„Paczków w ruinie”

17
Paczków, Rynek. Widok z okna ratusza miejskiego

Paczków znalazł się na liście „gmin zdegradowanych ekonomicznie” ujętych w Narodowym Programie Zatrudnienia autorstwa PiS.

Portal internetowy Gazeta.pl opublikował listę „gmin zdegradowanych ekonomicznie” według Prawa i Sprawiedliwości. Jak sugeruje artykuł, stała się ona podstawą wyborczego hasła „Polska w ruinie”. Wykaz powstał w 2012 roku jako element Narodowego Programu Zatrudnienia PiS-u. Projekt ustawy został rok później odrzucony przez Sejm.

„Zdegradowane” gminy według dokumentu stanowią blisko 25% wszystkich gmin w Polsce. Na liście znalazł się także Paczków. Spośród 71 gmin z Opolszczyzny, oprócz Paczkowa, na liście PiS znalazło się jeszcze 10 innych opolskich samorządów.

Tworząc wykaz, jego autorzy brali pod uwagę m.in. dochody gmin, stopę bezrobocia oraz migrację zarobkową.

W Narodowym Programie Zatrudnienia oprócz listy gmin zdegradowanych znajdują się też propozycje rozwiązania problemów. Ustawa zakładała stworzenie 1,2 mln miejsc pracy w ciągu 10 lat. Program przewiduje pomoc przedsiębiorcom w zakresie m.in. możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów utworzenia nowych miejsc pracy, zwrotu podatku osobom zatrudniającym absolwentów, obniżenie wysokości składek na ubezpieczenie społeczne dla pracowników czy dotacje na tworzenie nowych miejsc pracy. Projekt zakłada też wprowadzenie nowej kategorii podatnika – „młodego przedsiębiorcy”. Osoby do 35 roku życia miałyby zmniejszoną do 50 proc. wysokość zaliczek w podatku dochodowym, a dla osób rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej, przedłużenie o dodatkowy rok możliwość stosowania obniżonych o połowę składek na ubezpieczenia społeczne.

Dla rodzin z dziećmi w rodzinach, w których dochód na osobę nie przekracza połowy pensji minimalnej, PiS chciał zagwarantować pomoc pieniężną, a także stypendia edukacyjne dla młodzieży z biednych regionów jeżeli dochód na członka rodziny nie przekracza 40 proc. pensji minimalnej.

17 KOMENTARZE

  • Zawsze możesz wziąć kilkaset kredytów i spłacić te kilka milionów zadłużenia które boguś z kolegami narobił w gminie.. było więcej inwestowac w sprartęi bezmyślnie wydawać setki tysięcy na zabawy.

   • To nie mieszkańcy inwestowali w spartę tylko rada gminy i urzędnik burmistrz, a za błędy urzędników niech odpowiada urząd miasta. Dlaczego my mamy za to płacić ? Kredyty to ja mam swoje do spłacenia.

 1. No to suuuper! Chcieliśmy nowego samorządu i burmistrza to mamy ! Coraz więcej bezrobotnych i żadnej reakcji ze strony włodarzy miasta! Paczxków w ruinie…szok.niech wyciągną wnioski osoby odpowiadające za los miasta!

  • nowy burmistrz nie ma nic do sytuacji, która ciągnie się od kilkunastu lat. Sama wyjechałam do pracy do innego miasta – to jeszcze za czasów „W” – bo w Paczkowie pracy nie ma.
   Wnioski na pewno zostaną wyciągnięte.

 2. „Tworząc wykaz, jego autorzy brali pod uwagę m.in. dochody gmin, stopę bezrobocia oraz migrację zarobkową.”Wszystkim „nam” odbije się czkawką to że ludzie wyjechali”za chlebem”,nie będą chcieli wracać i to oczywiste kiedy zobaczą że można inaczej . lepiej , spokojniej żyć … mieszkać można wszędzie , obawiam się że w przypadkach takich małych miasteczek w Polsce jak Paczków , jest już za późno trochę by „naprawiać” skoro wcześniej latami doprowadzano do tej sytuacji

 3. Czytam komentarze i widzę, że niektórzy nie widzą kto w w naszym mieście nabałaganił, a pretensje mają do tego co próbuje ten bałagan posprzątać. Widzą wyłącznie skutki a nie przyczyny. Na Boga, czy naprawdę nikt normalny nie został w tym mieście !!!???

 4. Uważam że zdjęcie zamieszczone w czołówce tej informacji zostało zrobione nie z tego okna z którego powinno być zrobione -wg,mnie powinno być zrobione z ona sali posiedzeń aby widocznie odzwierciedlić widok koszmarnej wnęki tuż koło piekarni w Rynku co b.dobrze obrazowałoby owocei pracy naszych Rajców ( OBECNYCH I WSZYSTKICH POPRZEDNICH ) Uważam że zainwestowane w zabudowę pieniądze (zamiast inwestować w inne niepotrzebne fanaberie niektórych tzw.aktywistów zwróciiyby się już dano ze sprzedaży i czynszów. za lokale. ( chyba że miejsce zarezerwowane jest dla przyszlłych pomników bo takie pomysły podobno niektórzy maja już gotowe w głowach. No cóż – „Najciemniej pod latarnią

 5. c.d ..Czyżby wśród naszych bezrobotnych brakowało murarzy,cieśli itp. zawodów ? -Trzeba im tylko zapewnić warunki i fachowy nadzór którego zapewne też nie brakuje w naszym mieście .Jedżmy i zobaczmy co zrobił Wójt Kamieńca Ząbkowickiego ( z Zamkiiem Kamienieckim (była to dopiero ruina – zatrudniając bezrobotnych z całej Gminy – zadowoleni są bezrobotni-gdyż zarobilli tak im potrzebne pieniiążki ,a mieszkańcy i turyści cieszą oko i są dumni z Pana Marcina (wójta) , siebie i swojego miasteczka Z POWARZANIEM .

 6. Poprzedni Burmistrz nabałaganił !!!!!! To wiemy !!!!!!
  A kiedy obecny Burmistrz weźmie się do pracy i zacznie uszczuplać nasz ratusz z urzędników ?
  Nie stać nas na zapchane pokoiki z biurkami !!!
  Czekamy Panie Burmistrzu na Pana ruch !!!!!
  Bo jak na razie to odeszły na emeryturę tylko dwie osoby ! Ale jakoś stan osób w ratuszu nie zmalał !
  A to było przede wszystkim nasze wyborcze marzenie Paczkowian !
  A wybory tak już blisko !!!!!
  Na razie to słyszymy Pana przechwalanki !!!!

Leave a Reply