XI Paczkowskie Spotkania Filmowe

1

18 października rusza kolejna odsłona paczkowskiego festiwalu filmowego.

Paczkowskie Spotkania Filmowe na stałe wpisały się w coroczny kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta i każdego roku cieszą się sporą popularnością. Przez pierwsze pięć lat impreza promowana była jako „Spotkanie z kinem czeskim” – prezentowano na niej wyłącznie filmy zza naszej południowej granicy. W 2009 roku forma PFF po raz pierwszy uległa znaczącej zmianie – oprócz dzieł czeskiej kinematografii, publiczność mogła obejrzeć również filmy wyprodukowane w innych krajach. W tym roku będzie podobnie,  w Kinie „Kopernik” będzie można obejrzeć koprodukcje z Polski, Czech, Słowacji, Belgii, Francji, USA, czy Libanu i Egiptu. W sumie podczas trwających dwa dni Paczkowskich Spotkań Filmowych zostanie zaprezentowanych pięć filmów.

Festiwal otworzy wernisaż wystawy „Jeseniky – urocza kraina” – autor Vladimir Mach. Początek w sobotę o godz. 16.00. Pół godziny później rozpocznie się barwny spektakl w wykonaniu trio taneczno-muzycznego „Usłyszeć taniec”. To pierwszy w Polsce projekt taneczny oparty na różnych formach stepowania: irish step dance, flamenco, american tap oraz muzyce ethnojazzowej. Tego samego dnia na ekranie paczkowskiego kina „Kopernik” wyświetlone zostaną dwie produkcje „W cieniu” oraz „Tango Libre”.

Drugi dzień spotkań filmowych rozpocznie o godz. 11.00 animacja „Łowcy smoków”. Popołudniowe propozycje to „Dokąd teraz” o godz. 17.00 oraz „Kamerdyner” o godz. 19.00.

Festiwalowym konferansjerem i autorem prelekcji tradycyjnie będzie Pan Jacek Szymański – członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Wstęp na wszystkie seanse Paczkowskich Spotkań Filmowych jest bezpłatny. Darmowe bilety są do odebrania w siedzibie Ośrodka Kultury i Rekreacji. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

w_cieniuW cieniu

Czeska Praga, 1953 rok. Miastem wstrząsa wieść o serii brutalnych napadów i morderstw, których sprawcy pozostają nieuchwytni. Śledztwo prowadzi komisarz policji, kapitan Hakl (Ivan Trojan). Trop, poprzez podejrzane meliny i ciemne zaułki, nieoczekiwanie prowadzi go do najwyższych szczebli komunistycznej władzy. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, gdy dochodzenie przejmuje, ściągnięty przez bezpiekę z Syberii, były SS-man, major Zenke (Sebastian Koch – gwiazda nagrodzonego Oscarem „Życia na podsłuchu”). Obaj mają swoje powody by doprowadzić sprawę do końca. Czy będzie to jednak takie samo zakończenie? Ich decyzje pociągają za sobą ofiary, a stawką jest życie i sprawiedliwość, za którą każdy z nich zapłaci swoją cenę.

Dramat, kryminał, thriller, Czechy 2013

 

tango_libre

Tango libre

J.C. jest strażnikiem więziennym, zwyczajnym człowiekiem wiodącym monotonne życie. Jedyną ekstrawagancją na jaką sobie pozwala jest nauka tanga. Pewnego wieczoru, podczas lekcji tańca poznaje Alice, radosną trzydziestolatkę. Następnego dnia spotyka ją w swoim miejscu pracy w sali widzeń, gdzie odwiedza ona  jednocześnie dwóch więźniów – męża i kochanka. J.C. przeżywa szok. Wkrótce zostaje uwikłany w barwne życie kobiety, żyjącej zgodnie z własnymi pragnieniami i według własnych reguł. Przepisy zabraniają pracownikom więzienia kontaktować się z rodzinami skazanych, jednak J.C. po raz pierwszy w swoim życiu łamie zasady, nie spodziewając się, że Alice przewróci do góry nogami jego poukładany świat…

Dramat, Belgia, Francja, Luksemburg, 2012

 

lowcy_smokowŁowcy smoków

Główną bohaterką filmu jest Zoe, mała dziewczynka, która wierzy w bajki. Nie dlatego, że jest naiwna, lecz dlatego, że po prostu je lubi. Aby pomóc swojemu wujowi, Lordowi Arnoldowi, w pozbyciu się przerażającego smoka, postanawia wyruszyć na poszukiwanie bohaterów. Najprawdziwszych – takich jak ci, o których czytała w bajkach. Jednak zamiast nich spotyka Gwizdo i Lian-Chu, łowców smoków, których największą ambicją jest zamieszkanie na małej, spokojnej farmie. Dziewczynka sądzi, że są to bohaterowie z jej marzeń, natomiast szczwany. Gwizdo, który zapalił się do sprawy, zachęcony obietnicą otrzymania złota od Lorda Arnolda, nie zamierza wyjawić prawdy. Zoe postanawia towarzyszyć łowcom podczas wyprawy. Decyzja zapadła, już nie ma odwrotu. Ku wielkiemu przerażeniu Gwizdo, rozpoczyna się niebezpieczna podróż na koniec świata, gdzie śpi (ale już niedługo!) najstraszliwszy smok, jaki kiedykolwiek chodził po ziemi: okryty złą sławą.

Animacja, fantasy, Francja, Luksemburg, Niemcy, 2008

 

dokad_terazDokąd teraz?

Najnowszy obraz Nadine Labaki, reżyserki kobiecego przeboju „Karmel” to ciepła i zabawna opowieść o tym, że na każdy męski konflikt, można znaleźć kobiecy sposób. Takla, Yvonne i Amale żyją razem ze swoimi rodzinami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kiedy w ich kraju wybucha wojna domowa, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je religia i zwyczaje, mają wspólny cel – okiełznać męski testosteron, przynajmniej na lokalną skalę.

Dramat, komedia, Francja, Włochy, Liban, Egipt, 2011

 

kamerdynerKamerdyner

W 1926 roku młody Cecil opuszcza skonfliktowane na tle rasowym południe USA, szukając szansy na lepsze życie. Wkrótce otrzyma niezwykły dar od losu. Zostanie kamerdynerem w Białym Domu, stając się naocznym świadkiem wydarzeń, które na zawsze zmienią oblicze współczesnego świata. Gdy kolejni prezydenci USA zmagają się ze skutkami zabójstwa Johna F. Kennedy’ego, Martina Luthera Kinga i kontrowersjami narosłymi wokół wojny w Wietnamie i afery Watergate, Cecil – wpierany przez kochającą żonę Glorię (Oprah Winfrey) – musi podjąć trudną walkę o dobro i szczęście rodziny, któremu na drodze stanie jego własne, bezgraniczne oddanie pracy.

Biograficzny, dramat, USA, 2013

PF FILMOWY 2014

1 KOMENTARZ

  1. Uwielbiam siatkówkę , sama kiedyś grałam . Mecze swoją drogą a wybory są bardzo ważne ! !!!!!Mamy prośbę do redakcji Paczków24 . Ponieważ niedługo są wybory , nie ma u Was wzmianki , kto startuje na Burmistrza i kto startuje na Radnych i z jakiego okręgu ! Niecały miesiąc do wyborów a tu cisza , czyżby byłaby to cisza przedwyborcza ?

Leave a Reply