Pod metalową tarczą ratuszowego zegara robotnicy natknęli się na niezwykłe znalezisko.
Powoli dobiega końca remont renesansowej wieży paczkowskiego ratusza. Wiele wskazywało na to, że wszystko obędzie się bez niespodzianek – do czasu, kiedy przed około dwoma tygodniami robotnicy zdjęli dziewiętnastowieczne tarcze zegara.
Pod jedną z nich dokonano niezwykłego odkrycia. Okazało się, że stosunkowo nowy czasomierz zakrywa niemal pięciusetletnią renesansową kamienną tarczę zegara mechanicznego pochodzącego z okresu, w którym powstała ratuszowa wieża.
Budowa paczkowskiego ratusza zakończyła się w roku 1552 i taka sama data widnieje nad odkrytą tarczą zegara. Jeśli data się potwierdzi, a wszystko na to wskazuje, będziemy mogli mówić o sporej sensacji – może być to bowiem jedyny taki obiekt na Opolszczyźnie i jedna z najstarszych tarcz zegarów mechanicznych w ogóle.
Obecnie trwają uzgodnienia z konserwatorem zabytków w sprawie renowacji tarczy, jednak władze gminy już złożyły wniosek o dofinansowanie remontu. Koszt przeprowadzenia renowacji wyniesie prawdopodobnie kilkanaście tysięcy złotych. Zgodnie z zamierzeniem, tarcza ma zostać odnowiona, a kolorystyka odtworzona po analizie obiektu, który, co można stwierdzić już dziś, był wielobarwny. Specjaliści mają także zdecydować w jaki sposób wypełnić wybitą na środku dziurę, przez którą w XIX wieku wyprowadzono mechanizm urządzenia. Jedno jest jednak pewne: już wkrótce na ratuszowej wieży będziemy podziwiać zegar niemal taki sam, jak mieszkańcy Paczkowa przed pięciuset laty.
„Paczków- Szkice z dziejów miasta” wydanie z roku 1996 autor Kazimierz Dobrowolski cytat .
„…w kamiennej belce znajdującej się pod tarczą zegarową, wykuto datę 1552- prawdopodobnie w tym roku zakończono budowę wieży. sam budynek ratusza jest budowlą późnoklasycystyczną, przebudowaną w latach 1821-1822 …”
Owo „odkrycie” nastąpiło dużo, ale to dużo wcześniej tylko nie było komu zabrać się za wyeksponowanie i renowację znaleziska.
Prawda jest taka , że nie jest to niczym nowym nie jest żadnym odkryciem , bo gdyby ktoś przeczytał książkę SZKICE PACZKOWA , autorstwa Kazimierza Dąbrowskiego , to wiedziałby , że o tym pisał już wcześniej Pan Kazimierz . Tą książkę powinien mieć każdy w swojej biblioteczce , bo jest najbardziej wiarygodną historią Paczkowa .
A tak na marginesie , mam pytanie .
Kto sobie przypisał to znalezisko ?
„A tak na marginesie , mam pytanie .
Kto sobie przypisał to znalezisko ?”
Chyba urząd:
http://www.paczkow.pl/dla-mieszkacow/aktualnosci/5010-odkryto-najstarszy-zegar-mechaniczny
Przepraszam , to wyjaśnia , bo ekipa remontowa nie zna historii Paczkowa , ale dobrze , że będzie remontowany .
Czyż nie za często się zdarza,
A fakty są to stwierdzone,
Że się w Paczkowie wyważa
Drzwi dawno już otworzone???
PACZKÓW KRYJE W SOBIE JESZCZE WIELE TAJEMNIC
O tak! Zwłaszcza te z ostatnich lat, pozostawione po poprzednikach z ostatnich trzech,czy czterech kadencji.
[…] Odkąd Paczków ma obwodnicę wjeżdża się do niego raczej rzadko. Teraz będzie okazja, bo oto w Paczkowie dokonano niezwykłego odkrycia. Podczas remontu wieży ratuszowej i renowacji zegara, okazało się , ze pod nim jest jeszcze starszy renesansowy, kamienny czasomierz. Po prostu sensacja! Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj TutaJ […]
Cieszę się, że Paczków staje się sławny. Problem jest tylko w kondycji infrastruktury turystyczno-gastronomicznej
A co z Carcassonką ? Lokal zamknięty i pewno niszczeje !
maja tam otworzyć kafejkę dla gejów z Syrii
powinniście być z tego dumni a nie żreć sie na forum .
a wiecie że pod budynkiem Urzędu od strony wejścia po lewej stronie (pod oknem) jest wejście do podziemia a dalszy korytarz wewnątrz jest zamurowany
Tak! Podobno jest tam „złota drezyna”, a poprzednicy złożyli dokumenty o odkryciu i chcą 10% znaleźnego.