Zmiany w śmieciach

9

Wyższe opłaty za odpady niesegregowane oraz konieczność zbierania śmieci segregowanych do kilku rodzajów pojemników – to tylko niektóre zmiany jakie czekają nas od nowego roku.

1 stycznia na terenie Gminy Paczków wchodzi w życie nowy regulamin utrzymania czystości i porządku. W związku ze zmianami, do połowy grudnia mieszkańcy mogli składać nowe deklaracje śmieciowe dotyczące sposobu zbierania odpadów. Kwestia była warta rozważenia, bowiem opłata za odpady zbierane nieselektywnie wzrośnie z 12 do 18 zł od osoby. W przypadku zdecydowania się na segregowanie śmieci opłata pozostanie na niezmienionym poziomie, który będzie wynosił tak jak dotychczas 10 zł za każdego domownika.

To jednak nie koniec zmian. Dotychczas osoby, które zdecydowały się na zbiórkę selektywną gromadziły śmieci w dwóch pojemnikach: jednym na odpady zmieszane oraz drugim na surowce (papier, plastik czy szkło w jednym pojemniku). Wraz z nowym rokiem konieczne będzie zbieranie plastiku, papieru, szkła kolorowego oraz szkła białego do oddzielnych pojemników w odpowiednim kolorze.

Plastik ma być gromadzony w pojemnikach koloru żółtego, papier i tektura w pojemnikach niebieskich, odpady zmieszane w kubłach szarych, a popiół i żużel w czarnych.  Zbiórka szkła białego i kolorowego ma być prowadzona w systemie gniazdowym – w pojemnikach ustawionych w miejscach ogólnodostępnych. Zamiast oddzielnych pojemników na poszczególne surowce, w zabudowie jednorodzinnej dopuszczalne będzie także wystawianie śmieci w odpowiednio oznaczonych workach.

segregacja_smieci_paczkow_jednorodzinne

segregacja_smieci_paczkow_wielorodzinne

nowe_zasady_zbiorki_smieci_paczkow

Zmiany w gospodarce śmieciowej mają przynieść także inne nowości. Władze Paczkowa zapowiadają m.in. zapewnienie większej ilości pojemników na terenie miasta i gminy na odpady segregowane, stopniowe wprowadzanie systemu kodów kreskowych opisujących rodzaj śmieci i ich właściciela czy wprowadzenie umów na odbieranie odpadów opakowaniowych  typu karton, które często zajmują miejsce w kontenerach na odpady zmieszane.

Szczegóły dotyczące nowych zasad gospodarki śmieciowej można znaleźć na stronie www.odpady.paczkow.pl.

9 KOMENTARZE

  • Tak, tak zwłaszcza puszki po piwie, tak żeby leżały obok kosza już pogniecione i jak przyjedziesz, żeby były spakowane w reklamówce. Wtedy nie będziecie wstrzymywać ruchu jak do tej pory, auta stoją w korku bo panowie śmieciarze sortują i deptają puszki na środku drogi.

  • czyli jak rozumiem szlake i zuzel moge wysypywac do szarego metalowego pojemnika?? bo to tylko wyrzucam? no i szkło ale to do zbiorczych pojemnimów?

 1. Odkąd się dowiedziałem, że wszystko i tak zostaje łączone (mimo segregacji czyli moich starań) to stwierdziłem, że jest to bezsensowne.

 2. CIEKAWE CO ZA DEBIL TO WPROWADZIŁ? ZAS NASZE WLADZE CHCA ZAROBIC NA WCZASY I PREZENTY DLA PARTNERA …..MOZE BY SIE ZAJELI PROGAMI ZWALNIAJACYMI NA DASZYNSKIEGO ALBO FOTORADAREM….
  TO SKANDAL ZEBY FOTORADAROW W PACZKOWIE NIEBYLO
  AAAAA JESZCZE MOPZE MONITORING BY DALI NA TARGOWISKU PO WEKENDZIE TAM TYLKO SYFFFFF

 3. I znowu mamy co chcieliśmy !!!!! Rada znowu uchwaliła PODWYŻKI w podatkach tym razem od środków transportu .12 zmian w górę i co prawda 3 w dół (marne grosze żeby ludziom tylko gęby zatkać) Tylko w tym zakichanym Paczkowie PO się panoszy. Kalendarze rozdają za darmochę…paranoja jacy bogaci. Nie wiem kto tym radnym przemówi do rozsądku, że nie można ślepo przegłosowywać to co proponuje pan burmistrz i skarbnik.

Leave a Reply