Spotkania filmowe w Kinie „Kopernik” [zwiastuny]

2
Chocolat - kadr z filmu

Już w przyszły weekend ruszają kolejne spotkania z filmem w Kinie „Kopernik”.
[ads1]

W najbliższy piątek 20 października w paczkowskim Kinie „Kopernik” rozpocznie się kolejna edycja Paczkowskich Spotkań Filmowych. Tym razem kino ożyje na trzy dni, by zaprezentować nam kilka filmów.

Na ekranie „Kopernika” można  będzie obejrzeć koprodukcje z Czech, Belgii, Francji oraz USA. W sumie podczas trwających trzy dni Paczkowskich Spotkań Filmowych zostaną zaprezentowane cztery filmy: „Niesamowita Marguerite”, „Piknik z niedźwiedziami”, „Rabusie fistaszków” oraz „Chocolat”. Dodatkowo, pierwszego dnia oprócz projekcji filmowej odbędzie się wernisaż wystawy „Paczkowianka” autorstwa Teresy Witko z oprawą muzyczną w wykonaniu Bartosza Domagały – gitara oraz Grzegorza Olszamowskiego – saksofon. Bezpłatne bilety na wszystkie filmy do pobrania w biurze Ośrodka Kultury.

 

[box type=”shadow” ]NIESAMOWITA MARGUERITE, 20 października, godz. 18.30

Okolice Paryża, początek złotych lat dwudziestych XX wieku. Jak co roku, w imponującym zamku należącym do Marguerite Dumont zbierają się miłośnicy muzyki. Niewielu z nich osobiście zna bogatą właścicielkę posiadłości. Mówi się tylko, że całe życie poświęciła swojej największej pasji: muzyce. Jednak najsłynniejsze arie w interpretacji pozbawionej słuchu muzycznego Marguerite wprawiają w osłupienie zebranych melomanów. Aspirująca do miana divy kobieta staje się obiektem zakulisowych żartów. W ramach prowokacji, młody dziennikarz pisze pełną zachwytów recenzję jej występu. To sprawia, że bohaterka jeszcze mocniej zaczyna wierzyć w swój wrodzony talent i postanawia spełnić marzenie życia. Przy wsparciu sowicie opłaconego eks-gwiazdora opery, przygotowuje się do pierwszego recitalu przed prawdziwą publicznością.

 

[/box]

 

[box type=”shadow” ]PIKNIK Z NIEDŹWIEDZIAMI, 21 października, godz. 18.00

Sławny pisarz, Bill Bryson (Robert Redford), ani myśli o spokojnej emeryturze. Na przekór rodzinie i pięknej żonie (Emma Thompson) postanawia wybrać się w podróż życia. Zamierza przebyć na piechotę Szlak Appalachów – liczącą 2200 mil, malowniczą trasę łączącą stany Georgia i Maine. Nie mogąc znaleźć innych towarzyszy, Bryson zabiera na wyprawę dawno niewidzianego przyjaciela Katza (Nick Nolte), notorycznego podrywacza, dla którego ekspedycja jest sposobem na ucieczkę przed wierzycielami. Na szlaku szybko okazuje się, że dla każdego z podróżników słowo „przygoda” ma zgoła odmienne znaczenie. A im dalej w las, tym robi się zabawniej!

 

 

[/box]

 

[box type=”shadow” ]RABUSIE FISTASZKÓW, 22 października, godz. 11.00

Genialna wiewiórka, 10 gangsterów z przypadku i 1000 kilogramów orzeszków. Szykujcie się na najśmieszniejszy skok w historii kina animowanego! Wiewiór ledwo co wyszedł z zoologicznego ogrodu poprawczego, a już pakuje się w kolejną aferę. Chciwa korporacja wywiozła z lasu wszystkie żołędzie, aby przerobić je na… krem do pięt. Wiewiór skrzykuję ekipę włamywaczy, aby zorganizować skok stulecia i ocalić zwierzęta przed głodem. Trzy wiewiórki, wąż, żaba, szczur, nietoperz, jeżozwierz i egzotyczne pangoliny – takiej bandy rabusiów jeszcze w kinie nie było!

 

 

 

[/box]

 

[box type=”shadow” ]CHOCOLAT, 22 października, godz. 18.00

„Chocolat” był pierwszy ciemnoskórym artystą, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym. Urodził się w 1860 roku na Kubie jako Rafaël Padilla. Gdy miał 10 lat, został sprzedany jako pomoc domowa portugalskiemu kupcowi. W wieku 16 lat uciekł do Bilbao, gdzie zaczął przygodę z cyrkiem. Jego oryginalna osobowość została dostrzeżona i doceniona przez brytyjskiego klauna Tony’ego Grice’a, który nadał mu pseudonim „Chocolat”. Prawdziwy sukces odniósł u boku innej gwiazdy cyrku – klauna o pseudonimie „Footit” (w tej roli James Thiérrée). Skecze, które wspólnie wymyślili, odtwarzane są do dziś. Osobliwy duet sceniczny fascynował wielu artystów i intelektualistów, a „Chocolat” stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych osobowości Montmartre’u. Inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy’ego, malarza Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach; pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumière. Zmarł samotnie w 1917 roku, zrujnowany przez hazard i alkohol.

 

[/box]

2 KOMENTARZE

Leave a Reply