Do czwartego w tym sezonie śmiertelnego zatrucia czadem na Opolszczyźnie doszło w miniony czwartek (20 stycznia) w Paczkowie. O godz. 15.00 Straż Pożarna została powiadomiona o znalezieniu w jednym z mieszkań przy ul. Mickiewicza martwej, 55-letniej kobiety. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, przy pomocy przyrządu pomiarowego, stwierdzono w mieszkaniu obecność tlenku węgla. Prawdopodobną przyczyną tragicznego zdarzenia była nieprawidłowa eksploatacja pieca kaflowego (niedostateczna wentylacja pomieszczenia).
Od 1 września 2010 r. do 21 stycznia 2011 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała na terenie województwa 66 przypadków podtrucia tlenkiem węgla. Śmiertelnemu zatruciu uległy 4 osoby, z czego aż dwie w Paczkowie!
Przypomnijmy: 3 grudnia młoda kobieta zatruła się tlenkiem węgla podczas kąpieli. Bezpośrednią przyczyną śmierci 18-latki w jednym z mieszkań przy ul. Wrocławskiej był nieszczelny piecyk gazowy oraz niesprawna wentylacja, która we wszystkich czterech przypadkach była główną przyczyną zatruć.
Strażacy przypominają o konieczności utrzymania w sprawności wentylacji w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe. Niedopuszczalne jest zaklejanie kanałów (kratek) doprowadzających powietrze do pomieszczeń. Szczególnie niebezpieczne są łazienki wyposażone w piecyki gazowe.
Poza dbaniem o wentylację, jednym ze skutecznych sposobów na uniknięcie zatrucia jest korzystanie z czujnika czadu. Takie urządzenie kosztuje tylko kilkadziesiąt złotych, a może uratować nam życie. Jak twierdzi bryg. mgr inż. Adam Janiuk, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, tylko w tym sezonie w kilkunastu przypadkach zadziałanie czujki czadu skutecznie zapobiegło zaczadzeniu. Odnotowano m.in. przypadek, gdzie właściciel mieszkania właśnie kupił i zainstalował czujnik, bo wszystkich mieszkańców od kilku dni pobolewała głowa. Urządzenie zaraz po włączeniu wskazywało obecność czadu, co oznacza, że mieszkańcy przez cały czas wdychali ten niebezpieczny gaz.
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym, o ciężarze porównywalnym z powietrzem, więc miesza się z nim w całej kubaturze. Główne objawy zatrucia to duszność, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, osłabienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania.
{loadposition adsense1}