Narodowe Czytanie „Wesela”. Obejrzyj fotorelację

0
Narodowe Czytanie "Wesela" w Paczkowie. Foto: Kinga Rajfur, Zespół Szkół

Za nami cykl spotkań w ramach Narodowego Czytania „Wesela” S. Wyspiańskiego.

 

[ads1]

 

Zakończył się cykl paczkowskich spotkań w ramach „Narodowego Czytania”. Akcja, która ma na celu propagowanie rodzimej literatury i popularyzację czytelnictwa, organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku kiedy to została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Fredry, „Trylogię” Sienkiewicza, „Lalkę” Prusa oraz „Quo Vadis” Sienkiewicza.

W tegorocznej edycji „na warsztat” wzięto „Wesele” – najsłynniejsze dzieło Stanisława Wyspiańskiego, które powstało na kanwie autentycznego wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.

W ramach akcji, przez dwa tygodnie w kolejnych miejscowościach gminy Paczków uczniowie, młodzież zrzeszona w Młodzieżowym Forum Samorządowym Gminy Paczków, przedstawiciele lokalnych społeczności, Rady Seniorów oraz miejscowych władz czytali fragmenty książki.

Spotkania zainicjowało 23 listopada wspólne czytanie w Placówce Wsparcia Dziennego mieszczącej się w „Domu Plastyka”. 24 listopada „Wesele” czytano w Gościcach, 28 listopada w Ujeźdźcu i Kamienicy, 29 listopada w Trzeboszowicach i Dziewiętlicach, a 30 w Starym Paczkowie. Cykl zamknęło spotkanie, które odbyło się 1 grudnia w Gimnazjum Publicznym w Paczkowie. Kolejne „Narodowe Czytanie” już za rok. Następne dzieło, które będzie tematem przewodnim zostanie wyłonione w drodze głosowania.

Obejrzyj fotorelację (kliknij w wybraną datę):

Leave a Reply