Eksplozja w Mąkolnie – w akcji biorą udział strażacy z Paczkowa [ZDJĘCIA]

Eksplozja w fabryce prochu w Mąkolnie. Foto: Facebook/Nasz Złoty Stok, Patrycja Trylińska

Wybuch w fabryce prochu strzelniczego w Mąkolnie. Do akcji zostały skierowane 3 zastępy z Paczkowa. Trwa poszukiwanie dwóch osób pod gruzowiskiem.

 

[ads1]

 

Około godziny 10:00 na terenie fabryki prochu strzelniczego w Mąkolnie w sąsiedniej gminie Złoty Stok doszło do eksplozji. Jak donoszą świadkowie, chmura dymu była widoczna z kilkunastu kilometrów, a samą eksplozję słychać było w pobliskich miejscowościach.

W wyniku wybuchu dwie osoby zostały uwięzione pod gruzowiskiem, a 15 jest rannych. Do szpitala z potłuczeniami i niegroźnymi ranami trafiły cztery z nich. – poinformował bryg. Piotr Grzyb, zastępca dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Zaginione osoby w momencie wybuchy przebywały w budynku, w którym doszło do ekslozji. Obecnie trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza.

Na miejscu pracuje dwanaście zastępów straży pożarnej, w tym trzy z Jednostki Ratowiczo-Gaśniczej w Paczkowie, a także grupa chemiczna oraz specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wybuchu.

Jak informują strażacy, budynek, w którym doszło do eksplozji to budowla o lekkiej konstrukcji i wymiarach 15×20 m.

Fabryka w Mąkolnie to zakład z wielowiekową tradycją – produkcja prochu czarnego rozpoczęła się tam już w 1692 roku. Do chwili obecnej jest to najstarsza na świecie czynna fabryka produkująca proch. Do podobnych wybuchów dochodziło już w przeszłości. Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce w 1904 r. kiedy zginęło osiem osób.

Foto: Facebook/Nasz Złoty Stok, Krzysztof Dziedzic, Patrycja Trylińska

1 KOMENTARZ

Leave a Reply