Stulecie kościoła w Kamienicy [ZDJĘCIA]

0

Kościół parafialny w Kamienicy obchodził w minioną niedzielę 100-lecie istnienia.

W niedzielę 22 czerwca kościół pw. Św. Jerzego w Kamienicy obchodził stulecie swojego istnienia. Mimo, że świątynia, którą możemy oglądać do dnia dzisiejszego ma równo sto lat, to historia kamienickiego kościoła sięga znacznie dalej.

Pierwsze wzmianki o parafii w Kamienicy pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku. Najstarsze źródła pisane potwierdzają fakt jej istnienia już w roku 1326. W XVI w. Kamienica stała się filią parafii w Gościcach, by na powrót odzyskać samodzielność w 1850 r. Sześćdziesiąt cztery lata później, w roku 1914 na miejscu wczesnogotyckiego kościoła wzniesiono kościół parafialny pw. św. Jerzego, który możemy podziwiać do dziś. Ciekawostką jest fakt, iż przy wschodniej bramie kościoła stoi wieżyczka będąca pozostałością po wcześniejszym, drewnianym kościele.

Niedzielne obchody rocznicy rozpoczęły się nabożeństwem z udziałem biskupa Andrzeja Czai – Ordynariusza Diecezji Opolskiej oraz księży ze wszystkich okolicznych parafii.  W Kamienicy gościli też dawni niemieccy mieszkańcy wsi, którzy przekazali na rzecz parafii darowiznę pieniężną w związku z planowaną renowacją organów. Obchodom towarzyszyła wystawa rękodzieła koronczarskiego Koła Gospodyń Wiejskich oraz fotografii autorstwa pana Henryka Romańczyka. Całość zamknął koncert chóru CAPRICOLIUM w ramach Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga.

Leave a Reply