Gmina upamiętni katastrofę smoleńską i ofiary UPA

42
Głazy, na których zawisną tablice upamiętniające katastrofę smoleńską oraz ofiary ukraińskiego terroru z lat 1943-1945

W Paczkowie staną dwa nowe pomniki – upamiętniający katastrofę smoleńską oraz ofiary ukraińskiego terroru z lat 1943-45.

W parku przy kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obok obelisku poświęconego pomordowanym na Wschodzie wkrótce pojawią się dwie kolejne tablice pamiątkowe.

Kilka dni temu robotnicy ustawili głazy, na których mają zawisnąć nowe tablice. Pierwsza z nich upamiętni Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich oraz osiedlenia na ziemi paczkowskiej. Inicjatorem wykonania tablicy jest paczkowski klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Druga z tablic, której powstanie zainicjował burmistrz Gminy Paczków, upamiętniać będzie ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 r.

Pomnik poświęcony ofiarom ukraińskich mordów zostanie odsłonięty jeszcze w tym miesiącu. Umieszczony na nim napis głosić będzie: „W hołdzie Polakom pomordowanym w latach 1943-1945 przez nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, a także tym, którzy uchodząc przed terrorem i zagładą osiedlili się na paczkowskiej ziemi”. O szczegółach dotyczących uroczystości odsłonięcia obelisku poinformujemy już wkrótce. Odsłonięcie tablicy smoleńskiej zaplanowano z kolei na kwiecień 2016 r., w szóstą rocznicę katastrofy. Oba pomniki zostaną sfinansowane ze środków budżetowych Gminy Paczków.

tablica_ofiar_upa
Projekt tablicy upamiętniającej ofiary ukraińskich mordów na Kresach

42 KOMENTARZE

 1. Wygląda na to że burmistrz wpisuje się w retorykę Pisowską,czyli bierze go na rozpamiętywanie.Z planu wykonania zadań budżetowych na 2015 nic nie będzie wykonane .Marnota

  • Nie rób zamieszania. Z wykonania zadań w budżecie na 2015, burmistrz wykonał 150 % czyli więcej niż zostało zaplanowane w grudniu 2014 r.. I nie odbieraj Polakom prawa do pamięci o historii naszego narodu i manifestowania postaw patriotycznych. Długo czekaliśmy na taką postawę władz lokalnych.

   • Jak ty to chlopie robisz że na raz tyle minusów potrafisz postawić. .. Daj znać czy masz tyle telefonów, tabletow, komputerów czy dzwonisz po znajomych… Jak to zwykłam mawiać…żal…
    Ale ja pikole daj znać to dam znać Baśce no wiesz psiapiółce to pomożemy. Tylko nie wiem czy tobie. Jesteś chociaż przystojny,szczupły no i wiesz nie jesteś jak kolano łysy. To buźka. Papatki

    • Jestem Bożo. Mów mi Bożo wporzo. .. Mam fajną brykę. Nie pytaj skąd Mariola. Ćwiczę na siłce systematycznie. Poprostu lubię to sport wyzwala adrenaline…wiesz… Daj znać Baśce. Nudzę się więc sefuję po necie. To tak jak sport. A mam dużo adrenaliny. Lubię to no wiesz… Fajnie Mariolka że tu wpadłaś. Musimy rozruszać to forum..mam tablety, telefony, kompy…mam znajomych… Zawsze jestem w opozycji do nowego burmistrza…nie dokońca wiem co robię. Ale robię. Dzięki Mariolka że jestem. O soory że jesteś. Nic nie poradzę ja się tak bardzo lubie…

     • Ja pikole. …ty jesteś nienormalny…hej, paczkowianin ty się lecz… Znikam z tego forum bo się lekko boję. A Baśce powiem żeś jakiś wariat. Do doktora…leczyć się. .pa

   • Od kiedy to w Paczkowie czci się smoleńczyków. Czyżby ten samolot rozbił się w Paczkowie, a może byli tam mieszkańcy naszego miasta ? Ja myślę, że zaraza pisowska poróżnienia Polaków dotarła wreszcie do miasta. To nie jest ideologia tylko rozpasanie i dyskutanctwo a w szczególności brak zaufania i poszanowania władzy. Naoglądali się filmów amerykańskich i wszyscy chcą być Karingtonami a nikt nie chce być jego kierowcą. Trochę realizmu proszę i niech każdy odnajdzie swoje miejsce.

  • Koszt wykonania zapewne jest niewielki bo skoro 1 szy pomnik właściwie kamień udalo się postawić szkole gimnazjalnej to napewno jest to tanie. Przecież szkół nie stać na zbyt wiele. A jednak pamięć ofiarom UPA i przesiedleńcom należy się. Kto jak nie wszyscy paczkowianie powinniśmy o tym pamiętać! !! Wielu z nas jest potomkami przesiedleńców. Ja sama na wschodzie straciłam część rodziny bestialsko zamordowanej przez banderowców. To raczej dobrze świadczy o władzy że nie odrywa się od korzeni, od naszej historii. A wy co tak tu bluźnicie zamilczcie i nie ptzeszkadzajcie dobrym inicjatywą! Bo to haniebne a nie honorowe. Pozdrawiam wszystkich paczkowian wschodniakow.

   • Ciemnogród napisany był dla kolesi i znajomkow bodziia a nie dla tych co są normalni np. Kresowianie iTak jest nie dla popleczników od minusów i bodziiia

 2. Moi drodzy …to smutne ale mam wrażenie że ktoś albo nie lubi historii albo paczkowian albo że tak sobie zażartuję nadużywa trunków takich mocnych co to po których zabiera sie prawko a i PKS-em za daleko się nie pojedzie… Po co tyle minusów dla takich inicjatyw które choć trochę przypominają mieszkańcom o kresach.

 3. Mój tata jest z Kresów i przeżył ukraiński pogrom i wiecie co powiedział o tych pomnikach? Że jako patriota wolałby żeby zamiast stawiać kolejne kamienie za te kilka tysięcy lepiej zrobili coś co służyłoby ludziom. I wiecie co jeszcze powiedział? Że najpierw powinnismy zadbać o te pomniki które już są bo to wstyd dla miasta

 4. Może ktoś wie co się stało temu motocykliście,że przestał szaleć po Paczkowie? Bo na pierwszy „rzut oka” wygląda jak wymalowany tzn. ma bardzo granatowe „okulary” w koło oczu. Wygląda na to ,że trafił na „swego” , który zrobił mu ten „makijaż” i chyba przez to niedowidzi.
  Jeśli nie kontaktujecie o kogo chodzi, to podpowiem, że o tego BURAKA z Młyńskiej.

 5. Może ,by tak uczcić tych ludzi co pochowani są na dawnych kampingach na działkach ,gdzie przez lata urządzane były zabawy i kolonie dla dzieci wstyd ,a co z cmentarzem koło dużego kościoła? O jakim szacunku piszecie wschodniaki.na kampingach pochowani są ludzie którzy zmarli jeszcze przed 2 wojną więc niepiszcie banialuków o hitlerowcach.WSTYD!!!

 6. Cmentarze, niezależnie od tego, kto na nich spoczywa, ludzie cywilizowani szanują. Szanują więc też cmentarze wrogów .Kto nie szanuje zmarłych nie szanuje życia i wy tak zwani potomkowie repatryjantów uważacie że szanujecie historie ?Chociaż też nim jestem, potomkem repatryjanta wstyd mi za was.Zadbajmy chociaz o cmentarz na wojska polskiego koło dużego kościoła bo to wizytówka Paczkowa.

 7. Ja też kocham paczkowiankę.myślę że już niedługo czyli w listopadzie spotkamy się gdzieś podczas przesłuchania nas przez PiSowskiego AGENTA.

 8. Czy w programie odsłonięcia pomnika „” Smoleńskiego ” – uwzględniiono – wymarsz — z parasolami i okrzykami na ustach – ” Bij Moskala – W celu odbicia wraku ? – Jeżeli tak – to ja się piszę -oczywiście – jako -obserwator ! Bond

Leave a Reply