Skandalista w Domu Plastyka

14
Wystawa malarstwa Leszka Żegalskiego w Domu Plastyka, Foto: OKiR Paczków

Dom Plastyka wystawi obrazy Leszka Żegalskiego, uznanego, ale i kontrowersyjnego artysty, który ma na koncie m.in. obraz przedstawiający Jezusa w toalecie.

Tegorocznym Paczkowskim Spotkaniom Filmowym będzie towarzyszyć wystawa malarstwa Leszka Żegalskiego, autora, który zachwyca warsztatem, a jednocześnie od lat wywołuje kontrowersje prowokując odbiorców formą swojego malarstwa, treściami, które ma do zakomunikowania oraz stosunkiem do tradycji i historii sztuki.

Jego obraz „Opus Dei”, przedstawiający Jezusa siedzącego w ubikacji, został odrzucony przez prlowską cenzurę po dwóch dniach od wystawienia. Jako 22-latek, podczas pobytu w paryskim Luwrze rozwiesił w tamtejszych toaletach swoje pejzaże – tylko po to, by móc opowiadać, że swoją pierwszą wystawę miał w jednym z najwspanialszych muzeów świata. Kilka lat później, wykorzystując nieuwagę strażników powiesił jeden ze swoich obrazów obok dzieł francuskiego kubisty Georges’a Braque’a w muzeum w Kolonii.

Artysta znany jest z tego, że kpi z abstrakcji. Jak zapowiada Ośrodek Kultury, organizator wystawy, dzieła Żegalskiego charakteryzuje wręcz niedzisiejsze, realistyczne obrazowanie, które artysta przeciwstawia sztuce nowoczesnej. Twórczość artysty odrzuca konwenanse i demaskuje wzniosłość sztuki.

Żegalski jest również uznanym i wziętym portrecistą. Swoje portrety zamawiali u niego m.in. tenisista Borys Becker, Roman Polański, czy Aleksander Kwaśniewski.

„Jest drastyczny, wstrząsa, prowokuje, ale z klasą i elegancją profesjonalisty” – tak o Żegalskim, swoim uczniu, mówił Jerzy Duda-Gracz. Z kolei Roman Opałka, największy polski ilustrator upływającego życia i czasu, określił malarza mianem „fascynującego barbarzyńcy, który jest z zupełnie innego świata”.

Wernisaż wystawy malarza odbędzie się w najbliższy piątek 16 października o godz. 18.00. Część prac wystawionych zostanie też w Kinie „Kopernik”.

[box type=”info” ]Leszek Michał Anioł Buonarotti Żegalski, zwany MAESTRO ŻEGALSKI Urodzony w 1959 roku na Śląsku Cieszyńskim. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie był uczniem Jerzego Dudy-Gracza. W 1982 roku przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, tam też otrzymał dyplom w 1984 roku. Razem z Januszem Szpytem i Piotrem Naliwajko tworzyli „Grupę Trzech”, zwaną „Tercetem Nadętym”. W 1988 r. Otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Arsenał 88″. W tym samym roku wyjeżdża z kraju do Niemiec, gdzie przebywa przez następne lata. Okres ten był wypełniony intensywną pracą twórczą i wystawiennicza. Od 1990 roku jest członkiem Związku Malarzy Realistów – „Kunstlersonderbund in Deutschland. Realismus der Gegenwart” – organizacji malarzy figuratywnych o charakterze elitarnym. Od 2009 roku członek grupy Apelles. Obecnie mieszka w Belgii i w Polsce. Uprawia malarstwo sztalugowe, plafonowe, fresk. Brał udział w najważniejszych artystycznych wydarzeniach Europy – m. in. w Targach Sztuki BIAF w Barcelonie, w Targach Sztuki w Basel i corocznej wystawie malarstwa figuratywnego „Figuration Critique” w Grand Palais w Paryżu. Ponad 200 wystaw indywidualnych, wystaw „Tercetu Nadętego” i zbiorowych, w Niemczech, Holandii, Polsce, USA, Rosji, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Belgii, Anglii, Japonii i Kanady. Obrazy Żegalskiego znajdują się w zbiorach znanych kolekcjonerów niemieckich i szwajcarskich. Jest autorem śmiałych koncepcji współczesnego malarstwa plafonowego w starych pałacach i posiadłościach na terenie Francji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch.[/box]

14 KOMENTARZE

Leave a Reply