W ubiegłym tygodniu w Paczkowie odbyło się spotkanie przedstawicieli miast-opiekunów Pomników Historii.
Coroczne spotkania zarządców Pomników Historii odbywają się od czterech lat. Tegoroczne obrady zjazdu miały miejsce w Muzeum Gazownictwa w Paczkowie i zostały zorganizowane przy współpracy Gminy Paczków, Gminy Nysa oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Przedstawiciele kilkudziesięciu miast-opiekunów Pomników Historii dyskutowali na temat przyszłości marki jaką jest tytuł Pomnika Historii oraz tego, jak zakorzenić ją w świadomości Polaków i wykorzystać do celów promocji.
W ramach programu z referatami wystąpili przedstawiciele Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Zamościa, Torunia i Warszawy. Najbardziej interesujące z punktu widzenia Paczkowa okazało się jednak wystąpienie Wrocławia, który zaproponował utworzenie „Szlaku Zespołów Staromiejskich” wpisanych na listę Pomników Historii. Zgodnie z projektem szlak miałby łączyć Gdańsk, Chełmno, Toruń, Warszawę, Kazimierz Dolny, Lublin, Zamość, Kraków, Paczków, Wrocław i Poznań.
Przybyli do Paczkowa goście zwiedzili zabytki polskiego Carcassonne oraz winnicę Hople i Metamuzeum Motoryzacji powstające przy ul. Kościuszki. Odwiedzili także Stary Paczków, który zgodnie z inicjatywą wojewody opolskiego, ze względu na swoje walory urbanistyczno-krajobrazowe ma wejść do tworzonej właśnie Krajowej Sieci Najpiękniejszych Wsi. Drugiego dnia przedstawiciele miast-opiekunów Pomników Historii gościli w Nysie.
Spotkanie Opiekunów Pomników Historii to już drugie znaczące wydarzenie tego typu, do którego doszło w ostatnim czasie w naszym mieście – w kwietniu w Paczkowie odbyło się otwarcie sezonu turystycznego Dolnośląskiego i Opolskiego Samorządu Przewodników PTTK z udziałem 150 przewodników.
ciekawe czy mieli na uwadze gienka ,on też kwalifikuje się do pomnika historii wraz z pulpetem..