Długi weekend na drogach gminy

Miniony „długi weekend” na drogach gminy Paczków był spokojny. Nie obyło się jednak bez kolizji. Policjanci zatrzymali też nietrzeźwego kierowcę.

Wolne dni majowego weekendu sprzyjały licznym wyjazdom. Na szczęście, jak podkreśla Katarzyna Janas z Komendy Powiatowej Policji, „długi weekend” na drogach powiatu nyskiego i gminy Paczków, można zaliczyć do wyjątkowo bezpiecznych. Pomimo wzmożonego ruchu, od środy do niedzieli nie odnotowano żadnego poważnego wypadku.

Do najgroźniejszego zdarzenia na terenie gminy Paczków doszło w niedzielę 4 kwietnia miedzy Otmuchowem a Frydrychowem, na wysokości „Smażalni nad stawem”. Jak wynika z ustaleń policjantów, kierujący daewoo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego pojazd dachował. Jak dodają świadkowie, kierowca tico prawdopodobnie nie zauważył skręcającego samochodu, w ostatniej chwili zaczął gwałtownie hamować, stracił kontrolę nad pojazdem i zatrzymał się w rowie. 23-latek, poza kilkoma niegroźnymi zadrapaniami, wyszedł z kolizji bez szwanku, jednak jego samochód nadaje się do kasacji. Mężczyzna został ukarany mandatem karnym.

Na podwójnym gazie

Niestety apele o niezasiadanie za kierownicą po alkoholu nie dotarły do wszystkich kierowców, o czym świadczy liczba ujawnionych siedmiu nietrzeźwych na drogach naszego powiatu. Jeden z nich, kierowca skody, zatrzymany został wieczorem 30 kwietnia w Dziewiętlicach. Mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Na terenie powiatu nyskiego policjanci ruchu drogowego od środy do niedzieli skontrolowali łącznie ponad 800 kierowców, nałożyli ponad 250 mandatów karnych i zatrzymali 34 dowody rejestracyjne. Odnotowano też 18 niegroźnych kolizji.

Biorąc pod uwagę skalę prowadzonych działań i ilość funkcjonariuszy na terenie całego powiatu należy stwierdzić, iż nawet największa ilość policjantów pilnujących bezpieczeństwa i porządku publicznego nie jest w stanie uchronić każdego mieszkańca przed bezmyślnością innych. – podsumowuje Katarzyna Janas, oficer prasowy nyskiej policji. – Liczba siedmiu nietrzeźwych kierujących nie jest wynikiem braku kontroli ze strony policjantów, lecz brakiem wyobraźni i odpowiedzialności uczestników ruchu drogowego. Należy pamiętać, że wsiadając za kierownicę ponosimy odpowiedzialność nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za życie i zdrowie innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierowca powinien bezwzględnie przestrzegać zasady: PIŁEM NIE JADĘ! – dodaje.

Leave a Reply