Główna / Wydarzenia / Odszedł kapitan Fifagrowicz – zasłużony weteran z Trzeboszowic
Kpt. Jan Fifagrowicz, kawaler Orderu Virtuti Militari (w środku). Foto: UM Paczków
Kpt. Jan Fifagrowicz, kawaler Orderu Virtuti Militari (w środku). Foto: UM Paczków

Odszedł kapitan Fifagrowicz – zasłużony weteran z Trzeboszowic

Trzeboszowice pożegnały kapitana Fifagrowicza – ostatniego na Opolszczyźnie posiadacza orderu wojennego Virtuti Militari.  

 

 

W Trzeboszowicach odbył się wczoraj pogrzeb kpt. Jana Fifagrowicza, weterana walk o Wał Pomorski i ostatniego w regionie kawalera orderu wojennego Virtuti Militari.

Kpt. Fifagrowicz urodził się w 1924 r. w województwie lwowskim. W 1944 r. wstąpił do 3. Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta. Wraz ze swoją jednostką brał udział w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego i w zdobywaniu Kołobrzegu. Jako zwiadowca w kompanii desantowej w walce stracił rękę. Za ofiarność i odwagę w 1945 r. został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojennym. Po wojnie zamieszkał w Trzeboszowicach.

Dwa lata temu Zarząd Główny Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych uhonorował kpt. Jana Fifagrowicza Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa – odznaczeniem nadawanym w 70-rocznicę zakończenia II wojny światowej jako wyraz uznania za zasługi w dziele wyzwolenia kraju oraz upowszechniania szczytnych tradycji kombatanckich.

 

“Krew przelewaliśmy w różnych miejscach, ale cel zawsze mieliśmy jeden – przynieść Ojczyźnie wolność i niepodległość.

Kpt. Jan Fifagrowicz w rozmowie z NTO

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

x

Check Also

wysportowany_i_zdrowy_logo

Wysportowany i zdrowy. Bezpłatne badania podczas Festynu Rodzinnego

Podczas Festynu Rodzinnego dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat oraz dorośli w wieku 45-65 lat będą mogli skorzystać z bezpłatnych ...

Google+