Powiat remontuje paczkowskie chodniki

2
Chodnik przy ul. Robotniczej

Po początkowym, sporym zamieszaniu, od kilku tygodni Zarząd Dróg Powiatowych prowadzi remonty administrowanych przez siebie chodników.

W pierwszej połowie lipca Zarząd Dróg Powiatowych rozpoczął remonty chodników przy paczkowskich ulicach, które podlegają jego administracji. Łączna wartość realizowanych prac wyniesie ponad 159 tys. zł. Połowa tej kwoty pochodzić będzie z budżetu Starostwa Powiatowego w Nysie, a druga połowa z budżetu Gminy Paczków. Wykonawcą prac jest wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „DOMUS” z Grodkowa.

Zamieszanie i unieważniony przetarg

Powiat Nyski przy udziale finansowym gminy remontuje administrowane przez siebie chodniki już od kilku lat. Dotychczas, co roku to burmistrz Paczkowa wskazywał odcinki, które powinny zostać odnowione. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadał się opozycyjny Klub „Horyzont”. Jego członkowie stali na stanowisku, że w wyborze chodników przeznaczonych do remontu powinni mieć udział radni i to oni powinni wskazywać, które odcinki w danym roku mają zostać odnowione. Ich zdaniem niedopuszczalne było to, że radni zabezpieczali środki na ten cel, a nie mieli wpływu na konkretny zakres prac.

Tymczasem w marcu pojawiła się informacja, że Powiat wspólnie z Gminą, bez konsultacji z Radą Miejską w Paczkowie, wybrał już ponad 500-metrowy odcinek chodnika, który miał zostać wyremontowany. Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił nawet przetarg na zrealizowanie tego przedsięwzięcia. 27 marca, na sesji Rady Miejskiej członkowie Klubu „Horyzont” zaprotestowali przeciwko temu, że po raz kolejny decyzję, o tym, które chodniki remontować podjęto bez udziału radnych. Co ciekawe, swoje zdziwienie wyraził również burmistrz, który stwierdził, że decyzja o wyborze odcinka przeznaczonego do remontu została podjęta również bez konsultacji z nim – mimo, że na stronie Powiatu ukazała się informacja, że zakres remontu został ustalony po konsultacji z Gminą. Kilka dni po sesji ogłoszony wcześniej przetarg został unieważniony, a do remontu przeznaczono chodniki wskazane przez radnych.

Co do remontu?

Ostatecznie w tym roku odnowienia doczekają się chodniki: przy ul. Sienkiewicza od sklepu Biedronka do ul. Poniatowskiego, przy ul. Sienkiewicza od pasów przy pomniku św. Nepomucena do skrzyżowania z ul. Jagiellońską, przy ul. Mickiewicza od placu zabaw przy budynku ZUKiM-u do ul. Poniatowskiego oraz przy ul. Daszyńskiego. Wyremontowany po wielu latach został także, jeden z najgorszych do tej pory chodników na terenie gminy – przy ul. Robotniczej tuż obok ZREMB-u.

Niestety pomimo wniosków paczkowskich radnych, nie zostanie naprawiony, będący w fatalnym stanie, chodnik prowadzący do szkoły w Trzeboszowicach od strony wsi.

Co z chodnikami gminnymi?

Od kilku lat Powiat Nyski sukcesywnie realizuje program naprawy chodników podlegających jego administracji, a ich stan z roku na rok ulega znaczącej poprawie. Niestety nie można tego powiedzieć o chodnikach należących do samej Gminy, która nie prowadzi żadnych planowych prac w tym zakresie. W związku z tym Komisja Budżetowa paczkowskiej Rady Miejskiej zawnioskowała o coroczne zabezpieczanie środków w budżecie Gminy Paczków na sukcesywne remonty chodników gminnych. Miejmy nadzieję, że wniosek doczeka się realizacji i już w budżecie na przyszły rok zostaną zabezpieczone pieniądze na ten cel.

2 KOMENTARZE

  1. Dobrze,że w końcu realizuje się te zadania.Nie rozumiała jest jednak procedura podejmowania decyzji odnośnie zakresu rzeczowego wykonywanych prac. Czyżby to pomyłka władz Powiatu ?Dobrze ,że niektórzy Radni potrafili dzięki swojemu stanowisku obronić słuszne racje i uratować prestiż RM i Burmistrza. Godne pochwały!

Leave a Reply