Paczkowscy strażacy dostali amfibię

12
Uroczystość przekazania nowego sprzętu jednostkom ratowniczo-gaśniczym z terenu powiatu nyskiego. Foto: KP PSP Nysa

Paczkowska JRG otrzymała jedną z 32 amfibii zakupionych dla jednostek straży pożarnej z całego kraju.

Kilka dni temu na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie odbyła się uroczystość przekazania nowych pojazdów pozyskanych w tym roku w ramach realizowanych projektów.

Jednostki straży pożarnej z terenu powiatu nyskiego wzbogaciły się o 5 maszyn o łącznej wartości ponad 2 mln złotych. Jedną z nich jest amfibia, która trafiła na wyposażenie paczkowskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Gąsienicowy pojazd amfibijny Sonovero Gamma 1000 – bo taka jest dokładna nazwa tej maszyny – ma być wykorzystywany podczas działań ratowniczych w czasie powodzi i podtopień.

Pojazd jest jedną z 32 maszyn tego typu zakupionych dla jednostek ratowniczo-gaśniczych w całym kraju w ramach ogłoszonego w ubiegłym roku przetargu. Maszyny wyprodukowane przez rosyjką firmę HTRC są napędzane silnikiem benzynowym o pojemności 1000 cm3. Pojazd waży około 500 kg, na drodze rozwija prędkość do 60 km/h, a po wodzie porusza się dzięki silnikowi zaburtowemu posiadając charakterystykę małej łodzi motorowej.

Podczas powodzi amfibia ma m.in. umożliwić szybką  ewakuację ludności z zagrożonych terenów, wpierać zabezpieczenie logistyczne służb w trakcie operacji oraz kontrolę wałów przeciwpowodziowych. Po lądzie i w wodzie może podróżować nim sześć osób. Wyposażenie amfibii stanowią m.in. dwie wyciągarki elektryczne zamontowane na przodzie i tyle, odbiornik GPS oraz niezbędny sprzęt ratowniczy. Pojazd kosztował ponad 150 tysięcy złotych.

12 KOMENTARZE

 1. kompletnie nie przemyślany zakup, powódź tysiąclecia już sie nie powtórzy, mamy w sumie 5 zbiorników retencyjnych. w JRG 3 bardziej przydałby sie nowy ciężki samochód gaśniczy który by zastąpił już wysłużonego jelcza.

  „Pojazd kosztował ponad 150 tysięcy złotych” a gdzie jeszcze koszty utrzymania..

  według mnie pieniądze zmarnowane ;)

 2. zamiast się cieszyć że nasza straż pożarna dostaje sprzęt wysokiej klasy ,to ludzie jeszcze narzekają,a być może ten co pisze głupoty będzie tego sprzętu potrzebował………….

 3. Masakra na co ta amfibia zagrożenia powodziowego nie ma a poza tym strażacy i tak większość czasu spędzają w łóżkach na dyżurach. Strata pieniędzy no chyba ze ta amfibia ma funkcje ściągania kotów z drzew. Lepiej było przeznaczyć te pieniądze na ładną masażystkę dla nich co by odleżyn nie dostali

  • jebniety- ciekawe jak kiedys Ty bedziesz potrzebowal pomocy – to strazacy wysla do ciebie te twoja masazystke!!!jak trwoga to do Boga

 4. jak ktorys bedzie mial imieniny czy urodziny,to ni tylko orkiestra bedzie grala,ale I po bagnach gdzie chleja bada sie ciagac.stary uklad u gory ambitnie pcha sprzet do paczkowa,ale nie zawsze praktyczny.lepiej mogl kupic nowy stol do pingponga hahaha

 5. jak ktorys bedzie mial imieniny czy urodziny,to ni tylko orkiestra bedzie grala,ale I po bagnach gdzie chleja bada sie ciagac.stary uklad u gory ambitnie pcha sprzet do paczkowa,ale nie zawsze praktyczny.lepiej mogl kupic nowy stol do pingponga hahaha

  • według Ciebie „lepsza” jest stara łupa z 1978r?
   nowa amfibia jest jak najbardziej okej tylko że niestety zbędna w naszej jednostce. Sprzęt został nam narzucony odgórne, tylko szkoda że góra nie przemyślała zakupu i zmarnowała pieniądze które mogły trafić np. do którejś OSP.

 6. Czytajac powyzsze komentarze mozna stwierdzic ze ludzie mieszkajacy w paczkowie sa bardzo zawistni. opluwac ludzi to potraficie wysmienicie. A jak trwoga to do Boga!

Leave a Reply