Pytania 2

0

Zestaw 1

1. Ojciec Fryderyka Chopina, Mikołaj, był guwernerem, a matka Justyna z Krzyżanowskich gospodynią zajmująca się zarządzaniem domem w majątku rodziny Skarbków. Kompozytor urodził się (zgodnie z legendą przy grze ojca na skrzypcach) w jednej z dworskich oficyn Skarbków. W jakiej miejscowości?

a. w Stalowej Woli,

b. w Żelazowej Woli,

c. w Nowej Rudzie.

 

2. W sierpniu 1826 roku 16-letni Chopin wraz z matką i siostrami przebywał w jednym z uzdrowisk Kotliny Kłodzkiej, gdzie dał dwa koncerty. Dochód z nich przeznaczony został na utrzymanie sierot. Jakie to uzdrowisko?

a. Polanica Zdrój,

b. Kudowa Zdrój,

c. Duszniki Zdrój.

 

3. Fryderyk Chopin uważany jest za najznakomitszego w historii twórcę mazurków. W dorobku artystycznym kompozytora znajduje się niemal 60 tego typu utworów. Wyjaśnij krótko czym charakteryzuje się ten gatunek.


 

Zestaw 2

1. Miłością życia Chopina była starsza od niego o sześć lat francuska pisarka znana pod pseudonimem George Sand. Zanim ją poznał, w roku 1836 kompozytor zaręczył się z inną kobietą, ale ich związek nie przetrwał. Jak nazywała się niedoszła żona Chopina?

a. Maria Wodzińska,

b. Maria Wereszczakówna,

c. Maria Walewska.

 

2. Kto w setną rocznicę urodzin F. Chopina wypowiedział te słowa?

Zabraniano nam Słowackiego, Krasickiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń (…).

a. Krzysztof Penderecki,

b. Ignacy Jan Paderewski,

c. Władysław Szpilman.

 

3. Najsłynniejszy pomnik Fryderyka Chopina, znajduje się w Parku Łazienkowskim w Warszawie i przedstawia odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą. 31 maja 1940 roku pomnik Chopina został przez Niemców wysadzony w powietrze i pocięty palnikami na mniejsze części. Złom powstały w wyniku tej dewastacji wywieziono koleją na zachód, gdzie jego fragmenty zostały użyte jako surowiec przeznaczony do przetopienia w niemieckiej hucie. Niemcy starali się zniszczyć także wszystkie kopie pomnika przechowywane w polskich muzeach. Jednemu z pracowników Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu udało się ukryć w piwnicy kopię głowy pomnika. Niemcy zniszczyli jednak wszystkie gipsowe repliki oraz drewnianą kopię rzeźby w skali 1:2, którą do poznańskiego muzeum przekazał sam autor. Mimo wszystko monument po wojnie udało się odbudować. Na cokole umieszczone zostały wówczas słowa Adama Mickiewicza. Jaka jest treść napisu?

 


Zestaw 3

1. Chopin stworzył dwa koncerty fortepianowe. Ostatni z nich powstał tuż przed opuszczeniem kraju. Jaki jest tytuł dzieła, o którym mowa?

{play}/media/3.mp3{/play}

 

2. Utwór o którym mowa powstał w roku 1837 i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł kompozytora. Wysłuchaj fragmentu i odpowiedz jaki to utwór.

{play}/media/1.mp3{/play}

 

3. Cyprian Kamil Norwid – świadek ostatnich tygodni życia Chopina po śmierci kompozytora zamieścił w paryskim „Dzienniku Polskim” nekrolog. Jaka była jego treść?

 



Leave a Reply