Piastowscy władcy w paczkowskiej bibliotece

0
Wystawa pt. Poczet Królów i Książąt Polskich. Foto: Muzeum Lalek w Pilźnie

Dziś początek wystawy lalek pt. „Poczet Królów i Książąt Polskich.

[ads1]

W paczkowskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się dziś wystawa lalek ze zbiorów muzeum w Pilźnie w województwie podkarpackim. W czytelni zostanie zaprezentowana ekspozycja pt. „Poczet Królów i Książąt Polskich.

Wystawa obejmuje rody książęce i królewskie z linii Piastów od Mieszka I. Wszystkie postaci są wykonane ręcznie z masy porcelanowej. Jak zapowiadają organizatorzy, ich twarze zostały indywidualnie zaprojektowane w oparciu o znane źródła historyczne, a stroje są zgodne z ikonografią z epoki. Całość wystawy zaaranżowana jest w scenerii średniowiecznego grodu obronnego. W otoczeniu królów przedstawione są ich żony i dzieci. Wystawa prezentowana jest jako spektakl słowno – muzyczny typu światło i dźwięk.

Wystawę będzie można oglądać do 25 czerwca w godzinach otwarcia Biblioteki. W Dni Paczkowa wystawa będzie czynna także w sobotę i niedzielę od 10 do 18.

Muzeum Lalek w Pilźnie to prywatna placówka powstała na bazie Pracowni Artystycznej „Kasia”, zajmującej się projektowaniem i szyciem strojów na gotowe korpusy lalek ukierunkowanym na wierne odzwierciedlanie wzorów historycznych i etnograficznych. Z czasem pracownia przekształciła się w kompleks muzealny i kulturalno-edukacyjny. Obecnie w Muzeum Lalek można obejrzeć m.in. wystawy “Lalki z całego świata”, “Lalki polskie”, “Na babcinym strychu”, “Królewna Śnieżka”, czy największą w Polsce kolekcję lalek japońskich. Muzeum i jej Pracowniami kieruje jego twórczyni, Zofia Gągała –Bohaczyk, była nauczycielka fizyki, Mistrz Rzemiósł Artystycznych i Mistrz Krawiectwa Lekkiego.

Leave a Reply