(Nie)zwykli paczkowianie: “Złoty” patent ucznia z Kamienicy

11
Projekt TUBE autorstwa Wojciecha Lipińskiego i Bartosza Poloka

Licealista z Kamienicy opatentował przenośną kapsułę sypialną zasilaną panelami fotowoltaicznymi. Wynalazek został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach w Warszawie.

Niektórzy opuścili rodzinne strony i znamy ich tylko z dzieciństwa. Innych mijamy na co dzień nie wiedząc kim tak naprawdę są. Łączą ich dwie rzeczy: pochodzą z Paczkowa lub są z nim związani i z zamiłowaniem realizują swoje pasje lub mają do opowiedzenia ciekawą historię.

W cyklu „(Nie)zwykli paczkowianie” będziemy chcieli przybliżyć te osoby. Pokazać, że nasza gmina to nie tylko wspaniałe zabytki i ciekawa historia, ale też niezwykle interesujący ludzie.

Nie na co dzień możemy napisać o patencie przyznanym wynalazkowi stworzonemu przez mieszkańca gminy Paczków. A tak jest właśnie w tym przypadku. Licealista z Kamienicy wraz ze swoim szkolnym kolegą opatentowali projekt, który w swoim założeniu ma zrewolucjonizować sposób w jaki możemy odpoczywać na trasie.

 

[ads1]

 

Wojciech Lipiński, bo o nim mowa, jest uczniem 4 klasy Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu na kierunku „Urządzenia i systemy energii odnawialnej”. Wraz ze swoim o rok starszym kolegą Bartoszem Polokiem opracował projekt TUBE. Pod angielskojęzyczną nazwą, oznaczającą w wolnym tłumaczeniu po prostu “rurę”, kryje się „Polska przenośna kapsuła sypialna, zasilana panelami fotowoltaicznymi”.

– TUBE to mobilne miejsce do wypoczynku, ale przede wszystkim do snu podczas długiej podróży samochodem, czy rowerem. – mówi w rozmowie z nami Wojciech. – Nie wszędzie znajdziemy motel, a spania w samochodzie raczej nie można zaliczyć do wygodnych. Lekarstwem na ten problem może być nasz projekt. – zachwala konstruktor. Uczniowie widzą przede wszystkim zastosowanie kapsuł w miejscach obsługi podróżnych np. przy autostradach, na popularnych szlakach turystycznych czy pielgrzymkowych. Konstruktorzy dostrzegają również możliwość wykorzystania kapsuł przy okazji katastrof naturalnych, kryzysów uchodźczych, czy imprez masowych, gdy pojawia się potrzeba tymczasowego zakwaterowania większej liczby ludzi.

 

 

TUBE – adekwatnie do swojej anglojęzycznej nazwy – ma kształt rury, z obudową zewnętrzną wykonaną z blachy stalowej powlekanej, do której został przymocowany panel fotowoltaiczny. – Projektując TUBE’a stawialiśmy przede wszystkim na praktyczność, jednocześnie pamiętając o komforcie naszych przyszłych gości, dlatego wewnątrz, oprócz trzech wygodnych miejsc do spania znajdziemy m.in. nowoczesną instalację wentylacyjną, oświetlenie LED oraz miejsce na podręczny bagaż. – zachwala kamieniczanin.

Kapsułę zaprojektowano w taki sposób, by możliwe było jej szybkie przemieszczanie pod wskazaną lokalizację za pomocą typowych środków transportu drogowego. Obiekt umożliwia równoczesne zapewnienie noclegu trzem osobom. Jak zachwalają młodzi konstruktorzy, na tle konkurencji wyróżniają go niski koszt produkcji, gdyż w przeciwieństwie do kamperów i przyczep kempingowych, posiada tylko funkcję sypialną, a także nowoczesna stylistyka i elegancki design, oraz niezależne, odnawialne źródło energii umożliwiające zastosowanie w dowolnej lokalizacji.

Wizualizacja projektu TUBE wykonana przez firmę BOHOMA Studio z Opola, sfinansowana przez Urząd Miasta Opole

 

Jak twierdzi Wojciech, na pomysł realizacji projektu wpadł wraz z kolegą jednak początkowo każdy z nich inaczej widział zastosowanie kapsuły. Młodzi mężczyźni połączyli siły kiedy oboje zgłosili się do tego samego człowieka: mgr inż. arch. Jarosława Gawrysia, który jest nauczycielem projektowania w szkole, a na co dzień jednym z czołowych architektów na Opolszczyźnie.

– Początkowo projekt był przygotowywany z myślą startu w „Olimpiadzie wynalazczości i innowacji technicznych” oraz w ogólnopolskim konkursie „Młody Innowator”, jednak w czasie prac pojawiła się oferta opatentowania produktu oraz współpracy ze spółką „Park Naukowo-Technologiczny Opole”. – mówi Wojciech. – W Olimpiadzie zostaliśmy finalistami, a w konkursie zajęliśmy drugie miejsce. Podpisaliśmy umowę z PNT Opole na reprezentowanie nas w interesach (reklama, komercjalizacja, szukanie inwestora, zgłoszenie do Urzędu Patentowego RP, wydruk makiety w technologii 3D). – wylicza młody konstruktor. Niedawno Urząd Patentowy sprawdził zgłoszenie pod kątem plagiatu i uczniowie otrzymali odpowiedź pozytywną, co daje im ochronę patentową i zastrzeżenie wzoru przemysłowego na całą Polskę. W najbliższej przyszłości Wojciech i Bartosz będą starać się o rozszerzenie ochrony na całą Europę.

Największy, jak dotychczas, sukces projektu nadszedł jednak w październiku ubiegłego roku. “Polska przenośna kapsuła sypialna zasilana panelami fotowoltaicznymi” została nagrodzona złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS w Warszawie, gdzie prezentowanych było 400 wynalazków z 26 państw. Jak podkreślają konstruktorzy medal to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim przepustka w przyszłość. Ich projekt wzbudził duże zainteresowanie w środowisku nauki i biznesu i zgłosili się już pierwsi przedsiębiorcy zainteresowani wdrożeniem pomysłu w życie. – IWIS to miejsce gdzie byliśmy profesjonalnie oceniani, bez żadnej taryfy ulgowej, tak jak instytuty naukowe czy wielkie firmy. – wyjaśnia Wojciech. – Znaleźliśmy lukę w rynku, którą nasz projekt mógłby wypełnić i trafić do pewnej grupy klientów. – dodaje.

Warto dodać, że kapsuła cały czas jest dopracowywana i rozwijana. Ostatnio m. in. pojawił się projekt uchwytów na rower na tylnej ścianie kapsuły oraz zamek wrzutowy. Uczniowie rozpoczęli także prace nad kosztorysem projektu. Jak twierdzą, pracy nadal jest mnóstwo, bo produkt finalny musi spełniać wszystkie normy i być zgodny z przepisami, a nade wszystko funkcjonalny. O dalszych postępach prac nad projektem będziemy informować na bieżąco.

11 KOMENTARZE

  1. Gratulacje, Złoty Medal to jest wybitne osiągnięcie dla młodych ludzi i na pewno początek wielkiej kariery tego należy im życzyć ,dalszych pomysłów zakończonych takim sukcesem .Jest to też na pewno przepustka na ciekawe studia, na renomowanych uczelniach.Jeszcze raz GRATULACJE !

Leave a Reply