15 sierpnia – święto cudów

0

Jerzy Kossak – „Cud nad Wisłą”15 sierpnia to w naszym kraju data szczególna – tego dnia w Polsce obchodzimy bowiem jednocześnie dwa święta: państwowe i kościelne – Święto Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dzień ten od 1992 roku jest wolny od pracy, a od 2007 roku 15 sierpnia jest także dniem, w którym obowiązuje zakaz handlu.

Święto Wojska Polskiego to święto państwowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Między innymi ze względu na stosunek sił obu stron, nazywana jest Cudem nad Wisłą. Bitwa ocaliła nie tylko młodą polską niepodległość, ale zahamowała również ekspansję rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią, przez co została uznana przez historyków za jedną z najważniejszych batalii w dziejach ludzkości.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z kolei, w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, opiera się na wierze, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. W roku 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.

W Polsce i w krajach europejskich Matkę Boską Zielną czci się jako patronkę ziemi. Tego dnia składane są ofiary z darów ziemi: ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Według tradycji, poświęcone plony trzymane w domu mają zapewnić bezpieczeństwo i harmonię ogniska domowego.  W niektórych częściach Polski często łączy się to święto z dożynkami.

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply