Mniej parkingów, więcej zieleni

62
"Paczków Rynek 2" by Barbara Maliszewska - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons.

Gmina ma nową koncepcję na zagospodarowanie płyty Rynku.

Gmina Paczków zaprezentowała nową koncepcję zagospodarowania płyty Rynku. Projekt przygotowali studenci Politechniki Opolskiej pod kierunkiem kierownika Katedry Budownictwa i Architektury PO prof. dr hab. inż. arch. Piotra Obracaja oraz  dr inż. hab. Piotra Opałki. Dokument jest wynikiem współpracy podpisanej pomiędzy Gminą Paczków a Politechniką Opolską.

Zgodnie z nową koncepcją znacząco ma zmienić się m.in. nawierzchnia płyty Rynku. Tzw. „kocie łby” ma w dużej mierze zastąpić kostka brukowa. Zniknąć ma także ułożona w czasach PRL-u betonowa trylinka. Kostka brukowa miała również stanowić główny budulec chodników, które zgodnie z planem mają zostać poszerzone, ostatecznie jednak postawiono na granitowe płyty.

Nowa koncepcja zakłada też ograniczenie liczby miejsc parkingowych. Zgodnie z planem zlikwidowany ma zostać największy parking w okolicach nieistniejącego już kiosku Ruchu. Znacznie ograniczona zostanie także liczba miejsc parkingowych między ratuszem a Domem Chleba. Nie zaparkujemy już także wzdłuż murka odgradzającego niższy poziom płyty przy tzw. Małym Rynku. Jak wynika z opublikowanego przez Urząd Miejski rysunku, liczba miejsc parkingowych zostanie ograniczona o ponad połowę. Z ponad 100 stanowisk ma pozostać zaledwie 45. Obok parkingów, które pozostaną ma pojawić się natomiast więcej zieleni.

Koncepcja zakłada także ograniczenie ruchu kołowego w centrum miasta. Jeśli koncepcja wejdzie w życie, nie przejedziemy już dookoła Rynku. Zamiast ruchu okrężnego, Rynek ma być przejezdny tylko w dwóch kierunkach: od ul. Narutowicza w kierunku ul. Wrocławskiej oraz od ul. E. Plater w kierunku ul. Kołłątaja. Koncepcja zakłada jednak możliwość przywrócenia ruchu okrężnego jako rozwiązanie alternatywne.

Interesującą ciekawostką jest także rozwiązanie zaproponowane przez pana Adama Króla, byłego kustosza Muzeum Gazownictwa, polegające na ustawieniu latarni gazowych od Rynku, w kierunku ul. Sikorskiego i dalej w kierunku ul. Pocztowej – wyznaczając swego rodzaju „gazowy trakt” do Muzeum.

Jak można wyczytać z rysunku, plan nie zakłada zrównania poziomu płyty w okolicach Banku Zachodniego z pozostałą częścią Rynku, jak to miało miejsce do lat 60-tych. Na swoim miejscu ma także pozostać istniejący murek oddzielający oba poziomy.

Czy i kiedy plany wejdą w życie? Jak udało nam się ustalić, gmina stara się obecnie o dofinansowanie przebudowy płyty Rynku. We własnym zakresie planuje także zmodernizować znajdującą się pod powierzchnią Rynku infrastrukturę techniczną, w tym wiekową kanalizację sanitarną i burzową. Inwestycja będzie kosztować miliony, dlatego, jak zapowiadają władze Paczkowa, konieczne będzie zaciągnięcie na ten cel kredytu.

[ads1]

Nowa koncepcja zagospodarowania płyty Rynku w Paczkowie
Nowa koncepcja płyty Rynku w Paczkowie
Nowa koncepcja zagospodarowania płyty Rynku w Paczkowie

62 KOMENTARZE

 1. Brawo nowe wladze! Widac ,ze cos sie dzieje ,piekny ratusz ,porzadki z chaszczami przy alei spacerowej na jezioro i do targowiska, itd. a to poczatek

 2. Idealnie oby sie udało , do tego wywalić z rynku wszystkich meneli zrobić kilka ogródków piwnych i przyciągać turystów do paczkowa

 3. Powinni także pomyśleć o zrobieniu pięknej alejki nad jezioro, z drzewkami, ławkami i latarniami, pamiętając o naszych czworonożnych pupilach.

 4. Tak, tak. Podniecajcie się wizualizacjami i planami. Cieszyć to się będę jak robotnicy wbiją łopaty.
  Można było realizować tą koncepcję która była już gotowa i na którą gmina już wydała pieniądze a nie marnowac czas. Teraz przyjdzie koniec kadencji i powiedzą że nie zrobili Rynku bo nie zdąrzyli bo musieli nową koncepcję zrobić. Chciałbym być mile zaskoczony ale jestem prawie pewien że nie zrobią tego do końca kadencji

 5. Pomysl nawet nawet :-) jakies laweczki wiecej zieleni moze fontanny z oswietleniem jak w nysie lub grodkowie ale parkingi tez potrzebne moze nie az tak drastycznie zmiejszyc ich liczbe lub gdzies przy murach zrobic na sikorskiego, na starym targowisku… Trzeba pomyslec zawsze sa jakies ugodowe tranzakcje

 6. z tego co sobie przypominam to burmistrz mial stworzyc nowe miesca pracy dla mieszkancow… a tu jakies poronione pomysly z przebudowa plyty rynku. co jest wazneijsze???!!!!

  • xxcc – poczekaj jeszcze dojdzie zmiana ogrzewania na nasz koszt a oni się będą szczycić.Druga sprawa ; parking na sikorskiego zły pomysł komuś pod oknami może sie zastanowią mieszkańcy którzy mieszkają 100 metrów od rynku bo oni muszą jechać autem na zakupy. Wiem że niejeden parking jest pod oknami ale na zakupy można iść na nogach. Dziękuje.

 7. Świetnie, że coś się planuje w tej naszej gminie ale chcę przypomnieć,że gmina Paczków jeszcze za przeproszeniem sra do wiadra BO NIE MA KANALIZACJI W MIEJSCOWOŚCIACH NALEŻĄCYCH DO GMINY !!!!!!!! MAMY 21 WIEK !!!!!!!!!!!!! Padają słowa z ust Pana Burmistrza, że gminy nie stać kredyt żeby skanalizować gminę a na drzewka jest ??????? Ciesze się, że planuje się zmiany ale mam obawy że za dużo na ras chce gmina zrobić nie dostrzegając tych NAPRAWDĘ PILNYCH !!!

 8. Mam nadzieję, że rozróżniacie „koncepcję” od zatwierdzonego projektu gotowego do realizacji. Artykuł mówi o koncepcji, a można ich mieć tysiące, a w życiu nie zrealizować żadnej.

  • Ja odnoszę wrażenie ,że jak na dzień dzisiejszy to się właśnie tylko mówi a nie działa . Hmmm ale po co mówić o czymś dawać nam nadzieje jak i tak gminy na to NIE STAĆ!!!!

 9. śmiać mi się chce nic tylko plany plany plany.Czyżby Pan Burmistrz już miał chrapkę na następną kadencję bo przecież plany są planami i już będzie atut w jego rękawie że przecież tyle zaplanował przygotował a jak go nie wybiorą to jego czas i plany nie zostaną zrealizowane.Jak na razie nic z efektów pracy Pana Burmistrza nie widać no chyba że tańce Poloneza na rynku , zamydlanie mieszkańcom oczów jak to jest już dobrze jak będzie lepiej .Na dzień dzisiejszy nie ma już gdzie parkować na Rynku w Paczkowie większe zakupy graniczą z cudem bo skoro nawet nie mam gdzie zaparkować to jak mam to donieść do domu a wielbłądem nie jestem a jeść trzeba i nie mam czasu biegać dzień dzień po sklepach więc wolę jechać poza miasto zakupy zrobić bo w parkingach można wybierać z płatną strefą parkowania źle wszyscy krzyczeli najbardziej o ile dobrze pamiętam kupcy bo za drogo a teraz nic wam nie przeszkadza że mieszkańcy terenów rynku mają darmowy parking to cisza bardzo dziwne. Kupcy tracą przez to cisza dziwne za poprzedniej władzy wrzeszczeli że aż nudne się to robiła czyżby jest to winą tego iż większość kupców zasiada w radzie z opcji Pana Burmistrza.Pięknie wyglądał by rynek bez parkingów tylko otoczony zielenią kwiatami ale pana obietnice przedwyborcze Panie Burmistrzu zakładały na pierwszym miejscu stworzenie miejsc pracy iiiiiiiiiiiiii cccccccccccccccccccccoooooooooooooooo w tej kewstii zero nic zero szkoła aktorska jakakolwiek przyznała by Panu najwyższe wyróżnienie bo gra Pan doskonale.
  A za ten niby park przy Sali gimnastycznej Dziękujemy tylko nie wiem czy jest za co. interesuje mnie jeszcze czyją intencją było zamknięcie przejśćia między osiedlem Zawadzkiego a szkołą nr 2 komu nagle przeszkadzało.Czas Panie Burmistrzu wziąć się ostro do roboty spełniać obietnice przedwyborcze i przestać się lansować bo za dużo Pana wszędzie i najgorsze że bez efektów.

  • wiekszosc kupcow zasiada w radzie!-pytam sie kto tworzy te wiekszosc kupcow? z tego co wiem to zasiada jeden-chyba ze mamy sprzeczne informacje…niech calkiem zamkna rynek i zrobia piekne dojazdy do naszych miejscowych sklepow typu” Biedronka i nowego CENTRUM HANDLOWEGO”, a reszte na bruk!To Miasto ma tyle perspektyw przed soba! wiadomo nigdy nie bedzie miastem przemyslowym , miastem rolniczym, ale otaczaja nas piekne gory i piekne jeziora – czy ktos slyszal aby chociaz kawalek zostal zagospodarowany oprocz 4-7 smietnikow zrobionych z beczek po oleju , o ktorych zapomniano wyprozniac! Nowy burmistrz obiecywal, obiecuje nadal i co??? i g…o! tępaki z Paczkowa wszystko łykną, babcie usłyszą same superlatywy w kościele i wybory wygrane! a gdzie racjonalne myślenie, gdzie podstawowe uchwały, dobra miną i uśmiechem to mozemy budować nie „nowe” miasto a ZŁUDZENIE!

   • Chyba się mylisz , bo moja babcia i jej koleżanki , nie lubią nowego Burmistrza ! Te starsze osoby to trudno przekupić , są mądrzejsze niż sobie myślisz !

  • „….większe zakupy graniczą z cudem bo skoro nawet nie mam gdzie zaparkować to jak mam to donieść do domu a wielbłądem nie jestem a jeść trzeba”

   Ale mentalne dno. A jak robią zakupy ci co nie mają auta?

 10. Proponuję przy zagospodarowaniu płyty Rynku powrócić do kcchuoncepcji zagospodarowania z lat 30 – XX wieku co widnieje na przedwojennych kartach pocztowych . ( do oglądnięcia – Facebock – wpisać ” PATSCHKAU ” Naprawdę byłoby to mistrzostwo świata gdyby ktoś zechciał się tego podjąć . Starsi mieszkańcy napewno pamiętają w którym miejscu była piękna fontanna ? . w którym stał pomnik . – oczywiście wszystko otoczone piękną zielenią i miejscem do wypoczynku . Póżniej jedno i drugie centralne miejsce w Rynku zrównano z ziemią i beznyślnie postawiono 2 kioski Ruchu . Zainteresowanych odsyłam – FACEBOCK -” PATSCHKAU” -Piękna sprawa .kawał historii naszej Gminy

  • Jeden z kiosków Ruchu stoi do dziś w miejscu gdzie kiedyś stała piękna fontanna otoczona pięknym terenem krzewów i kwiatów , Kiosk oszpeca Rynek . a przecież połowa lokali w centrum świeci pustkami .Nawet pod kioskiem istnieje instalacja zasilająca byłą fontannę w wodę . Wystarczy tylko odkopać .

  • W rynku nigdy nie bylo fontann ,to mit! W rejonie WBKBZ niegdys byla studnia.A na miejscu obecnego kiosku stal postument/kolumna/otoczony ozdobnym ogrodzeniem z mnostwem kwiatow podobnie jak po przeciwnej stronie ,kolo ratusza . Pozdrawiam wszystkich paczkowian

 11. Czy ktoś jeszcze pamięta dwie ogromne lipy które rosły właśnie w tych dwóch miejscach i latem zacieniały połowę Rynku co dawało schronienie przed upałem i zapach. Pod lipą umawiało się na zimne piwko . Komu to przeszkadzało ?

 12. Tak czytam te twoje komentarze „Anonim” i zastanawiam się, kiedy ci się skończy ten zapas jadu jaki sączysz na forum. Nic ci się nie podoba, nic cię nie cieszy. Wszystko jest do D..Y. 100 procentowy malkontent. Żal mi twojej matki, bo nie wyobrażam sobie, w jaki sposób ciebie karmiła. Przecież ty chłopie musiałeś pluć jedzeniem po całej kuchni. Zupa zawsze była za słona?

 13. To już wiadomo dlaczego w Wilamowej burmistrz tak namiętnie walczy żeby zrobić nową drogę po wcześniejszym ściągnięciu kostki z drogi która nie jest w najgorszym stanie. Skoro jest inwestycja na rynku to trzeba zniszczyć to co lepsze i zabrać z wiochy. Przecież tam nie trzeba nic robić bo tam nikt nie przyjedzie i nie będzie podziwiał a na rynku …….Pewnie będą fanfary i na stronie urzędu chwalenie się co to nie narobiono.

  • wkoncu cos do rzeczy,droga w wilamowej jest zabytkowa kto pozwolil na sciaganie kostki bez zgody architekta?okna maja byc wstawiane jak kaza bo groza karami a droga idzie ot tak sobie?burmistrz na zebraniu powiedzial ze nie ma fachowcow do poprawki ale do paczkowa znajdze?robia na sile z ludzi bezmozgowcow.

 14. Nie długo nikt po wyremontowanym rynku nie będzie spacerował. Miasto się wyludnia. Dlaczego? Bo nie ma pracy nie ma perspektyw.

 15. Tragedia! Rynek już całkiem padnie…
  Ludzie wolą pracować żeby mieć kasę, a nie patrzeć jak na ławkach siedzą PANOWIE czy też leżą i piją.
  Po wykonaniu projektu będą mieli jeszcze bardziej gdzie siedzieć. Ludzie będą robić zakupy tam gdzie będą mogli zaparkować w tym ja bo nie będę taki kawal targać zakupów…

 16. Póki co,zmiany w rynku pozostają w sferze planów i koncepcji.Szkoda tylko,że włodarze miasta bujają w obłokach,zamiast zająć się szarą rzeczywistością. Chodzi mi głównie o radnych z Kamienicy,ale nie tylko.Oto jedna z ważniejszych dróg w gminie Kamienica -Paczków.To również jedna z najgorszych-jeśli nie najgorsza droga w gminie Paczków!!!I jakoś nikomu nie przeszkadzają glębokie,coraz glębsze i szersze wyrwy w asfalcieJazda tą drogą może prowadzić nie tylko do uszkodzenia pojazdu,ale stanowi też zagrożenie w ruchu drogowym,bo wielu kierowców usiłuje wyminąć te wyrwy,zjeżdżając na przeciwlegly pas ruchu.Wypisz ,wymaluj-droga dwudziestego pierwszego wieku,wizerunek gminy i zaangażowania naszych radnych-bezradnych…No cóż-zamiast zająć się konkretami ,można snuć…koncepcje!!!

 17. Jednym z celów przedwyborczych pana Rolki było zapewnienie pracy bezrobotnym…. i nie mówię tutaj o bezrobotnych z własnego wyboru ale o ludziach z wyższym wykształceniem, którzy muszą jeździć za pracą do dużych miast Opole, Wrocław itp lub za granicę. Gdzie spełnienie tych obietnic? pracy nie widać a pan Rolka twierdzi,że i w Paczkowie można całkiem nie źle żyć …..no na pewno z taką pensją jest to możliwe. Rynek będzie piękny tylko co dalej? Bez perspektyw na jutro? kto tutaj zostanie? Ludzi coraz mniej…. sami staruszkowie, a młodych nie widać. Proszę się opamiętać i nie pogrążać miasta w długi , bo kredyt to najgorsze rozwiązania…a spłacać przyjdzie następcom . Pozdrawiam wszystkich bezrobotnych ….dlaczego tak cicho siedzimy i dajemy przyzwolenie na takie uczynki?

  • Ludzi z Ratusza trzeba przesiać , bo jest ich za dużo i nie są kompetentni a Ty piszesz o pracy w biurze ! Pracowników będzie potrzeba do wybrukowania Rynku , to się zgłoś .
   Wykształconych u nas jest dużo , ale potrzebni są specjaliści !
   A z tymi kredytami to zaczyna być już głośno ! Panie burmistrzu , proszę oszczędzać !
   A co do Rynku , to powiem tak !
   ŻADNYCH a ŻADNYCH samochodów w Rynku ! Jest miejsce na starym targowisku i koło starej Straży na ul. Staszica. Można też zrobić na dużym pustym placu koło sali gimnastycznej na ul . Sienkiewicza , bo tam już zarasta.
   Nasze miasteczko ma przyciągać turystów i proponuję wzdłuż murku z kwiatami koło Banku Zachodniego pozwolić miejscowym przedsiębiorcom wystawić stoliki , aby turysta mógł sobie wypić spokojnie kawę i napoje chłodzące . Żadnych samochodów w Rynku !!!!

 18. Komornik sprzedał byłą fabrykę mebli na Kolejowej „NASSEN”-ktoś słyszał już kto to kupił i o jakiś
  perspektywach na temat uruchomienia tam jakiejś działalności produkcyjnej.
  Urząd też jak na razie milczy.

 19. Jest proszę Państwa podstawowa zasada opracowania urbanistyczne winni oceniać urbaniści a nie urzędnicy dopiero po takiej ocenie można podjąć decyzję o słuszności założeń.
  W przypadku podanego rozwiązania opracowanego przez politechnikę moim zdaniem widać brak doświadczenia przy opracowaniu tego zadania.
  Opracowanie jest potraktowane wycinkowo a winno uwzględniać kompleksowe rozwiązanie w obrębie rynku, murów obronnych, cmentarza przy ulicy Wojska Polskiego, plantów, dróg dojazdowych uwzględniając potrzeby bytowe mieszkańców i turystów.
  W Urzędzie wg mojej wiedzy są opracowania z lat siedemdziesiątych w których jak sobie przypominam parkingi były w części poza murami obronnymi.
  W chwili obecnej faktycznie zatracony jest charakter zabytkowy miasta oraz jego estetyka dlatego też niezbędnym jest kompleksowe podejście do problemu, celem uniknięcia rozczarowania po realizacji nie do końca przemyślanego projektu.
  Osobiście realizowałem jako kierownik robót drogowych takie zadanie jak kompleksowa przebudowa ulicy Kuźniczej we Wrocławiu wraz z ulicami przyległymi /powierzchnia zabruku kostka kamienna ca, 18000 m2, płyty kamienne 4000 m2, wartość robót 17 mln/.
  Ze swojej strony jako długoletni stażem pracy i doświadczeniem dzielę się myślę cenną uwagą, że o wartości opracowania nie liczą się tytuły naukowe przed nazwiskiem ale nazwisko i osiągnięcia oraz doświadczenie w działalności zawodowej.
  Jeżeli Pan Burmistrz będzie chciał zasięgnąć mojej opinii jako mieszkańca w zakresie powyższego tematu to służę kontakt poprzez adres e-mail względnie odpowiedź na forum mam również więcej uwag w temacie dróg.
  Pozdrawiam wszystkich

Leave a Reply