Wyrok dla byłego burmistrza Paczkowa

Foto: paczkow.pl

7

Sąd uznał, że Bogdan Wyczałkowski celowo nie dopełniał obowiązków. 

W Sądzie Rejonowym w Nysie zapadł wyrok w sprawie przeciwko Bogdanowi Wyczałkowskiemu – byłemu burmistrzowi Paczkowa, a obecnie przewodniczącemu Rady Powiatu i szefowi Agencji Rozwoju Nysy.

Sąd pierwszej instancji skazał go na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lata, 5 lat zakazu pełnienia funkcji publicznych w administracji rządowej i samorządowej oraz grzywnę w wysokości 7,5 tysiąca złotych.

Sąd uznał, że Wyczałkowski jako burmistrz Paczkowa w latach 2010–2014 celowo nie dopełnił swoich obowiązków przy ustalaniu wysokości podatku od kilku nieruchomości, co miało spowodować straty w budżecie gminy. Według sądu były burmistrz działał celowo z zamiarem przysporzenia korzyści znajomemu przedsiębiorcy. Podatku nie naliczono wobec 9 nieruchomości należących do przedsiębiorcy i jego spółki.

Drugi zarzut dotyczył sprzedaży lokalu w przyziemiu jednej z kamienic. Ich dotychczasowy dzierżawca wystąpił do urzędu o sprzedaż jednak burmistrz nie zlecił przeprowadzenia przez biegłego wyceny nieruchomości, a ustalił cenę sprzedaży na 33 tysiące, co wynikało z wadliwie sporządzonego operatu szacunkowego zleconego przez nabywającego.

Zdaniem sądu działanie byłego burmistrza przyniosło szkodę dla interesu publicznego. Wyrok nie jest prawomocny. Wyczałkowski już zapowiedział apelację.

7 KOMENTARZE

Leave a Reply