Wygraj srebrną monetę! Nowy konkurs Paczkow24.pl

0

 

Narodowy Bank Polski oprócz zwykłych monet i banknotów, jakich używamy na co dzień emituje także monety okolicznościowe, upamiętniające m.in. ważne wydarzenia, postaci i rocznice historyczne związane ze światem sztuki, kultury, nauki, przyrody i sportu. Zaliczają się do nich: monety kolekcjonerskie, wykonane z metali szlachetnych – złota, srebra (najczęściej 10, 20 zł) lub platyny i monety obiegowe o nominale 2 zł, wykonane ze stopu znanego pod nazwą Nordic Gold.

Ze względu na niski nakład i szlachetność kruszców, z jakich wykonane są monety kolekcjonerskie, ich wartość jest znacznie wyższa niż ta, na którą wskazuje nominał.

Emitowane przez NBP monety to bardzo często małe działa sztuki, przepięknie wykonane, posiadające wysokie walory artystyczne, pełne wspaniałych detali, bardzo często uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów – bursztynu, cyrkonii, szkła czy nawet drewna.

Hobby polegające na kolekcjonowaniu monet to numizmatyka. Nie można jednak stwierdzić, że jest to tylko zwykłe gromadzenie przedmiotów. Kolekcjonowanie monet to także doskonałe narzędzie edukacji, które zachęca do poznania historii numizmatu oraz wydarzenia lub postaci, którą dany okaz upamiętnia.

Numizmatyka to również doskonała lokata kapitału. Bardzo często wydawane przez NBP monety, kosztujące w dniu emisji kilkadziesiąt złotych, po paru latach osiągają wartość nawet kilku tysięcy. To samo dotyczy okolicznościowych dwuzłotówek – wartość niektórych z nich z czasem wzrasta nawet kilkaset razy.

Chcąc promować tą piękną pasję nawiązaliśmy współpracę w Narodowym Bankiem Polskim i wraz z każdą emisją waloru kolekcjonerskiego (czyli w praktyce co miesiąc), organizować będziemy konkurs, w którym do wygrania będą najnowsze numizmaty.

Dwie wyemitowane 15 października monety (srebrne 10zł i 2zł ze stopu Nordic Gold) z serii „Polscy podróżnicy i badacze” poświęcone zostały Benedyktowi Dybowskiemu – wybitnemu polskiemu podróżnikowi, przyrodnikowi i lekarzowi.

W tym roku minęła 80. rocznica śmierci tego naukowca (1833-1930), którego praca stanowi bardzo cenny wkład w rozwój biologii. Jego badania doprowadziły do odkrycia i opisania m.in. ok. 400 gatunków zwierząt żyjących w jeziorze Bajkał, a także lądowej fauny i flory wschodniej Syberii.

Awers srebrnej monety przedstawia wizerunek orła ustalony dla godła Polski oraz przedmioty symbolizujące pracę Benedykta Dybowskiego: wizerunek książki z napisem „Darwin” (Dybowski był propagatorem teorii Karola Darwina o ewolucji gatunków), stronicę podręcznika z wizerunkiem jelenia Dybowskiego i dwóch burunduków (gatunków zwierząt opisanych przez polskiego przyrodnika) oraz pojemniki z zakonserwowanymi w formalinie kiełżem i rybą gołomianką małą (Dybowski był jednym z czołowych badaczy tych gatunków i pierwszym naukowcem, który złowił i zbadał żywy egzemplarz gołomianki). Rewers monety przedstawia zaś popiersie Benedykta Dybowskiego na tle fragmentów map jeziora Bajkał i półwyspu Kamczatka – miejsc, które były obiektem jego badań. Popiersie Benedykta Dybowskiego zdobi również rewers dwuzłotówki.

Z okazji najnowszej emisji Narodowego Banku Polskiego, przygotowaliśmy dla Państwa konkurs, w którym nagrodą główną jest srebrna moneta o wartości ok. 100 zł oraz 10 nagród w postaci dwuzłotówek, zapakowanych w oryginalne blistry z logo NBP. Nagrody zostaną rozlosowane wśród osób, które do 29 października prześlą na adres mailowy redakcja@paczkow24.pl, wraz z imieniem i nazwiskiem, poprawne odpowiedzi na dwa poniższe pytania:

 

  1. Benedykt Dybowski to wybitny zoolog, badacz fauny i flory. Wraz z kilkoma pomocnikami przeprowadził rozległe badania, które doprowadziły do odkrycia szeregu nowych dla nauki form zwierzęcych, m.in. 116 gatunków skorupiaków i 6 gatunków ryb. Na podstawie zgromadzonych przez niego materiałów, jego brat, Władysław, opisał kolejne 88 gatunków mięczaków i 9 gatunków gąbek. Gdzie Benedykt Dybowski prowadził badania, które doprowadziły do wymienionych wyżej odkryć?
  2. W 1884 Dybowski założył we Lwowie Muzeum Zoologiczne (noszące obecnie jego imię), do którego włączył, przywiezione z Kamczatki, Bajkału, Wschodniej Syberii, południowej Rosji i Morza Kaspijskiego, bogate zbiory fauny. Imieniem badacza został nazwany również odkryty i opisany przez niego nowy gatunek ssaka kopytnego. O jakie zwierzę chodzi?

 

REGULAMIN KONKURSU

{loadposition adsense1}


Leave a Reply