Husyci po raz trzeci najadą na Paczków

3
Inscenizacja najazdu Husytów na Paczków

W najbliższą sobotę odbędzie się nawiązująca do wydarzeń historycznych inscenizacja najazdu Husytów na Paczków.

17 marca 1428 r. w ciągu zaledwie jednego dnia wojska husyckie zdobyły, złupiły i spaliły Paczków. Doszczętnie zniszczony został także sąsiedni Stary Paczków.

Do wydarzeń sprzed niemal 600 lat nawiązywała zorganizowana w ubiegłym roku po raz pierwszy inscenizacja pod nazwą “Najazd Husytów na Paczków”. W najbliższą sobotę Husyci najadą na nasze miasto już po raz trzeci. Organizatorem imprezy jest Fundacja “Ranczo Nasza Szkapa” ze Złotego Stoku przy finansowaniu ze środków Gminy Paczków.

16 kwietnia o godz. 11 rycerze rozbiją swoje obozowisko na plantach przy kościele św. Jana Ewangelisty. W samo południe odbędzie się przemarsz przez Rynek, a na godz. 15.00 zaplanowano główny punkt programu, czyli inscenizację bitwy. Impreza potrwa do godz. 17.00.

W rekonstrukcji oprócz osób działających w fundacji wezmą udział rycerze i damy z bractwa rycerskiego “Chorągiew Rycerska Księstwa Ziębickiego”, a ze strony czeskiej artyleria ze stowarzyszenia Javornická Dělostřelecká Garda oraz rycerze z bractwa SHŠ Slezská korouhev. W inscenizacji udział wezmą m.in. rycerze konni, a w obozie będzie można zobaczyć także osiołka, kucyka i koziołka.

3 KOMENTARZE

  1. Jesteśmy bojownikami całe wieki , bo mamy wyjątkowych agresorów jak i z lewej tak i z prawej strony , naszej słowiańskiej ojczyzny !

Leave a Reply