Paczkowskie kamieniczki bez dotacji

Barbara Maliszewska - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons.

Paczkowskie kamieniczki bez ministerialnej dotacji. Zdaniem burmistrza to efekt prokościelnej polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości.

[ads1]

Pod koniec ubiegłego miesiąca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło wyniki naboru na dotacje w ramach programu ochrony zabytków. Resort pozytywnie rozpatrzył 22 z 87 wniosków złożonych przez właścicieli zabytków z Opolszczyzny. Na realizację prac w ramach uwzględnionych wniosków do naszego regionu ma trafić prawie 6 mln zł.

Jedynym obiektem z terenu gminy Paczków, który uzyskał dotację jest kościół parafialny pw. św. Jana Ewangelisty. Parafia otrzyma 200 tys. zł na kontynuację konserwacji wieży gotyckiego kościoła. W ramach kolejnego etapu, przy dofinansowaniu z ministerialnej puli wyremontowana zostanie ściana północna wieży wraz z przyporami, część ściany wschodniej oraz przylegająca klatka schodowa. Kolejne 200 tys. zł zostało przyznane na kontynuację konserwacji północnej elewacji prezbiterium.

Niestety przy podziale dotacji nie zostały uwzględnione paczkowskie kamieniczki. Oznacza to, że zapowiadany przez burmistrza remont ciągu kamienic w tzw. Małym Rynku może w tym roku nie dojść do skutku. Dotacji nie otrzymały rynkowe kamienice nr 3, 5, 7 i 8. Wnioskowanych środków nie otrzymają także kamienice przy ul. Narutowicza 2, Wojska Polskiego 4, ani Emilii Plater 2. Ministerialnych środków, o które wnioskował prywatny właściciel, nie przyznano również na prace ratunkowe oraz obudowę pokrycia dachowego dworu w Lisich Kątach, ani na remont elewacji pałacu w Ściborzu. Negatywnie został również rozpatrzony wniosek o przyznanie środków na dalszy etap konserwacji ołtarza złożony przez parafię w Starym Paczkowie 

Swojego rozczarowania wynikiem naboru nie krył na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Artur Rolka, który zasugerował, że lista zwycięskich projektów jest efektem prokościelnej polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości. – Opóźnienie w ogłoszeniu wyników wyniosło 24 dni. Już wiedziałem, że będzie źle. Jak Państwo zobaczą na listę projektową, to są tam same kościoły, same obiekty sakralne. – mówił podczas sprawozdania z działalności międzysesyjnej. – Są takie kościoły, które dostały nawet po trzy dotacje. Natomiast nasze kamienice, które się walą nie otrzymały ani złotówki dlatego, że takie kamienice nie są priorytetem i taka kamienica nie będzie krzyczeć głośno, że dziękuje ministrowi. (…) Te 24 dni wnioski przeleżały na biurku ministra, bo mam szczegółowe informacje, nie bez przyczyny. Nawet pałac biskupi dostał w Nysie, czyli muzeum nyskie – na tynki których tam nie ma i nie było. Jakiś cyrk! Ale tam są biskupi w nazwie. – irytował się burmistrz. 

Władze miasta zapowiedziały wzięcie udziału w procedurze odwoławczej. Właściciele zabytków mogą składać wnioski w ramach ogłoszonego przez ministra drugiego naboru do 31 marca. O wynikach kolejnego naboru poinformujemy wkrótce.

47 KOMENTARZE

  • Pan Burmistrz reprezentuje Platformę i nie potrafi nic oprócz chwalenia się i atakowania innych !
   Długo nie porządzi , bo mamy nowego dobrego kandydata , z poza Paczkowa . Nie będzie już żadnych układów tylko praca , praca, praca !

 1. Ja wiem że teraz jest w modzie krytykować rząd i kościół ale chciałbym przypomnieć, że te kościoły które tak bardzo krytykujecie to najczęściej właśnie najcenniejsze zabytki

 2. A Pan BURMISTRZ ROLKA zaczyna stąpać po kruchym terenie! – czy Pan burmistrz przypomina sobie, czasy przed wyborami?- PRZYPOMNE :kto tak pięknie wychodził na ambone w małym kościółku i czytał Pismo Świete? – kogo ksieza agitowali przed wyborami? dlaczego ksieża wyczytywali na ogłoszeniach parafialnych podziekowania za datki na kościół(bodajze na remont dachu) KANDYDATA na burmistrza Artura Rolkę?-czy to byla pomoc w wygraniu wyborow- a teraz wieszanie psów na klerze? Panie Burmistrzu twająca kadencja dobiegnie końca – a nastepną kampanie kto wspomorze ?

 3. Droga Mario, żeby mieć dotacje trzeba mieć projekty – żeby mieć projekty trzeba pracy zespołu, a nie siania strachu wśród współpracowników.

  • Na następną kadencję mamy już Burmistrza z poza terenu Paczkowa , nie będzie znajomości , nieróbstwa , kolesiów , nikt Mu nie podskoczy i zrobi też porządek w Urzędzie !

   • Nie jestem pracownikiem burmistrza jeżeli o to chodzi, twierdzę tylko, że nic się nie dzieje i tak pozostanie w tym mieście

 4. Po prostu mieszkancow ukarano,ze wybrali burmistrza popieranego przez PO,choc wiadomo ze i PIS go popieral ale tej informacji zabraklo w Warszawie. Mieszkancy do dziela skrzyknijmy sie i niech wszystkie sily polityczne stana murem za projektami!!

   • Pis popierał burmistrza z Platformy? bez kłamstwa
    a czemu sie nie zglosi do swoich partyjnych kolegow z urzedu marszalkowskiego? Tam dzielą unijna kasą, chyba że są zbyt szczęśliwi, że się noszącego teczki pozbyli…

 5. Dlaczego nie napiszecie wprost, że burmistrz jest z innej opcji i teraz gó…no może załatwić, tylko szukacie „kozła ofiarnego”, w tym przypadku kościół,który obwiniacie za wszystko. A ile, dzięki kościołowi uratowano i odnowiono zabytków, które teraz można podziwiać. Czas najwyższy rozliczyć POprzedników z przekrętów i machlojek, a także POgonić łapówkarzy.
  I jeszcze jedno w następnych wyborach też zagłosuję na PiS, bo na bandę rudego nawet patrzeć nie mogę.

 6. przepraszam Pana PISIORA- gdzie ktos obwinia PIS?-dlaczego tak myslisz nikt nic takiego njie napisal moralem tej dyskusji jest Pan Burmistrz a plenta tego rozwazania – jego obiecanki burmistrza ponadpodzialami! dlaczego teraz jak burmistrzowi wali sie grunt obwinia PIS i kler?o to chodzi w calym kontekscie tematu! najpierw calowal po stopach a teraz odwraca sie dup. -taka chorągiewka na wietrze jak zawieje tam sie przekrecie! wstyd!

 7. Ile PO czy PSL lub SLD pomogło zabytkom naszego miasta? Sami musimy się organizować,tworzyć grupy nacisku, jak i działać. Wystarczy tego narzekania.

  • Nie narzekamy , tylko stwierdzamy fakty ! A fakty mówią same za siebie ! Burmistrz nie ma pracowników zdolnych koło siebie , tylko urzędasów – przydupasów po byłym burmistrzu . Przepraszam miał jednego z Nysy , ale Go wygryzł , bo za dużo widział ! A teraz sam Pan Panie Burmistrzu w tym bagnie tonie . Panie Burmistrzu , dlaczego Pan nie przesieje urzędników , nie mamy pieniędzy aby ich utrzymywać , robi Pan identycznie to samo co Pana partia PO , to tak jak bym widział gronkiewicz ? Boi Pan się narazić urzędnikom czy nam Paczkowianom ! Zobaczymy jak Pan na tym wyjdzie ! A póki co , to już szukamy kandydata niezależnego z poza terenu Gminy Paczków !

 8. Rodacy co mysleliscie że jak PIS wygra wybory to będzie lepiej (jest lepiej dla nierobów i mocherów) Ludzie z 40 letnim stażem są zwalniani z pracy i sa bez pieniędzy a mochery mają renty po komunie i cwaniacy. z 2 letnim starzem po 1000zł a mochery po 2000 a pracy. nie ma 2/3 lata i druga GRECJA

  • Ty Rodak , pretensje tylko możesz mieć do PO-PSL ! Zobacz jakie emerytury mają SB-ecy i kolesie partii do której należy Burmistrz Rolka ! PiS zaczął rządzić i miliardy długów zostawiło nam PO . Należysz do krzykaczy PO !

   • Nie jestem krzykaczem tylko polakiem który przepracował dla tego kraju 40 lat. t zostałem z niczym .Zobaczymy . za parę lat jak kolego.

    • Nie wierzę , że przepracowałeś 40 lat ( chyba 4 lata ), bo Ci którzy tyle przepracowali to są ludzie , którzy mają prawo narzekać na komuchów , bo dostali po 1000 zł , oni właśnie ich okradli i mają tylko jeszcze jedyną nadzieję , że w końcu PiS coś zmieni dla młodszego pokolenia . Teraz odbiorą UBEKOM kolosalne emerytury i niech żyją za te 900 zł .Prawda jest taka , że okradła Cię KOMUNA , potem PO a nie PiS. Dobrze napisał Ci „CH „jesteś krzykaczem , przyznaję Mu rację ! Ty lepiej nic nie pisz , bo mi wstyd za Ciebie , że tak płytko myślisz ?

 9. Niema takiego drugiego kraju na świecie gdzie niszczy się dorobek naszych. ojców Pracowałem w Paczkowie 25lat gdy wyjeżdża łem to było piękne miasto czyste i zadbane gdy przeglądam internet to łza się w oku kręci co zrobiono z tym miastem.

 10. No to burmistrz przegina pałę
  W niedzielę na kilku mszach raz w jednym raz w drugim kościele
  żeby wyborcy zobaczyli
  a tak na marginesie w Paczkowie Kościół jest najcenniejszym zabytkiem, jeśli już tak to rozpatrywać

 11. Pan Burmistrz należy do PO , to co od Takiego wymagać ! Gada , politykuje a pracy zero ! WIEKI ZNAWCA się znalazł ! Do roboty , do roboty a nie narzekać człowieku ! Wice odszedł , bo nie lubił nierobów !

 12. panie burmistrzu stworzy pan miejsca pracy dla mieszkańców to będziemy organizować ,ściepy narodowe i sami coś z tym miastem zrobimy,ale jak na razie to nikt o to nie dba ,jak jest praca, to zarobki spadają,zamiast się podnosić już jest przykład w pewnym zakładzie za mostem ,jak ludzie są upodlani przez pracodawcę……………

 13. to już chyba stało się tradycja, ze w Niedziele Palmową burmistrz występuje na ambonie w kościele… brawo za dwulicowość panie burmistrzu!

 14. OBUDŹ SIE CZARNY ALIBABO!!!!!!! Na ziemie zejść i nie nosić tak wysoko głowy, bo co??? Pan Burmistrz sobie założył że wyremontuje z dotacji z ministerstwa kamienice w Rynku ??? A ile przez te ostatnie lata Ministerstwo dało dotacji na kamienice w Rynku ??? 0, 1, 2 ??? I to za rządów Platformy. Większość to wkład wspólnot i kredyty I TAKA JEST PRAWDA!!!! Ale nieeee Pan Burmistrz stworzył ambitny plan remontu Rynku z dotacji i tak miało być bo on sobie tak wymyślił a teraz „MILI PAŃSTWO DRODZY PAŃSTWO TO NIE MOJA WINA JA NIC NIE MOGŁEM” HAHAHA kupa śmiechu wystarczyłoby się chwilę zastanowić czy jest to realne ??? bo od razu to klęską trąciło a kościół Nasz był od paru lat w częściach remontowany

  • ??? BRAWO dokładnie tak samo ja to widzę. Plany można sobie zakładać nawet na podbój kosmosu, pytanie jak to się ma do realiów. Super, że urząd próbuje coś pozyskać, ale strzelać focha i zwalać winę na rządzących, bo nie dali kasy na to co sobie założył burmistrz to chyba lekka przesada.
   Nasz kościół (pomijając jego funkcję sakralną) jest jednym z najważniejszych zabytków miasta, wiele lat tam nic nie robiono, bardzo dobrze, że w końcu będzie zabezpieczony….A Pan Burmistrz to niestety hipokryta przy ołtarzu pierwszy, do krytykowania też.

 15. Ostatnia dotacja dla Gminy od Ministra to remont Ratusza, dotacja pozyskana przez poprzedniego burmistrza a zrealizowana przez obcnego Pana Burmistrza który rzucał hasłami „MILI PAŃSTWO DRODZY PAŃSTWO PRACA!!! DOTACJE!!! POMNAŻANIE ZŁOTÓWKI!!! INWESTYCJE!!!” tylko obiecywać a realizować to inna sprawa, Pan Burmistrz niech oprzytomnieje to nie jest tak że sie powie i sie dostanie. Pan Burmistrz jak na razie to niech się na sesji wytłumaczy dlaczego odebrali roboty na Ratuszu jak podczas remontu tarcz wykonawca popsuł zegar który do dzisiaj nie działa. I tak teraz to będzie wyglądało że naobiecywał wszystkiego a nie zrobi niczego, a zwalać będzie na wszystkich winę tylko nie na siebie. A ja wysłałem mail’a do ministerstwa z linkiem do tego artykułu i z informacją żę zostały odebrane prace na Ratuszu a zegar popsuty i zobaczymy czyja będzie wina jak trzeba bedzie oddać dotacje na Ratusz, nieróbstwo, roboty na odpierdziel, troszeczkę pokory Panie Burmistrzu

  • Oj Mieczyslawie ,poprzedni burmistrz tak wyremontowal ratuszowa wieze, ze w ub. roku trzeba bylo ja ponownie wyremontowac .Przyznasz ,ze stworzono jednak wiele ciekawychh planow a i pomysly nowych wladz sa godne uwagi i badz cierpliwy przeciez w rok sie nie zrobi od razu wszystkiego. Dotacje nadal sa aktualne ale trzeba je wychodzic wiec badzmy dobrej mysli!

 16. Te kamienice co chciał wyremontować za dotacje to są jego ? Są też inne kamienice w których wspólnota bierze kredyt i remontuje. Czy pan Burmistrz się interesuje jak to spłacimy ?

Leave a Reply