Wkrótce koniec z płatnym parkowaniem

Już wkrótce z centrum Paczkowa zniknie Strefa Płatnego Parkowania.

Najprawdopodobniej już w ciągu najbliższych tygodni zniknie obowiązek wnoszenia opłat za parkowanie w centrum miasta. W odpowiedzi na kolejny protest Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców, podczas ostatniego posiedzenia wspólnego komisji Rady Miejskiej, odbyło się spotkanie radnych i wiceburmistrza z paczkowskimi handlowcami. Podczas spotkania kupcy po raz kolejny przedstawili swoje argumenty przemawiające za likwidacją Strefy.

Zdaniem kupców zrzeszonych w Stowarzyszeniu przeniesienie targowiska poza obręb murów miejskich i płatne parkingi są gwoździem do trumny skupionego w centrum miasta lokalnego handlu, który coraz gorzej radzi sobie z konkurencją dyskontów. Kupcy twierdzą, że płatne parkingi zabijają handel w Rynku i na ulicach przyległych. Ich zdaniem obroty znacząco spadły też po tym jak ruch w dni targowe przeniósł się w okolice ul. Jagiellońskiej.

Wniosek kupców poparli m.in. radni klubu „Horyzont” twierdząc, że władze powinny robić wszystko by wspierać lokalnych przedsiębiorców jako nielicznych pracodawców w gminie. Zwrócili także uwagę na to, iż w dużej mierze Strefa jest obecnie fikcją, bo zarządzający praktycznie nie kontroluje biletów parkingowych na niektórych ulicach przyległych do Rynku takich jak ul. Wojska Polskiego.

Co ciekawe po krótkiej dyskusji wniosek o likwidację strefy poparli nie tylko radni klubu „Horyzont”, ale też większość pozostałych członków Rady Miejskiej, którzy dotychczas twardo obstawali za funkcjonowaniem płatnych parkingów.

Jak to było z paczkowską Strefą?

Przypomnijmy: Strefa Płatnego Parkowania w Paczkowie została zlikwidowana niedługo przed wyborami samorządowymi w 2010 r. Ponownie uruchomiono ją w październiku 2011 r. Kupcy zrzeszeni w ramach Stowarzyszenia protestowali przeciwko płatnym parkingom praktycznie od samego ich wprowadzenia – likwidacja Strefy kończy ich niemal trzyletnią batalię, którą stoczyli z władzami miasta.

Zgodnie z początkowymi deklaracjami dochody z biletów parkingowych miały być przekazywane na remonty dróg. Szybko okazało się jednak, że deklaracje te można było włożyć między bajki, bo wydatki na drogi nie zostały zwiększone, a sama Strefa zaczęła generować tak duże koszty, że praktycznie nie można było mówić o zyskach. Co może dziwić, Gmina zawarła umowę z zarządcą Strefy w taki sposób, że to z budżetu miasta opłacane były koszty wynajmu parkomatów od firmy zewnętrznej (kilka tysięcy złotych miesięcznie) oraz dodatkowe koszty eksploatacyjne związane z ich funkcjonowaniem (zakup papieru, naprawy itp.)

Ponadto, zgodnie z pierwotnym założeniem, głównym zadaniem Strefy miało być „odkorkowanie” miejsc postojowych i zwiększenie rotacji parkujących samochodów. Kupcy przekonują jednak, że także ten argument przestał być aktualny, bo po przeniesieniu targowiska na ul. Jagiellońską ruch w centrum w dni targowe znacznie zmalał, a to właśnie wtedy były największe problemy z miejscami postojowymi.

Od kiedy darmowe parkowanie?

Od kiedy będziemy parkować za darmowo? Umowa z ZUKiM-em na zarządzanie Strefą właśnie dobiega końca. Jest jeszcze jednak umowa z firmą wynajmującą gminie parkomaty. Zgodnie z deklaracją wiceburmistrza, zostaną podjęte działania, by rozwiązać ją za porozumieniem stron do końca lipca. Pozostanie jedynie podjęcie odpowiedniej uchwały unieważniającej tą wprowadzającą Strefę Płatnego Parkowania. Najbliższa sesja Rady Miejskiej, na której może do tego dojść odbędzie się najprawdopodobniej w sierpniu.

21 KOMENTARZE

 1. Najwyższa pora skończyć z płatnym parkowaniem.Największą karę ponosili nie tylko kupcy,ale mieszkańcy rynku i okolicznych ulic z racji zamieszkania.Brawo radni Klubu „Horyzont” stanęliście jak zwykle po właściwej stronie.
  Uważajcie tylko,żeby w zbliżającej się kampanii nie za bardzo was zaczęli „komplementować” i mamić wyborców – radni „obozu władzy”.Niech swoje „kółka zainteresowań” prowadzą dalej, ale już bez wsparcia ich samych pod „kapeluszem „władza samorządowa?Chyba żle rozumieli słowo samorząd-ono znaczyło bowiem nie sami dla siebie ale sprawiedliwie ku dobru ogólnemu) Z tego co niesie wieść gminna to klub radnych „Horyzont” znowu liczy pięć osób.Koniunkturalizm nie zawsze popłaca, dotyczy to
  również „córek marnotrawnych”!!!!

 2. „Przypomnijmy: Strefa Płatnego Parkowania w Paczkowie została zlikwidowana niedługo przed wyborami samorządowymi w 2010 r. Ponownie uruchomiono ją w październiku 2011 r.”

  No właśnie scenariusz się powtarza. Znów przed wyborami likwidują opłaty a po wyborach?

 3. „Przypomnijmy: Strefa Płatnego Parkowania w Paczkowie została zlikwidowana niedługo przed wyborami samorządowymi w 2010 r. Ponownie uruchomiono ją w październiku 2011 r.”

  No właśnie scenariusz się powtarza. Znów przed wyborami likwidują opłaty a co będzie po wyborach?

 4. Po raz kolejny widzimy gospodarnośc władzy w naszym mieście . Lepiej nie likwidować strefy płatnego parkowania i ponosić koszty utrzymania niż przyznać się do błędu.

 5. Dokładnie jak wyżej napisano. Zbliżają się wybory, więc czekają nas „Bonusy przedwyborcze” :
  -tymczasowa likwidacja, strefy parkingowej, ( co najmniej na kilka miesięcy)
  -promocja twarzy „wice…” na każdym spotkaniu w gminie, (panie z kół gospodyń wiejskich, miejcie się na baczności !!!, trzymajcie swoje miksery na wodzy, z dala o „władzy”, co by się loki w trzepaki nie wplątały)
  -otwarcie basenu (zapewne w październiku). I tu podpowiem władzy, może tak klub „Morsów” otworzyć. Pora będzie stosowna, na chlorze się oszczędzi, toż bakteria w przeręblu nie popływa a i społeczeństwo zdrowszym będzie…

  A tak na poważnie. Szkoda, że zamiast remontu płyty rynku, gdzie powinien się handel odbywać, wpompowano kasę w betonowy placyk przy Jagiellońskiej, i buduje się jakże potrzebne szatnie „na Sparcie”.
  Szkoda, że „władzom” nikt nie podpowiedział, że rynek, te kilkaset lat temu wybudowano, właśnie na potrzeby handlu i tam ten handel kilkaset lat się odbywał… Cóż, nasi „włodarze” od nowa odkryli Amerykę i zrobili swój „rynek” na Jagiellońskiej. Teraz trzeba jeszcze dobudować tam kamienice i będzie to taki „nasz” mały wkład w ponad 700 letnią historię miasta.

  „To jest rynek na miarę naszych możliwości. My tym rynkiem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz rynek, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!” taki cytacik…

 6. ja się pytam po raz kolejny co z otwarciem basenu który miał być otwarty 15 lipca ,są wakacje gdzie mają się dzieci podziać

 7. Główną przyczyną kłopotów handlu i nie tylko jest przede wszystkim postępujaca w zastraszającym tempie tragicna sytuacja finansowa społeczeństwa.

 8. Czy ktoś wie, kiedy wreszcie otworzą przejście przez zaporę!??? Bo jak widać teren elektrowni już odgrodzono daaaaawno temu, tablice informacyjne też, a teraz czekają chyba na śnieg???
  A może szukają odpowiedniej osoby do tego otwarcia, np.Ojca Rydzyka, a najlepiej gdyby to był ten „najlepszy” premier, albo prezydent!? Tylko tyle, że oni woleli by przed samymi wyborami to ogłosić, jako „kiełbasę wyborczą”. Wtedy jeszcze będzie trzeba POczekać do następnego roku.

Leave a Reply