Transmisje na żywo i imienne głosowania – nowa Rada zainaugurowała swoją działalność

20
Inauguracyjna sesja Rady Miejskiej w Paczkowie kadencji 2018-2023. Foto: UM Paczków

Radni przestają być anonimowi w swoich głosowaniach, a nagrania z obrad trafią do Internetu – to efekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, który w całym kraju wszedł w życie wraz z początkiem bieżącej kadencji. 

W miniony czwartek w sali posiedzeń paczkowskiego Urzędu Miejskiego odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miejskiej kadencji 2018-2023. Posiedzenie było wyjątkowe, bowiem po raz pierwszy w całości transmitowano je w Internecie. To efekt znowelizowanej ustawy o samorządzie gminnym, która wraz z początkiem bieżącej kadencji narzuciła samorządom w całej Polsce konieczność transmitowania i utrwalania obrad rad gmin.

Transmisje z obrad Rady Miejskiej w Paczkowie będą dostępne pod adresem crv.pl. W dniach, w których odbywają się sesje w serwisie udostępniane będą transmisje „na żywo” z sali obrad, natomiast w terminie późniejszym będą udostępniane jako nagrania archiwalne.

To jednak nie jedyna zmiana. W wyniku nowelizacji przepisów krajowych decyzje radnych przestaną być anonimowe. Głosowania na sesjach rady będą musiały odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Wykazy te mają być podawane niezwłocznie do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy.

Z istotnych zmian, które wprowadziła nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym warto też podkreślić wydłużenie kadencji z 4 do 5 lat, powołanie nowej, obligatoryjnej komisji skarg, wniosków i petycji oraz nadanie inicjatywy uchwałodawczej grupie 200 mieszkańców.

Zmianom nie uległo natomiast prezydium paczkowskiej Rady Miejskiej. Tak jak w poprzedniej kadencji, funkcję przewodniczącego pełnić będzie Wiesław Barabasz, na którego oddało swój głos 12 z 15 radnych. Jego zastępczyniami pozostaną Małgorzata Maluch i Wiesława Kurowska.

Nowe twarze pojawiły się natomiast na stanowiskach przewodniczących komisji stałych. I tak: funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej obejmie Ewa Szlosek, Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Socjalnych przewodzić będzie Małgorzata Stano, Komisją Rolnictwa, Ekologii i Gospodarki Terenami pokieruje Przemysław Tetłak, a nowopowstałą Komisją Skarg, Wniosków i Petycji Stanisław Janik. Na czele Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Promocji nadal będzie stać Katarzyna Motyka. 

Kolejna sesja Rady Miejskiej planowana jest na miesiąc grudzień.

20 KOMENTARZE

 1. Nowa jakość ;) normalnie pędzimy w XXI wiek . A tak na poważnie to może w końcu gmina Paczków zainstaluje kamerę on-line na rynku tak jak mają to inne miasta Otmuchów czy Nysa. Czy gminę na to stać mamy lokalnych dostawców może by można się dogadać????

 2. Normalnie technologia pędzi w ratuszu ;)) a tak na poważnie to kiedy kamera on-line na rynku jak to mają inne miasta Otmuchów czy Nysa ??? Są lokalni dostawcy internetu można by było się dogadać. No chyba że gmina tak biedna że na takie rzeczy nas nie stać.

    • Reprezentuj swoim wpisem jakiś poziom sano, chodzi o to jaki jest sens wydawania pieniędzy na kamerki on-lie. Jeśli argument, że mają je Otmuchów i Nysa? W żaden sposb nie wpływa to na rozwój turystyki, a jeśli chodzi o bezpieczeństwo to mamy miejski monitoring.

     • Twój poziom myślenia Andrzeju jest płytki . Kamerki na pewno są potrzebne , bo niektórzy mieszkańcy nie dorośli do czystości miasta , picia alkoholu w domu a nie w Rynku i po parkach , oraz na tyłach murów obronnych itd…itd ….
      Pieniądze na to muszą być , a więc szanowni radni , pamiętajcie o tym przy ustaleniu budżetu na następny rok !

 3. Nareszcie , będziemy mogli obserwować Sesję ! . Poza tym zobaczymy jak pracujecie RADNI , bo do tej pory to była totalna klapa ! Tylko były rączki w górę za projektami Pana Burmistrza , a Waszych pomysłów zero !
  Ta ustawa rządowa to rewelacja !
  Brawo PIS !
  Nareszcie coś pozytywnego dla ludzi chorych i niepełnosprawnych , którzy będą mogli obserwować obrady !

  • I właśnie w trosce o ludzi chorych i niepełnosprawnych, aby ich samopoczucie nie uległo gwałtownemu pogorszeniu podczas oglądania transmisji, streaming i rejestratory będą ulegać nieprzewidzianym i trudnym do usunięcia awariom.

  • no brawo pis hhahah ciekawe jakie profity lapiesz ze te brednie piszesz ,moze liczysz na cos wiecej/bo to jest standard pisowski,

 4. Dlaczego ostatnie spotkanie Rady nie było transmitowane ! Czekałem ! Obiecanki , cacanki ! Jeżeli to jest teraz obowiązkowe to dlaczego Radni tego nie dopilnują ?

 5. Jeden burmistrz dobroduszny , a ten nowy dyskyminator i złoty krzyżykowy no ludzie jakoś szybko umierają, a co z obietnicami rozwoju gospodarczego i poprawą jakości życia i zdrowia chyba następny do ukarania.

Leave a Reply