne punkty widzenia.
Pamiętnik jest przejmującym, pełnym drastycznych scen zapisem prawdziwych przeżyć dziewczyny, która przeszła przez piekło uzależnienia i której udało się zwyciężyć nałóg.