Paczkowski projekt w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

Marszałkowski Budżet Obywatelski. Foto: UMWO

Trwa głosowanie w ramach pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród projektów jest jeden z terenu Gminy Paczków.

 

[ads1]

 

Trwa głosowanie mieszkańców Opolszczyzny na zadania dopuszczone do głosowania w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wśród zgłoszonych wniosków znajduje się projekt pn. „Pasje łączą pokolenia”. Jest on wspólną inicjatywą kilku organizacji pozarządowych z terenu Gminy Paczków, której członkowie reprezentują różne grupy społeczne zróżnicowane ze względu na wiek, stopień niepełnosprawności czy zainteresowania.

Jak czytamy w opisie zadania, projekt zakłada organizację kilkunastu wydarzeń, poprzez które organizatorzy zamierzają zaangażować w organizację oraz udział w wydarzeniach zróżnicowane wiekowo i sprawnościowo grupy z terenu powiatu nyskiego. Wydarzenia mają być organizowane w formie wystaw, spotkań integracyjnych, zawodów i turniejów. Działania mają mieć charakter integracji międzypokoleniowej i skupiać się na pielęgnowaniu wartości ważnych dla juniorów i seniorów, rozwijaniu chęci do wspólnej zabawy i aktywnego spędzania czasu.

Do głównych zadań zaplanowanych w ramach projektu należą:

 • Rodzinne Zawody Wędkarskie – głównym celem zawodów jest promocja wędkarstwa wśród dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych, łamanie stereotypów, aktywizacja ruchowa, aktywizacja  zróżnicowanych wiekowo grup;
 • Zawody spinningowe – turniej o charakterze sportowej rywalizacji skierowany do pasjonatów wędkarstwa;
 • Integracyjno-promocyjne spotkanie międzypokoleniowe hodowców gołębi pocztowych  i ich rodzin;
 • Regionalna wystawa gołębi pocztowych z udziałem dzieci i młodzieży;
 • Rekreacyjny Rodzinny Rajd Rowerowy;
 • Bieg na wieżę ratuszową w centrum Paczkowa – adresowany do młodzieży, dorosłych i seniorów;
 • Rok Polski–Śladami naszych przodków– impreza skierowana do osób niepełnosprawnych. Warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy będą mogli poznać obrzędy, obyczaje i tradycje polskie. W ramach wydarzenia odbędą się biwak z noclegiem w Noc Świętojańską i Korowód Kolędników;
 • Młodzi strażacy ochotnicy w służbie starszym druhom – międzypokoleniowy turniej strażacki, gdzie młodzi strażacy czynni w ochotniczej służbie uczestniczą w przygotowaniu turnieju dla mniej aktywnych fizycznie druhów oldbojów z jednostek OSP z gminy Paczków i zaproszonych drużyn strażackich;
 • Gminny Dzień Wnuczka i Seniora – wydarzenie integrujące różne grupy wiekowe z gminy Paczków. Spotkanie ma na celu zachęcić do uprawiania różnych form aktywności fizycznej, wspólnej zabawy i łączenia zainteresowań dzieci, młodzieży i seniorów;
 • Piłkarski Turniej Pokoleń – impreza integrująca miłośników piłki nożnej w różnym wieku;
 • Świąteczne międzypokoleniowe potyczki sportowe łączące w sobie sport, integrację i rywalizację;
 • Pasje łączą pokolenia – impreza podsumowująca projekt adresowana do uczestników wszystkich wyżej wymienionych wydarzeń. Impreza w zamyśle integruje mieszkańców powiatu nyskiego, reprezentujących różne środowiska, w każdym wieku, zachęca do wymiany doświadczeń i poszukiwania nowych obszarów dla aktywności różnych środowisk.

Całkowita wartość projektu to 100 tys. zł. Głosy na paczkowski projekt można oddawać do 19 maja drogą elektroniczną, korespondencyjną lub wrzucając karty do urn, które zostały rozmieszczone w budynku UMWO oraz w punktach informacyjnych znajdujących się w stolicach subregionu.

Głosować mogą osoby, które ukończyły 16 rok życia i mieszkają na terenie danego subregionu. Do realizacji zostaną dopuszczane zadania z największą liczbą głosów. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 30 czerwca. Szczegóły dotyczące Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, zasad głosowania i poszczególnych projektów na stronie budzet.opolskie.pl.

3 KOMENTARZE

Leave a Reply