Dwa nowe albumy o Paczkowie

0

Dwa nowe albumy o PaczkowieOd niedawna w paczkowskiej księgarni dostępne są nowe publikacje poświęcone historii i architekturze gminy Paczków.

Od niedawna w paczkowskiej księgarni dostępne są nowe publikacje poświęcone historii i architekturze gminy Paczków.

Paczków. Obrazy przeszłościDwa bogato ilustrowane albumy: “Paczków. Obrazy przeszłości” oraz “Zabytki sakralne Ziemi Paczkowskiej” w ciekawy i przystępny sposób ukazują dzieje polskiego Carcassonne oraz okolicznych wsi przedstawione na dawnych widokówkach i współczesnych zdjęciach.

Na ok. 130 stronach pierwszego albumu zaprezentowanych zostało ponad 100 archiwalnych pocztówek, z których dowiemy się jak dawniej wyglądały znane nam zakątki miasta oraz jak na przestrzeni lat zmieniały się ulice, parki i budynki. Zobaczymy także nieistniejące już dziś lub zniszczone obiekty takie jak dawny basen miejski przy ul. Miraszewskiego, restauracja w lasku za prewentorium, kino “Capitol” przy ul. Słowackiego, staw łódkowy przy ul. Zawadzkiego, kościół na “starym cmentarzu”, a nawet wnętrza niegdysiejszych lokali gastronomicznych. Znalazły się w nim również współczesne fotografie krzyży pokutnych i przydrożnych kapliczek oraz interesujące kalendarium miasta zawierające naważniejsze wydarzenia z jego ponad 750-letniej historii.

W przeszło stupięćdziesięciostronicowym albumie poświęconym zabytkom sakralnym Paczkowa i okolic zobaczymy z kolei kilkaset fotografii szczegółów architektonicznych paczkowskich kościołów i kaplic, których na codzień nie dostrzegamy, a które zachwycają swoim bogactwem i kunsztem wykonania.

Zabytki sakralne ziemi paczkowskiej

Obie niezwykle interesujące i pięknie wydane publikacje powstały z inicjatywy i pod redakcją Henryka Romańczyka. W książkach wykorzystano pocztówki ze zbiorów Leo Schillera z Osnabruck, Jacka i Jana Kowalczyków oraz Ryszarda Milczanowskiego, a także współczesne fotografie autorstwa Kaziemierza Staszkowa, Tomasza Zawałka i Jiriego Strajta. Obie książki, w cenie 59 zł można nabyć w paczkowskiej księgarni – Rynek 55. Do sprzedaży trafił również jednoplanszowy kalendarz z panoramą miasta.

 

{loadposition adsense1}

Leave a Reply