W Niepublicznym Gimnazjum Stowarzyszeniowym im. M. Skłodowskiej-Curie oraz Gimnazjum Publicznym im. Polskich Noblistów odbyły się niedawno konkursy wiedzy o patronach obu szkół.
Która powieść Czesława Miłosza została zekranizowana? W jakiej dziedzinie Józef Rotblat otrzymał Nagrodę Nobla? W jakich latach Lech Wałęsa pełnił funkcję prezydenta RP? Jaki pseudonim nosił Henryk Sienkiewicz piszcząc felietony w „Gazecie Polskiej”? To tylko niektóre z 48 pytań, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy szóstej edycji konkursu wiedzy o patronach Gimnazjum Publicznego.
Konkurs odbył się 9 grudnia i miał na celu przybliżenie twórczości i działalności polskich laureatów Nagrody Nobla. Ze względu na stopień trudności przeznaczony był wyłącznie dla uczniów klas trzecich. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie testu, który składał się z pytań zamkniętych oraz części otwartej. Zwycięzcą konkursu została Monika Bonarek z klasy III „a”. Kolejne miejsca zajęli Marcin Rajewski (III „c”) i Kamila Dworak (III „e”).
Nieco inną formę konkursu wiedzy o patronie obrało Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszeniowe, gdzie zorganizowano turniej wiedzy o życiu i działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Curie, w którym rywalizowały ze sobą klasy pierwsze.
Drużyny reprezentujące klasy I „a” i I „b” musiały popisać się recytacją fragmentów prozy, narysować portret, napisać fraszkę. Obie grupy pod opieką wychowawczyń: Pani E. Marczyk i E. Wolnej pokazały, że można się ucząc bawić. Jak twierdzą organizatorzy, młodzież poznała w ten sposób, że życie M. Skłodowskiej – Curie było bardzo interesujące, a patron może imponować nawet uczniom XXI wieku.
foto: NGS
{loadposition adsense1}