Nowe fakty w sprawie wypadku pod Szklarami

0
Radiowóz policji. Foto: KPP Nysa

Są nowe ustalenia dotyczące ubiegłorocznego tragicznego wypadku paczkowian pod Szklarami w województwie dolnośląskim. Na prośbę poszkodowanej rodziny publikujemy wyniki policyjnego dochodzenia.

20 grudnia 2012 roku na drodze krajowej nr 8 za Szklarami (powiat ząbkowicki) doszło do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego. Ze wstępnych ustaleń policji wynikało wówczas, że jadący od strony Wrocławia 45-letni mieszkaniec Paczkowa, kierujący audi a6, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg na zakręcie, wypadł z jezdni i dachował. Samochodem podróżowała trzyosobowa rodzina. W wyniku wypadku śmierć na miejscu poniósł 19-letni mężczyzna, a 39-letnia kobieta, w stanie ciężkim została przewieziona do szpitala. Kierowca samochodu był trzeźwy.

W ubiegłym miesiącu policja przekazała rodzinie ostateczne ustalenia dotyczące przyczyn wypadku. Jak ustalili biegli podczas oględzin, na prawym pasie ruchu, którym poruszał się samochód, na odcinku długości 12,4m  znajdowały się ciemne, oleiste, ropopochodne plamy, będące najprawdopodobniej bezpośrednią przyczyną wypadku. Feralnej nocy poruszające się w stronę Paczkowa audi a6 po najechaniu na zanieczyszczoną część jezdni straciło przyczepność, wpadło w poślizg i dachowało w pobliskim rowie.

Według ekspertyzy kierujący pojazdem Mariusz R. w panujących warunkach nie mógł przewidzieć, że na łuku drogi istnieje zanieczyszczenie mogące doprowadzić do poślizgu, nie miał również możliwości zapanowania nad pojazdem po utracie przyczepności, co według biegłych pozwala stwierdzić, że najprawdopodobniej nie przyczynił  się do zaistnienia wypadku.

Poszkodowana w wyniku zdarzenia pasażerka audi odniosła liczne obrażenia kręgosłupa. Mimo, że jej stan początkowo był ciężki, kobieta powoli wraca do zdrowia i istnieje duża szansa, że wkrótce zacznie chodzić.

Leave a Reply