Paczkowskie przychodnie nie podpisały umów z NFZ

7
Przychodnia NZOZ Medicus w Paczkowie

Medicus i Omega nie podpisały umów z Narodowym Funduszem Zdrowia – pacjenci muszą jeździć do Nysy.

Paczkowscy pacjenci chcący udać się dziś do lekarza pierwszego kontaktu „pocałowali klamki” swoich przychodni. Medicus i Omega znalazły się bowiem wśród tych jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które w związku z protestem lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego, nie podpisały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i z tego powodu nie mogą przyjmować chorych. Podobna sytuacja spotkała dziś mieszkańców wielu miejscowości naszego województwa. Ze 183 przychodni działających na Opolszczyźnie tylko 69 przyjmowało dziś pacjentów.

Jak poinformował opolski NFZ, pacjentów, którzy zostali pozbawieni dostępu do lekarza POZ będą przyjmować lekarze w izbach przyjęć, szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz placówkach udzielających nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które zamiast w godzinach od 18 do 8 będą teraz działały przez całą dobę.

Dla pacjentów z terenu naszej gminy oznacza to konieczność uciążliwego dojeżdżania do przychodni przy ul. Ogrodowej w Nysie.  W związku z zamknięciem paczkowskich przychodni, do momentu podpisania umowy z NFZ, Gmina uruchomiła bezpłatny transport do przychodni w Nysie. Z darmowego transportu w dniach 5 i 7 stycznia będzie mógł skorzystać każdy pacjent z terenu naszej gminy. Busy będą odjeżdżać z parkingu znajdującego się przed ratuszem. Jeżeli 5 stycznia okaże się jednak, że paczkowskie przychodnie będą pracować normalnie, wówczas busy zostaną odwołane.

I wyjazd busa –  godz. 9:00,  powrót o godz. 12:00.

II wyjazd busa –  godz. 11:15, powrót o godz. 13:30.

W wyniku niepowodzenia negocjacji Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 roku około 25 proc. lekarzy rodzinnych, nie przedłużyło kontraktu z NFZ.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oświadczył niedawno, że wszyscy lekarze i przychodnie, które mimo niepodpisanej umowy otworzą w piątek gabinety, zachowają prawo do ciągłości deklaracji pacjentów. Zamknięcie gabinetów w piątek skutkować ma natomiast koniecznością ponownego złożenia deklaracji przez pacjentów oraz przejścia procedury zawierania umowy przez lekarzy. Jak informuje opolski oddział NFZ, przychodnie które złożą wniosek do 10 stycznia, najwcześniej mogą uruchomić działalność od 1 lutego.

7 KOMENTARZE

  1. Bardzo fajnie, że Gmina zareagowała w tej sytuacji ale ciekawi mnie, kto zapłaci za ten transport. Czy przychodniom zależy rzeczywiście na leczeniu nas, czy wynegocjowaniu SOBIE dogodnych warunków?

Leave a Reply