Wolontariusze ruszają do rodzin

7

W Paczkowie trwa kolejna edycja akcji Szlachetna Paczka. Wolontariusze właśnie ruszyli do potrzebujących rodzin.

Lokalną drużynę SuperW tworzy 18 wolontariuszy – osób w różnym wieku, o różnych profesjach i zainteresowaniach, których łączy chęć niesienia pomocy innym.

Ochotnicy przygotowani pod okiem specjalistów z Opola przez najbliższe tygodnie będą odwiedzać rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji, przeprowadzać ankiety i rozmowy oraz zbierać informacje na temat ich potrzeb. Główne kryteria, którymi będą się kierować wolontariusze kwalifikując rodziny do udziału w programie, to wielodzietność, niepełnosprawność, niskie dochody w przeliczeniu na osobę czy tragedia w rodzinie.

Paczkowska baza „Paczki” składa się obecnie z 70 rodzin potrzebujących wsparcia. Udało się ją zbudować dzięki współpracy z miejscową parafią, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, przychodniami zdrowia oraz szkołami.

Ogólnopolska internetowa baza rodzin potrzebujących zostanie otwarta 16 listopada. Na stronie Szlachetnej Paczki każdy z nas, na podstawie opisu będzie mógł wybrać rodzinę ze swojego miasta, której zechce pomóc i dla której będzie mógł samodzielnie przygotować paczkę.

Szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób zostać darczyńcą opublikujemy po otwarciu bazy internetowej, jednak już dziś warto rozważyć możliwość wsparcia potrzebujących pomocy rodzin, które żyją obok nas. Paczkę będzie można przygotować indywidualnie lub wspólnie z klasą, rodziną, znajomymi, kolegami z pracy czy ze studiów. Wspólnymi siłami uda się zdziałać więcej i odpowiedzieć na większą liczbę potrzeb rodzin dotkniętych biedą.

Warto dodać, że w tym roku paczkowski rejon Szlachetnej Paczki będzie obejmować swoją działalnością rownież teren gminy Ząbkowice oraz Ziębice.

W ubiegłorocznej edycji akcji paczkowska Paczka zorganizowała pomoc dla 34 rodzin. Łączna wartość przedmiotów zgromadzonych w 145 pudłach, które trafiły do potrzebujących to aż 32 550 zł! Nietrudno policzyć, że każda z rodzin otrzymała paczki o średniej wartość ok. 957 zł.

7 KOMENTARZE

 1. Dla mnie nie ma Polski biednej i Polski bogatej. Jest jedna Polska. To SZLACHETNA PACZKA.
  Jest taki parametr: im więcej pomagam, tym więcej jest potrzebujących. To bardzo prosty wskaźnik demoralizacji. Właśnie dlatego wielu ludzi boi się pomagać innym. Słusznie przypuszczają, że ich pomoc sprowadzi na nich jeszcze więcej nieszczęść. Warto pomagać jedynie w najwyższej formie, która polega na tym, że: TAK POMAGAM, ŻE TEN KTÓREMU POMAGAM, RADZI SOBIE W ŻYCIU.

  Złem jest uzależnianie ludzi od pomocy, pozbawianie ich inicjatywy. Złem jest również usuwanie przeszkód życiowych. Należy pomagać ludziom w usamodzielnianiu się, w kreatywności i odwadze pokonywania przeszkód.

  Jeśli coś im damy, będą otoczeni podarunkami. Jeśli odkryjemy w nich to, co mają najpiękniejszego, będą mogli to rozwijać. Sami będą mogli stawać się kimś.
  cytat prezesa Stowarzyszenia Wiosna ks.Stryczka który jest programem działania Szlachetnej Paczki

 2. Co do ryb,to biorą piękne miętusy na rzece.Tak od 17-tej są pierwsze brania i później około 22-ej.Przez cztery dni złapałem 12 sztuk,ale pięć wypuściłem bo były za małe,pozostałe takie około 1 kg.

 3. z tego co słyszałam to już pare rodzin nie zakfalifikowało sie do pomocy nie przeszli weryfikacji ciekawe na podstawie jakich informacji była przeprowadzona ta weryfikacja nikt się nie pojawił nie zapytał i nie dostał zamiast do potzebujacych pomoc przyjdzie pewnie do znajomych

 4. Jestem wolontariszką w zespole Szlachetnej Paczki i dokładnie przyglądamy się każdej rodzinie i jeśli rodzina spełnia wymagane kryteria kwalifikuje się do programu . Nie wiem skąd Pani ma takie informacje ,że pomoc jest dostarczana znajomym . Jest Pani w błędzie . Jeśli jest jakieś podejrzenie z Pani strony ,że coś robione jest nie zgodnie z przepisami ,zapraszamy na przyszłą edycję Szlachetnej Paczki do grona wolontariuszy i wtedy dowie się Pani jacy zli ludzie chcą pomagać innym . Proszę najpierw zasięgnąć dokładniejszych informacji a potem kogoś oczerniać gdy nie ma się podstawy do takiego obrażania ludzi, których jest nie wielu tak zaangażowanych w ciężką pracę i chęć niesienia pomocy blizniemu bez żadnych korzyści . Proszę o przemyślenie czasem swojego zdania zanim umieści go Pani na publicznym forum i na prawdę polecam włączyć się do zespołu . Pozdrawiam.

 5. Zgadzam się z tobą Mała.
  Zapraszamy do współudziału w ciężkiej pracy wolontariuszy wyszukujących rodziny,robiących ankiety,szukających darczyńców, aby na Mikołaja wnieść radość do tych rodzin ,by w ten sposób pomóc im uwierzyć ze ludzie ich nie zostawili.
  Do naszego programu zgłaszają rodziny ;’szkoły,caritas,MOPS,stowarzyszenia.Wyszukujemy rodziny o których inni zapomnieli .I tym nasz program się rożni,że po oraz drugi nie można.
  Najlepiej zgłosić się na wolontariusza, przejść szkolenia a wszystko będzie wiadomo jak działa Szlachetna
  Paczka.

Leave a Reply