Sesja do odsłuchania

0
Ratusz w PaczkowieW miniony czwartek w sali posiedzeń paczkowskiego ratusza odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Rajcy zebrali się głównie z powodu zastrzeżeń Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu do uchwalonych niedawno nowych stawek podatku od środków transportu – okazało się, że część z nich była niższa od ustawowego minimum. W związku z tym konieczna była uchwała wprowadzająca zmiany to taryfikatora gminnych podatków.

Radni podjęli ponadto kolejną uchwałę korygującą gminny budżet na 2009 rok, m.in. w związku z przesunięciem środków na opisywaną wcześniej iluminację świetlną paczkowskich murów obronnych i ratusza. Postanowiono zabezpieczyć też środki finansowe na zakup dwóch motopomp dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz uwzględniono wpływy finansowe pochodzące z windykacji alimentów, z opłat za użytkowanie gminnych nieruchomości oraz z podatku od środków transportu.

Kolejną sesję, na której radni zajmą się m.in. uchwaleniem budżetu na przyszły rok, zaplanowano na 29 grudnia. Tym samym rajcy spotkają się w tym roku na rekordowej w ostatnich latach liczbie piętnastu sesji. Chociaż… tak do końca nie wiemy ile ich będzie, bo na stronie Urzędu Miasta można wyczytać, że ostatnie posiedzenie Rady Miejskiej było czternastym w tym roku, a czterdziestym w kadencji, podczas gdy poprzednie było dwunaste (sic!) w tym roku i trzydzieste dziewiąte w kadencji. Cóż, jeśli wierzyć urzędowej rachubie, po dwunastce następuję czternastka. My jednak wierzymy, że to nie błąd, a jedynie przesądność osoby prowadzącej miejską witrynę, która skłoniła ją do pominięcia w numeracji pechowej „trzynastki”… ;-)

I jeszcze jedno: od tej pory zapis dźwiękowy wszystkich sesji będzie udostępniany w formie pliku mp3. I dobrze. Na pewno wpłynie to na większą przejrzystość poczynań naszych władz. Od siebie proponujemy, żeby to samo robić w przypadku posiedzeń komisji. Na pewno kwestie na nich poruszane interesują mieszkańców Paczkowa równie mocno, co te omawiane na sesjach Rady Miejskiej.

Leave a Reply