Brosig w „Małym Kościółku”

0
Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Paczkowie

W najbliższą niedzielę 16 czerwca odbędzie się kolejny koncert tegorocznej, jedenastej edycji Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga „Muzyka ponad granicami”. Po raz pierwszy festiwal zagości w „Małym Kościółku”.

Tym razem w świątyni pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy wielbiciele muzyki klasycznej będą mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu mezzosopranistki Roksany Wardengi oraz Tria Goretto w składzie: Małgorzata Pstraś-Stencel (flet), Tomasz Stencel (obój), Renata Taut (fagot).

Oprócz tradycyjnego wykonania jednego utworu autorstwa patrona festiwalu, artyści zaprezentują także kompozycje m.in. Vivaldiego, Bacha czy Mozarta.

Koncert poprowadzi jak zwykle, tworzący wspaniałą atmosferę, niezastąpiony Jacek Woleński barwnie poszerzający zapowiedzi kolejnych utworów m.in. o historie ich powstania, losy twórców, czy opisy instrumentów muzycznych.

Początek koncertu o godz. 19.00. Kolejne zaplanowano na 7 lipca w Ujeźdżcu i 18 sierpnia w Paczkowie.

Organizowany od 2002 roku przez Ośrodek Kultury i Rekreacji Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga to impreza cykliczna, odbywająca się od maja do października w kościołach dekanatu, którą wieńczy koncert finałowy w Paczkowie. Tegoroczna edycja Festiwalu jest współfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Nysie. Honorowy patronat nad imprezą objął Ordynariusz Opolski Ksiądz Arcybiskup Andrzej Czaja.

Moritz Brosig urodził się 15 października 1815 roku w Lisich Kątach. Był twórcą muzyki sakralnej o własnym profilu, komponował chóralne nieszpory z towarzyszeniem instrumentów. Do historii muzyki przeszedł przede wszystkim jako autor utworów organowych, siedmiu mszy, a także prac teoretycznych i historycznych z dziedziny teorii modulacji i harmonii. Kompozycje Moritza Brosiga były znane i cenione w niemieckojęzycznej części Europy II połowy XIX wieku i wykonywane na całym kontynencie.

Leave a Reply